Затримання Протасевича. Як перехоплення літака Ryanair Білоруссю вплине на майбутнє опозиціонера і самої країни
23 травня в аеропорту Мінська затримали засновника опозиційного білоруського телеграм—каналу NEXTA Романа Протасевича. Він летів рейсом Ryanair з Афін до Вільнюса. Білоруська влада змусила літак приземлитися на території своєї країни: начебто на борту була бомба. Білоруські правозахисники визнали Протасевича політв’язнем. Йому загрожує до 15 років позбавлення волі.
Що відбулося
Спецслужби Білорусі захопили літак, щоб затримати опозиційного активіста. Борт авіакомпанії Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, посадили в Мінську нібито через мінування так званими солдатами ХАМАСу. На борту перебував блогер і колишній редактор телеграм-каналу NEXTA Роман Протасевич. (Бойовики ХАМАС заперечили причетність до повідомлення про мінування літака Ryanair, який екстрено сів у Мінську).
«В автобусі він зняв маску. Сказав: “Усе через мене. Мене забирають”. Поруч був чоловік, який [мав його забрати]», — так пасажир, який летів разом із Протасевичем, описує, що відбулося після посадки.
Після перевірки Протасевича затримали і його дівчину, Софію Сапегу, громадянку Росії, яка летіла разом з Романов. За інформацією її матері, зараз вона перебуває в мінському СІЗО. Крім того, у Мінську з борту зійшли ще кілька пасажирів. Імовірно, це були працівники білоруського КДБ. У мережі з’явилося перше відео з Протасевичем із моменту його затримання.
Він говорить, що перебуває в слідчому ізоляторі №1 міста Мінська. У ролику видно садна на обличчі чоловіка.
«Можу заявити, що жодних проблем зі здоров’ям, зокрема із серцем чи з будь-якими іншими органами, у мене немає. Ставлення з боку співробітників до мене максимально коректне й згідно із законом», — сказав Протасевич. — Продовжую співпрацювати зі слідством і даю свідчення щодо зізнання в організації масових заворушень у Мінську».
Раніше мати Протасевича Наталя розповідала, що отримувала від людей із медичних кіл інформацію, що її син зараз перебуває у важкому стані в одній із мінських лікарень. Вона каже, у Романа проблеми із серцем.
Роман Протасевич раніше працював журналістом, потім став редактором телеграм-каналів, які білоруська влада визнала екстремістськими. Торік один із них, канал NEXTA, детально висвітлював протести в Білорусі. Він зібрав понад 2 мільйони підписників. Протасевича неодноразово затримували силовики. Останнім часом він жив за межами Білорусі. Долучився до телеграм-каналу «Білорусь головного мозку», входив до команди опозиційної до Олександра Лукашенка політикині Світлани Тіхановської.
Білоруська влада внесла Романа Протасевича до переліку терористів та оголосила у міждержавний розшук. Його звинувачують в організації масових заворушень, грубому порушенні громадського порядку, а також у розпалюванні ворожнечі проти силовиків. За це в Білорусі передбачені найсуворіші санкції.
Загрози для Протасевича: що кажуть правозахисники
У ЗМІ поширилася інформація, начебто Протасевичу загрожує смертна кара. Правозахисник Сергій Устінов розповів hromadske, що наразі підстав говорити про неї немає — принаймні, з огляду на інкриміновані звинувачення.
Так, опозиціонера звинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу Білорусі: «організація групових дій, що грубо порушують громадський порядок» — максимальна санкція до 3 років, «вчинення умисних дій, спрямованих на порушення соціальної ворожнечі за ознакою професійної приналежності» — максимальна санкція до 12 років. Найбільше покарання — за статтею «організація масових заворушень» — передбачає максимальну санкцію до 15 років позбавлення волі.
«Те, що його внесли до списку людей, причетних до терористичної діяльності, нічого не означає, оскільки це не обтяжує цих статей. З іншого боку, в країні правового хаосу, де слідчі підкоряються так званому президентові, прокурори покривають злочини режиму, а суди відбуваються в закритому режимі і не є незалежними, можливо все. Роману можуть «навішати» акт тероризму, оскільки вже порушена кримінальна справа щодо тероризму. Або додати інших статей, як уже було з опозиціонерами Тіхановським чи Колесниковою», — каже Сергій Устінов.
У найближчому майбутньому Протасевичу слід готуватися до гіршого, вважає правозахисник. Вочевидь, його будуть катувати в КДБ, адвокатів не допускатимуть, можливо, місяцями. Правових інструментів протистояння цьому немає.
«Уся надія на міжнародний тиск і механізми».
За словами Устінова, щороку виконують приблизно два вироки про смертну кару в Білорусі.
Вчора, 24 травня, білоруські правозахисні організації виступили із заявою, де визнали Протасевича політичним в’язнем. Вимагають його звільнення.
Реакція світу та України: заборона польотів
Гендиректор авіакомпанії Ryanair Майкл О'Лірі назвав захоплення літака «піратством», підтриманим владою Білорусі. За його словами, розслідуванням інциденту займаються Євросоюз і НАТО. Латвійська авіакомпанія AirBaltic уже припинила польоти повітряним простором Білорусі. Також усі рейси над країною заборонила Литва. ЄС теж підтримав заборону на польоти білоруським авіакомпаніям на свою територію та закликав перевізників уникати польотів над Білоруссю. Рішення стане чинним відразу після того, як його ухвалить Рада ЄС.
Президент США Джо Байден заявив, що разом із Європейським Союзом будуть шукати шляхи, як притягнути до відповідальності причетних до затримання опозиціонера Романа Протасевича у Білорусі.
В Офісі президента України назвали захоплення літака державним тероризмом і заявили, що Роман Протасевич має бути звільнений. Відтак з опівночі 26 травня Україна припиняє авіасполучення з Білоруссю. Також українським літакам та авіакомпаніям забороняється виконувати польоти у повітряному просторі Білорусі.
Експерт з авіаційного права Андрій Гук у коментарі hromadske пояснив: санкції на зразок заборони польотів є чи не найдієвішим інструментом для Білорусі надалі уникати таких методів розправ з опозиціонерами. Країна відчує збитки, коли світові авіаперевізники оминатимуть її повітряний простір і не платитимуть за авіамаршрути.
А втім, таке рішення може виявитися економічно збитковим і для самої України — з огляду на те, що й так закритий повітряний простір Росії, частково — на сході України та в Криму. Білорусь у цьому переліку для українських авіакомпаній означатиме непомірні збитки й перехід за межі виживання.
Наразі припинення авіапольотів над територією Білорусі — чи не єдиний швидкий механізм її притягнення до відповідальності, каже Андрій Гук. У перспективі Ірландія, звідки походить Ryanair, і Євросоюз загалом можуть передати спір проти Білорусі для вирішення в ІКАО (Міжнародну організацію цивільної авіації — ред.), а потім у міжнародний суд ООН, щоб вимагати компенсацій або визнання Білорусі порушником. Очікувати фінансових компенсацій можуть і пасажири літака, який був перехоплений.
Ось тільки Протасевичу сподіватися на це не випадає. Андрій Гук вважає: від режиму, який відчайдушно бореться за утримання влади, не варто чекати відступу. Білоруський правозахисник Сергій Устінов каже: єдиною їхньою надією є тиск міжнародної спільноти — на правосуддя всередині країни годі чекати. Матір Романа Протасевича також сподівається, що увага світу допоможе звільнити його:
«Наш син — герой. Він завжди був за справедливе діло. Ми його завжди підтримували й віримо, що правда переможе».
Співавторка: Ярослава Тимощук