«Зерновий коридор» для України може запрацювати за 3-4 тижні у разі досягнення згоди — речник президента Туреччини

У Туреччині вважають, що відкриття коридору для вивезення зерна з України може зайняти 3—4 тижні після досягнення домовленостей між Україною та росією.

Про це сказав речник і радник президента Туреччини з міжнародних питань Ібрагім Калин, передає Haber Türk.

За його словами, Україна та росія зараз контролюють 40 мільйонів тонн зерна — це 30-35% у всьому світі. Наразі розробляється план того, як можна вивезти зерно.

«Район Одеського порту замінували українці, коли почалася війна. Справедливо, що вони не хочуть його розмінувати, оскільки росія може напасти», — сказав Калин, додавши, що українська сторона натомість запропонувала декілька інших варіантів для вивезення зерна.

Туреччина веде перемовини щодо організації спільної зустрічі Туреччина-Україна-росія-ООН. «Ми хочемо провести цю зустріч якомога швидше», — каже речник президента.

Він прогнозує, що в разі домовленостей між Україною та росією визначення та початок роботи зернового коридору займе 3-4 тижні.

Турецька газета Milliyet писала, що на чотиристоронній зустрічі мають узгодити механізм роботи зернового коридору. Імовірно, згідно з цим механізмом, через протоки Босфор і Дарданелли в найближчі 6-8 місяців на світові ринки поставлять 35-40 млн тонн українського зерна. Насамперед очікується вихід торгових суден, які стоять у порту Одеси. В МЗС нам зазначали, що станом на 21 червня не було конкретних домовленостей про проведення чотиристоронніх переговорів за участі України, росії, Туреччини та ООН.

Розблокування портів

У Міністерстві закордонних справ України наголошують, що для безпечного розблокування українських портів необхідна міжнародна місія військово-морського флоту. Також стоїть питання, чи зможе вона відкривати вогонь, якщо рф вдасться до провокацій.

Туреччина, яка веде переговори з росією щодо розблокування українських портів, заявляла, що розглядають різні шляхи, якими українське зерно можна постачати світу — зокрема обговорюється механізм так званого зернового коридору за участі ООН, України, росії та Туреччини.

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу також повідомляв, що безпечний маршрут можна прокласти зонами, де немає мінного забруднення, тому необхідності розмінування чорноморського узбережжя для початку експорту немає.

Викрадення українського зерна

10 травня розвідка Міноборони України повідомила, що окупанти вже вивезли велику частину викраденого з України зерна у Середземне море. Вже тоді розвідники припускали, що продукцію везуть у Сирію, а звідти контрабандою продаватимуть до інших країн Близького Сходу.

Після цього МЗС попередило країни-споживачі, що партії зерна, які продає росія, можуть містити вкрадене з тимчасово окупованих територій України зерно, отримане внаслідок мародерства.

Перший заступник глави Мінагрополітики Тарас Висоцький розповів, що росіяни пробували продавати викрадене зерно у Єгипті та Лівані, однак ці країни відмовилися купувати такий товар.