Єврокомісія виділить €100 мільйонів допомоги фермерам, які постраждали від імпорту українського зерна

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн надіслала лист п’ятьом країнам — Польщі, Болгарії, Румунії, Словаччині та Угорщині — з пропозиціями щодо розв’язання проблем імпорту українського зерна. Зокрема, Єврокомісія додатково виділить 100 мільйонів євро допомоги фермерам, які зазнали збитків.

Про це розповіла речниця Єврокомісії Дана Спінант, пишуть «Укрінформ» та «Суспільне».

За словами Спінант, президентка Єврокомісії наголосила в листі, що повністю обізнана з висловленими занепокоєннями щодо збільшення імпорту певних українських сільськогосподарських товарів на ринок ЄС.

Спінант розповіла, що Ляєн у світлі єдиних ринків і митного союзу ЄС висунула три пропозиції щодо врегулювання ситуації:

  • до вже наданого пакета допомоги 56,3 млн євро для постраждалих фермерів Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії та Болгарії додати другий — у розмірі 100 млн євро;
  • вжити запобіжні заходи відповідно до чинних правил торгівлі щодо певних категорій зерна. Це стосується, зокрема, насіння пшениці, кукурудзи, соняшника та рапсу;
  • розпочати розслідування стосовно інших «чутливих товарів».

Водночас Спінант наголосила, що Єврокомісія підтримує Україну в експорті продуктів, включно зі сільськогосподарськими товарами, на світові ринки, але не хоче зашкодити європейським фермерам.

Чому країни забороняють імпорт з України?

Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали би проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт. Так, уряд Польщі вирішив до 30 червня заборонити імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Аналогічне рішення ухвалили в Угорщині.

Міністерство сільського господарства Словаччини ще до цього заборонило перероблення та введення до кормового й харчового ланцюга українського зерна через наявність у ньому пестициду, який заборонений у ЄС. А словацька влада обіцяла захистити внутрішній ринок від дешевого зерна з України.

У Болгарії заявили, що також розглядають заборону на імпорт зерна з України, бо через обмеження Польщі та Угорщини побоюються, що продукція з України накопичиться в них.

У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є винятковою компетенцією ЄС. Там заявили, що чекають на детальну інформацію від Польщі та Угорщини щодо причин заборони.

Як розв'язує цю ситуацію Україна?

Після переговорів із главою Мінагрополітики України Миколою Сольським міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь запевнив, що транзит для української агропродукції зберігатиметься й надалі.

Невдовзі уряд Словаччини також дозволив транзит зерна та сільськогосподарських товарів з України, хоча запровадив заборону на їхній імпорт.

Згодом порозуміння щодо транзиту українського зерна досягли Україна та Польща. Транзит розблокують у ніч із четверга, 20 квітня, проти пʼятниці, 21 квітня.