Заяви Фокіна про особливий статус для усього Донбасу не є офіційною позицією України — Офіс президента
В Офісі президента України відреагували на заяви заступника голови української делегації на переговорах у Мінську Вітольда Фокіна щодо надання особливого статусу для усього Донбасу. Там кажуть, що це не є офіційною позицією української делегації в мінській ТКГ.
Про це повідомив очільник Офісу президента Андрій Єрмак, передає пресслужба ОП.
Трохи контексту: в інтерв'ю виданню «Страна» заступник голови української делегації на переговорах у Мінську та перший прем’єр-міністр України Вітольд Фокін заявив, що виступає за надання особливого статусу всій території Донецької та Луганської областей, а не тільки їх окупованій частині. Також він заявив, що з обидвох сторін було скоєно багато злочинів і виступає за повну амністію.
А ще зазначив, що готовий їхати на окуповану частину Донбасу для переговорів, якщо таке доручення дасть президент чи парламент.
Тепер в Офісі президента відхрещуються від слів Фокіна, якого в ТКГ призначив Зеленський.
Очільник ОП каже, що більшість позицій, які висловив Вітольд Фокін, по суті, відображають положення перших і других Мінських домовленостей, а його слова є особистою позицією, а не делегації.
«Вітольд Фокін щойно приєднався до переговорного процесу та розбирається з тематикою. І якраз деякі одіозні та двозначні формулювання, на які чомусь погодилася попередня влада, сьогодні українська сторона намагається пом’якшити чи застосувати виключно в межах національних інтересів України», — зазначив Андрій Єрмак.
Він переконує, що амністія не може стосуватися тих, хто скоїв воєнні злочини, захоплював заручників, катував та вбивав полонених, торгував людьми, брав участь у фінансуванні тероризму та вчиняв деякі інші тяжкі злочини.
Керівник Офісу Президента також зауважив, що Мінські угоди та пропозиції української делегації з доопрацювання законопроєкту про особливості місцевого самоврядування на окупованій території не передбачають особливого статусу для всього Донбасу — йдеться виключно про тимчасово окуповані райони.
«Є чіткі червоні лінії, які неодноразово окреслював президент України Володимир Зеленський. Тому позиція української делегації в мінській ТКГ повністю відповідає національним інтересам України», — переконує Єрмак.
Хто такий Фокін?
18 серпня президент Володимир Зеленський увів до складу делегації України для участі в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі колишнього прем'єр-міністра Вітольда Фокіна. Він став першим заступником глави делегації — Леоніда Кравчука.
Ось тут ми розповідаємо, що відомо про Вітольда Фокіна, крім того, що він був першим українським прем'єр-міністром (1990-1992 роках).
Яка ситуація на Донбасі зараз?
З 27 липня на Донбасі почав діяти новий режим припинення вогню. Зокрема ці домовленості забороняють відкривати будь-який вогонь без дозволу керівництва. У разі навмисного порушення режиму припинення вогню стосовно військовослужбовців Збройних Сил можуть застосовувати дисциплінарні стягнення.
Бойовики щоденно порушують новий режим «тиші»: відкривають вогонь та інженерно обладнують свої позиції. У штабі кажуть, що провокативні обстріли не загрожують життю військових, тому вогонь у відповідь не відкривають.
Головним досягненням цього перемир'я є те, що жоден український військовий не загинув і не дістав поранення у бою та під час обстрілів.