Зеленський: Вакцинація від COVID-19 в Україні почнеться в лютому, перший мільйон вакцин отримаємо «незабаром»

Президент Володимир Зеленський заявив, що в Україні вже в лютому стартує кампанія з вакцинації населення від коронавірусу, а перші вакцини країна отримає «незабаром».

«Вже в лютому почнеться вакцинація. Ми очікуємо, що незабаром в Україну надійде один мільйон доз вакцини від провідної міжнародної компанії. Деталі зможемо озвучити найближчим часом», — заявив Зеленський у відеозверненні.

Інших подробиць, зокрема й виробника «першого мільйона» вакцин від COVID-19, які має отримати Україна, глава держави не навів.

Раніше у ВООЗ повідомляли, що Україна зможе отримати першу партію ліцензованої вакцини від COVID-19 у другому кварталі 2021 року. Тоді йшлося про 16 мільйонів доз вакцини, які мають передати безкоштовно в межах співпраці з Фондом глобального доступу до вакцин проти коронавірусу (COVAX).

Про старт вакцинації в лютому 2021-го, однак, ще раніше заявляв головний санітарний лікар Віктор Ляшко. «Буде створено 375 мобільних бригад, які проводитимуть щеплення... Зараз працюємо з Національною службою здоров’я України та з Мінфіном, щоб оплачувати кожен укол», — говорив Ляшко в інтерв'ю «LB.ua».

Тобто я зможу вже в лютому отримати вакцину?

Не зовсім. У грудні 2020 року міністр охорони здоров'я Максим Степанов підписав Дорожню карту з проведення масової вакцинації від COVID-19 в Україні. Документ оновлюється, але станом на січень 2021 року передбачає п'ять етапів щеплення населення від коронавірусу.

  • Перший етап: вакцинація медиків, які працюють із коронавірусними пацієнтами, людей у будинках для літніх людей і працівників таких закладів (близько 367 тисяч людей).
  • Другий етап: вакцинація решти медиків, людей похилого віку і працівників соціальних служб (близько 2,5 мільйона людей).
  • Третій етап: вакцинація людей віком від 65 років, учителів і працівників правоохоронних органів і рятувальників (близько 7,2 мільйона людей).
  • Четвертий етап: вакцинація людей віком від 60 років, дорослих із супутніми хворобами та людей із інших груп ризику (близько 11 мільйонів людей)
  • П'ятий етап: вакцинація інших категорій населення, які не входять до зазначених вище пріоритетних груп (близько 13 мільйонів людей).

На які вакцини претендує наразі Україна?

11 січня група фармкомпаній «Лекхім» оголосила про укладання угоди із китайською компанією SinoVac на постачання в Україну 5 млн доз препарату в першому півріччі 2021 року. Планують також у 2022 році налагодити виробництво вакцини в Україні.

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявляв, що Україна закупить китайську вакцину від коронавірусу SinoVac, якщо її дієвість становитиме не менш як 70%.

Однак бразильський Інститут Бутантан, що проводив клінічні дослідження вакцини SinoVac, заявив, що ефективність препарату становить 50,38%. На це у міністерстві зазначили, що дочекаються на узагальнений звіт від компанії-виробника. Якщо ж дієвість буде менша за 70% — повернуть гроші.

Крім того, за словами Віктора Ляшка, в межах COVAX Україна може отримати вакцини Pfizer / BioNTech і Moderna, які вже використовують для вакцинації в низці країн світу, зокрема в межах Європейського Союзу.

Вакцина від COVID-19 компанії Pfizer і BioNTech (США та Німеччина відповідно) показала 95-відсоткову дієвість у різних вікових, статевих, расових та етнічних групах, а також практичну відсутність побічних ефектів. Pfizer і BioNTech розраховують випустити до 50 млн доз вакцин у 2020 році та до 1,3 млрд доз до кінця 2021-го. Однак її можна зберігати лише за –70 градусів за Цельсієм.

Про таку ж ефективність заявила ще одна американська компанія Moderna. Ця вакцина не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів. Вартість вакцини від компаній Pfizer і BioNTech становитиме $19,5, від Moderna — $25-37 за дозу. Однак для вакцинування одній людині необхідно вводити дві дози.