Зрив термінів постачань вакцини проти COVID-19: «Медзакупівлі» подали позов проти «Лекхім»
Державне підприємство «Медичні закупівлі України» подало позов до суду щодо стягнення пені з фармацевтичної групи компаній «Лекхім». Та прострочила терміни постачання вакцини проти коронавірусу від китайської Sinovac Biotech.
Про це повідомив генеральний директор держпідприємства Арсен Жумаділов в інтерв'ю ZN.UA.
Каже, що «Лекхім» наразі не виплатила пеню, тому і подали позов. У «Медзакупівлях» сподіваються, що повністю контракт на закупівлю Україною 1,9 мільйона доз вакцини від Sinovac Biotech «Лекхім» закриє до червня.
«…важливо інше. Те, що "Лекхім" і, відповідно, їхні контрагенти теж, я сподіваюся, розуміють і відчувають, що мають якомога швидше виконати зобов’язання перед Україною», — сказав Жумаділов.
Компанія «Лекхім» уклала угоду з Sinovac на постачання 5 мільйонів доз вакцини, однак із них лише 1,9 мільйона доз закуповували коштом держави. Жумаділов зазначив, що не має інформації про те, як «Лекхім» буде розпоряджатися тими вакцинами, які компанія закуповувала власним коштом.
Жумаділов також повідомив, що очолюване ним держпідприємство може повернутися до закупівель вакцини проти коронавірусу у майбутньому.
«Розмова була така: наразі все те, що вже передано на одну з міжнародних організацій, буде виконуватися нею, бо перегляд формальних і неформальних домовленостей забере час. А майбутні закупівлі (ми розуміємо: є ймовірність, що вакцинація — не разова акція, і, можливо, ми проходитимемо через неї щосезонно) будуть передані нам. Принаймні міністр це розглядатиме», — каже чиновник.
За його словами, у разі, якщо в майбутньому постачальники вакцин від коронавірусу збережуть умови щодо конфіденційності ціни контрактів, може знадобитися внесення змін у законодавство.
Що не так із «Лекхім»?
Ця українська група фармкомпаній стала уповноваженим представником китайського виробника вакцин Sinovac Biotech в Україні. Загалом вона законтрактувала 5 млн доз, з яких 1,9 зобов'язалася поставити державі.
Перша партія вакцин прибула до України 25 березня, хоч за умовами контракту це мало відбутися на початку місяця. Згідно з умовами договору, за кожен день протермінування нараховувалась пеня у розмірі 0,1% від ціни замовленої партії.
Загалом ми вже отримали понад 1,7 мільйона доз цього препарату. Остання партія прибула 26 травня.
Що це за вакцина?
CoronaVac — вакцина, яку виготовляє китайська компанія Sinovac Biotech. Її головний компонент — нежиттєздатні вірусні частинки. Вони не можуть спричиняти хворобу, але викликають імунну реакцію. Зберігати китайську вакцину можна за температури 2-8°C.
Для повноцінної імунізації людина має отримати дві дози з інтервалом у два тижні. Попередні дані третьої фази клінічних досліджень у різних країнах відрізнялися. У Бразилії ефективність виявилася лише трохи вищою за 50%.
Проте згодом «Лекхім» повідомила, що в Туреччині завершилася третя фаза клінічних випробувань вакцини від китайського виробника ㅡ її ефективність дорівнює 83,5%.