Українська «Лекхім» уклала договір на постачання 5 млн доз китайської вакцини. Також у планах виробляти її

Група фармацевтичних компаній «Лекхім» уклала угоду з китайським виробником вакцин проти коронавірусу Sinovac на постачання в Україну 5 млн доз препарату у першому півріччі 2021 року, перші дози надійдуть у березні. Планують також у 2022 році налагодити виробництво вакцини в Україні.

Про це йдеться у пресрелізі компанії.

Зазначається, що «Лекхім» відповідно до договору стала офіційним та ексклюзивним постачальником вакцини CoronaVac (Sinovac Biotech) в Україну.

У компанії також повідомили, що у 2022 році планують налагодити виробництво вакцини на українському підприємстві ПрАТ «Лекхім-Харків». Кажуть, що переговори щодо дистрибуції та локалізації виробництва в Україні тривали 10 місяців. Домовилися щодо 5 років співпраці.

З 2025 року в «Лекхім» також планують організувати повний цикл виробництва основного переліку вакцин, не лише проти коронавірусу.

Старт вакцинації

У «Лекхім» повідомили, що з 15 січня і по 15 лютого прийматимуть заявки від промислових та інших підприємств України, які зацікавлені в проведенні вакцинації своїх співробітників.

В уряді раніше повідомляли, що Україна має отримати 1,9 млн доз китайської вакцини Sinovac. Тепер у «Лекхім» кажуть, що за перше півріччя 2021 року доправлять загалом 5 млн доз.

Зв'язок з Богатирьовою

На початку січня у громадській організації «Пацієнти України» заявили, що міністр охорони здоров’я Максим Степанов самостійно призначив компанію «Лекхім» для закупівлі китайських вакцин проти коронавірусу, а інших виробників він заблокував.

Власником обраної фармкомпанії є Валерій Печаєв — соратник Раїси Богатирьової, міністерки охорони здоров’я часів Януковича. Володіє він і ПрАТ «Технолог».

«Препарати цих двох заводів за часів Богатирьової перемагали у мільйонних тендерах, за словами тодішнього депутата ВР Петренка, який входив до ТСК з питань розслідування діяльності МОЗ», — йдеться у повідомленні.

Те, що саме через «Лекхім» Україна закуповуватиме вакцини, раніше говорив і сам Степанов. Проте інших виробників міністр не допускає, кажуть і «Пацієнти України», і керівник державного підприємства «Медичні закупівлі України» Арсен Жумаділов.

Що це за вакцина? 

Вакцина Sinovac Biotech (CoronaVac) випускається у шприці та зберігається при температурі від +2 до +8 градусів, тобто її можна зберігати у звичайному холодильнику. Дозвіл на вакцинацію людей із груп ризику цим препаратом у Китаї видали ще 28 серпня. Однак лише у грудні з'явилася інформація про проміжні результати третьої (кінцевої) фази клінічних досліджень цієї вакцини.

Результати третього етапу клінічного дослідження вакцини Coronavac в Індонезії продемонстрували ефективність 65,3%, проти 91,25% під час аналогічного випробування в Туреччині, та 78% у Бразилії.

Вакцини в Україні

Як повідомляли у ВООЗ, Україна зможе отримати першу партію ліцензованої вакцини від COVID-19 у другому кварталі 2021 року. 16 мільйонів доз вакцини мають передати безкоштовно в межах співпраці з Фондом глобального доступу до вакцин проти коронавірусу (COVAX). В аптеках вакцина може з'явитися не раніше осені.

У МОЗ запевняють, що окрім Sinovac ведуть перемовини з іншими виробниками вакцини, але не розголошують, з якими.

У бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень.