Зеленський: готуємо нові реформи та чекаємо на євроінтеграційні рішення від ЄС

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Київ готує нові реформи та очікує на нові рішення від партнерів у Європейському Союзі.

Про це він сказав під час відеозвернення та тлі наближення саміту Україна — ЄС, який відбудеться у Києві 3 лютого.

Зеленський зазначив, що українська сторона вже закінчує свою підготовку до саміту.

«Загалом тиждень має бути повною мірою цього слова євроінтеграційним. Ми очікуємо новин для України. Очікуємо рішень наших партнерів у Євросоюзі, які будуть відповідати досягнутому рівню взаємодії між нашими інституціями та ЄС і нашому прогресу. Прогресу, який очевидно є — навіть попри повномасштабну війну», — сказав президент.

Він додав, що сьогодні, 31 січня провів тривалу нараду з міжнародним блоком уряду та Офісу президента, готуючи українські позиції для переговорів із представниками ЄС.

«І дуже важливо — готуємо нові реформи в Україні. Реформи, які в багатьох аспектах змінять соціально-правову та політичну реальності — зроблять їх людянішими прозорішим та ефективнішими», — запевнив Зеленський.

Про саміт Україна — ЄС

Ці саміти проводяться на підставі Угоди про асоціацію між Україною та ЄС за участю президента України, президента Європейської Ради та президента Європейської Комісії.

Зустрічі в межах самітів надають сторонам можливість на найвищому рівні підбити підсумки співпраці між Україною та ЄС за рік, що минув, визначити пріоритети взаємодії на найближче майбутнє, обговорити розвиток ситуації в Україні та ЄС, а також узгодити позиції щодо актуальних міжнародних питань.

Попередній, 23-й Саміт Україна — Європейський Союз відбувся 12 жовтня 2021 року в Києві. 24-й саміт відбудеться вже 3 лютого.

Євроінтеграція України

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль розповів Politico, що в України є «дуже амбітний план» приєднатися до Європейського Союзу протягом наступних двох років. Тож у 2023 році українська сторона хоче мати передвступну стадію переговорів.

Шмигаль сподівається, що Україна зможе зробити «суттєвий ривок уперед» на саміті, зокрема щодо угоди про безвізовий режим для промислових товарів, призупинення мита на український експорт ще на рік, та «активний прогрес» щодо приєднання до платіжної схеми Single Euro Payments Area, або Єдина європейська мережа розрахунків — єдина зона, в якій повністю ліквідовано відмінності між внутрішніми та міжнародними платежами в євроSEPA і включення України до зони мобільного роумінгу ЄС.

23 червня 2022 року Європейська рада надала Україні статус кандидата в члени ЄС. Тепер для того, щоб розпочати переговори про вступ, Україна має виконати низку рекомендацій Єврокомісії.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн наголошувала, що Україна має продовжити боротьбу з корупцією, призначити голову САП та директора НАБУ, знизити вплив олігархів на економічне та політичне життя, ухвалити законодавство щодо процедур відбору суддів, а також — закон про ЗМІ, який увідповіднить українське законодавство з чинними стандартами ЄС.

Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук у грудні відзвітував, що Верховна Рада вже виконала свою частину роботи й ухвалила всі необхідні законопроєкти для виконання рекомендацій Єврокомісії. А втім, деякі з ухвалених документів зазнали критики.