ЄС закликав Україну прислухатися до рекомендацій Венеційської комісії щодо реформи Вищої ради правосуддя

Європейський Союз закликав Україну виконати рекомендації Венеційської комісії щодо законопроєкту, який передбачає реформу Вищої ради правосуддя (ВРП).

Про це повідомив посол ЄС в Україні Матті Маасікас.

«Ми сподіваємося, що цей дуже важливий висновок прокладе шлях до встановлення процедури обрання до Вищої кваліфікаційної комісії суддів (законопроєкт 3711-д), а також окреслить напрям поточним обговоренням реформування Вищої ради суддів і нового закону про НАБУ», — йдеться в повідомленні.

Маасікас наголосив, що особливо важливим є один із висновків Венеційської комісії про учасників Етичної ради. Ідеться про рекомендацію, за якої голоси міжнародних експертів у цьому органі в разі повторного голосування могли б переважати.

Зазначимо, що Венеційська комісія також радить, щоб Етична рада ухвалювала рішення більшістю в чотири голоси (із шести загалом), до того ж принаймні два з них повинні бути від міжнародних експертів.

Маасікас нагадав, що всі рішення Етичної ради щодо кандидатів та чинних членів ВРП Венеційська комісія рекомендує оскаржувати (у разі необхідності) у Верховному Суді, тому остаточне рішення все одно залишається за національним органом.

«Дотримання цієї поради додало б упевненості таким міжнародним партнерам, як Європейський Союз та іншим, кого запросять запропонувати експертів», — резюмував Маасікас.

Нагадаємо, свій висновок Венеційська комісія оприлюднила 5 травня. Вона запропонувала додати зміни до законопроєкту про реформу Вищої ради правосуддя, який у лютому 2021 року ініціював президент Володимир Зеленський.

Пропозиція президента передбачає створення Етичної ради — органу при Вищій раді правосуддя, який би обирав її членів. Ця рада складалася б із шести людей: троє — чинні судді або судді у відставці, а решта — міжнародні експерти.

Комісія загалом схвально оцінила ідею наголошення на доброчесності членів суддівського органу, але водночас «засмучена, що законопроєкт є частковим заходом і не передбачає цілісної реформи судової системи». Детальніше про рекомендації Венеційської комісії читайте в нашому матеріалі.

Чому Вища рада правосуддя така важлива?

Вища рада правосуддя опікується питаннями призначення, переведення, звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, відсторонення, а також надання дозволу на затримання та арешт суддів. Водночас вона розглядає питання відправлення судді у відставку, дотримання ним етичних норм тощо.

Ситуація довкола ВРП у лютому-березні стала одним із каменів спотикання у відносинах між Україною та західними партнерами. 9-11 березня відбувся XVIII з'їзд Ради суддів України, яка і призначає членів Вищої ради правосуддя. Делегати обрали чотирьох членів ВРП. Перед тим міжнародні партнери України, зокрема країни «Великої сімки», закликали відтермінувати призначення до Вищої ради правосуддя та Конституційного суду до проведення судової реформи та встановлення прозорих процесів обрання кандидатів.