Зеленський підписав два закони про реформу судової системи
Президент України Володимир Зеленський підписав закони про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) та очищення Вищої ради правосуддя (ВРП). Ними влада хоче реформувати судову систему.
Про це свідчить сайт Верховної Ради України, на якому зазначено, що обидва закони (№3711-д та №5068) 3 серпня повернули із підписом президента.
Документ щодо Вищої ради правосуддя передбачає створення Етичної ради, яка перевірятиме членів ВРП на доброчесність.
Як зазначають експерти, основна перевага цього закону в тому, що він забезпечує перезавантаження ВРП за участі міжнародних експертів, які матимуть вирішальний голос. До цього закликали міжнародні партнери та Венеційська комісія.
Ухвалення закону про ВККС було не простим. Спершу Рада підтримала документ, але Зеленський ветував його через дві правки щодо ролі міжнародних експертів, які суперечили одна одній. Правки парламент згодом таки підтримав.
Зокрема тепер для призначення членів ВККС потрібні по два голоси українських та міжнародних експертів. Право вирішального голосу під час формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів буде саме у міжнародних експертів. Ухвалення такої норми вимагала й Венеційська комісія.
Чим узагалі займаються ВККС та ВРП?
Вища кваліфікаційна комісія суддів займається добором нових та переатестацією чинних суддів. Закон передбачає, що ВККС складатиметься з 16 членів, 8 із яких призначатимуть з-поміж суддів або суддів у відставці.
Призначати членів ВККС (на чотири роки) буде Вища рада правосуддя (ВРП) за результатами конкурсу. Членів конкурсної комісії призначатиме теж ВРП.
Конкурс проходитиме у два етапи: спочатку кандидатів, які подали заявки, відбиратимуть за результатами перевірок, а потім із ними будуть проводити співбесіди та рекомендуватимуть Вищій раді правосуддя.