Зеленський не виключив, що обговорить з Путіним транзит газу

Президент України Володимир Зеленський не виключив, що під час зустрічі у «нормандському форматі» обговорить з президентом Росії Володимиром Путіним продовження транзиту російського газу через Україну до Європи після закінчення чинного контракту на транзит.

Про це Зеленський повідомив в інтерв’ю Spiegel.

«Для мене важливо, щоб питання газу було незалежним. Не зважаючи на бажання обох сторін, це питання не повинне жодним чином стосуватися Донбасу. Хоча я не виключаю, що транзит російського газу також розглядатиметься у «нормандському форматі», — повідомив Зеленський.

Він також додав, що у разі, якщо Росія та Україна укладуть новий договір на транзит газу терміном на 10 років, то будівництво «Північного потоку-2», який підтримує Німеччина, перестане бути політичним питанням

Раніше в Офісі президента України заявили, що лідери «нормандської четвірки» — президент України Володимир Зеленський, президент РФ Володимир Путін, президент Франції Еммануель Макрон та канцлерка Німеччини Ангела Меркель — зустрінуться 9 грудня у Парижі.

28 листопада, у Відні відбулися переговори про транзит газу у двосторонньому форматі. Переговори відбулися на політичному рівні, у них взяло участь керівництво міністерств енергетики країн, Нафтогазу, Газпрому та Оператора ГТС України.

Віденські переговори відбулися без попереднього анонсу та без участі Єврокомісії.

Зазначимо, що наразі між Україною та Росією тривають переговори про укладання нового договору на транзит газу через те, що чинний 10-річний договір, спливає 31 грудня 2019 року. Щороку транзит російського газу до Європи приносить Україні 3 мільярди доларів доходів — це більше, ніж витрати держави на імпорт газу.

Раніше стало відомо, що російський Газпром готується до припинення транзиту газу через ГТС України з 2020 року. Зокрема, про це свідчать збільшені обсяги перекачування газу до Європи.

18 листопада у Газпромі заявили, що надіслали Нафтогазу офіційну пропозицію про укладання нової угоди на транзит газу на 1 рік або продовження чинних контрактів. Умовою цього є відмова України від претензій до Газпрому в межах перемоги у Стокгольмському арбітражі, а також від штрафу, який на Газпром наклав українських антимонопольний комітет.

В українському уряді цю пропозицію назвали неприйнятною. У Нафтогазі надіслали офіційну відповідь, у якій запропонували, щоб Газпром погасив свій борг за рішеннями Стокгольмського арбітражу газом.

Зазначимо, що Україна на переговорах про транзит газу намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. Крім цього, за наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг Нафтогазу, який передбачає створення незалежного від Нафтогазу Оператора ГТС.

6 листопада у Газпромі заявили, що умовами для продовження транзиту газу через Україну є анулювання вимог України до Газпрому на 22 мільярди доларів та відновлення прямого постачання російського газу до України.