Зеленський провів засідання РНБО щодо корупції у військово-лікарських комісіях. Які рішення ухвалили?

Президент Володимир Зеленський провів засідання Ради національної безпеки і оборони щодо військово—лікарських комісій. Там обговорили підсумки перевірок ВЛК та розглянули способи унеможливити корупцію в цій сфері.

Про це очільник держави повідомив у своїх соцмережах.

Президент заслухав доповіді Міністерства внутрішніх справМВС, Служби безпеки УкраїниСБУ, Державного бюро розслідуваньДБР, військових, представників медичної сфери, уповноваженого з прав людини та генерального прокурора.

Рада нацбезпеки вирішила провести комплексну перевірку обґрунтованості рішень ВЛК щодо інвалідності та непридатності до військової служби, які були ухвалені від 24 лютого 2022 року та можуть бути повʼязані з корупційними порушеннями.

Правоохоронці мають зайнятися всіма випадками, коли йдеться про безпідставні та незаконні рішення. За результатами перевірки будуть зроблені висновки щодо людей, які на основі сфальшованих рішень виїхали за кордон під час повномасштабної агресії рф.

Також за рішенням РНБО розширяться можливості щодо проходження ВЛК у цивільних медзакладах. Деякі регіони вже забезпечили повне розширення системи таких комісій на цивільні медзаклади, однак у деяких — розширення гальмується.

«В усіх регіонах України має бути забезпечене повне розширення роботи ВЛК на цивільні медичні заклади. Військове командування має повністю співпрацювати з цивільними медиками для розв’язання цього питання», — наголосив Зеленський.

Окрім того, в Україні мають завершити повну цифровізацію роботи ВЛК.

«Держава має поставити крапку в будь-яких чергах, у яких люди змушені чекати доступу до ВЛК чи висновків ВЛК», — каже президент.

Серед іншого Рада нацбезпеки вирішила, що треба переглянути систему визначення придатності до військової служби. Це потрібно, щоб надалі командири мали більше можливостей залучати військовослужбовців до виконання завдань, а також, щоб «унеможливити маніпуляції» з поняттям обмеженої придатності.

Кабінет міністрів має забезпечити належний рівень ефективності військово-лікарських комісій, безбарʼєрності всіх складників її роботи та залучення професійних кадрів.

Водночас Зеленський наголосив, що правоохоронці продовжать перевірку системи ВЛК та її «очищення» від тих, хто використовує посади проти безпеки й обороноздатності України.

Що передувало?

У лютому заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила про роботу низки міністерств над тим, щоб спростити для військовослужбовців процес проходження військово-лікарської комісії. Зокрема, йдеться про автоматизацію та диджиталізацію процесів.

Перед тим омбудсмен із прав людини Дмитро Лубінець заявив про ймовірне порушення права військовослужбовців на належне медичне обслуговування. Представники офісу омбудсмена зафіксували, що в одній з клінік військові з різним ступенем травм були змушені годинами чекати в черзі до лікаря. Окрім того, черги до окремих фахівців становили понад 500 людей.

У квітні в Міноборони заявили, що працюють над створенням ВЛК у цивільних медзакладах і впровадженням електронного документообігу. Також Ганна Маляр разом із командувачкою Медичних сил ЗСУ Тетяною Остащенко перевірили роботу військово-лікарських комісій у районах бойових дій. У Міністерстві оборони пообіцяли відреагувати на скарги військових.

Протягом літа 2023 року в низці регіонів України правоохоронці проводили перевірки у військово-лікарських комісіях. Так, вдалося викрити чимало представників ВЛК, які брали участь у схемах щодо незаконного виїзду за кордон громадян призовного віку.