Зеленський та Дуда можуть зустрітися найближчим часом на тлі «зернової кризи»
Президенти України та Польщі Володимир Зеленський та Анджей Дуда можуть найближчим часом провести зустріч.
Про це заявив голова Канцелярії президента Польщі Павел Шрот в ефірі радіо RMF24.
Коли саме відбудеться зустріч глав держав, він не уточнив: «Я не хочу [забігати наперед], тут також є різні міркування з питань безпеки. Президент Зеленський є лідером країни, яка перебуває у стані війни та перебуває під загрозою терористичної атаки з боку росії».
Шрот запевнив, що президент Дуда підтримує позицію польського уряду в односторонньому продовженні ембарго на українські продукти.
«Дбаючи про свої національні інтереси, Польща вирішила закрити польський ринок для українського зерна, тому що це зерно Польщі не потрібне. Це зерно дуже потрібне країнам, яким загрожує голод унаслідок пертурбацій, пов’язаних з російською агресією проти України, [...] і потрібно сприяти перевезенню цього українського зерна через Польщу до цих країн», — сказав Шрот.
Зернова криза
12 вересня прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що його країна остаточно вирішила не відкривати кордони для імпорту української агропродукції.
В окремому відеозверненні прем'єр зазначив, що зараз Європейський Союз визначається з тим, чи зберігати для Польщі та інших сусідів України тимчасову заборону на імпорт українського продовольства, запроваджену навесні.
Поки що ембарго ЄС триває до 15 вересня. Україна погрожувала вживанням односторонніх заходів, якщо обмеження продовжать. Але це «буде грубим порушенням самих правил перебування в європейській родині». Тому Україна розраховує, що Брюссель знайде елементи впливу на країни-члени ЄС, які дозволять їм зберегти економіку, а також не вигравати політичні кампанії коштом українських аграріїв.
Нагадаємо, Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина стали альтернативними транзитними маршрутами для експорту українського зерна після повномасштабного російського вторгнення та блокування чорноморських портів.
Ще у квітні вони заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України. Країни спершу запровадили односторонні обмеження для українського продовольства. Але в Єврокомісії назвали це неприйнятним, бо торговельна політика є суто компетенцією ЄС.
Зрештою, наприкінці квітня вдалося досягти компромісу. Єврокомісія з 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Однак ці агропродукти можуть перевозити через їхню територію транзитом.
Ухвалені обмеження мали тривати до 5 червня, але їх кілька разів продовжували. Згодом стало відомо, що країни проситимуть ЄС продовжити заборону імпорту української агропродукції принаймні до кінця цього року.
Президент Польщі Анджей Дуда під час пресконференції в Києві висловив сподівання, що обмеження на імпорт агропродукції з України буде пом’якшено. А президент України Володимир Зеленський вірить у повне скасування агроблокади з 15 вересня.