В Україну прибула китайська вакцина CoronaVac. Що про неї варто знати

Медична працівниця готує уколи вакцини CoronaVac проти COVID-19, виробленої китайською компанією Sinovac Biotech, у державній школі Сальвадора Санфуентеса під час початку загальнодержавних щеплень для освітян у Сантьяго, Чилі, 15 лютого 2021 року
Медична працівниця готує уколи вакцини CoronaVac проти COVID-19, виробленої китайською компанією Sinovac Biotech, у державній школі Сальвадора Санфуентеса під час початку загальнодержавних щеплень для освітян у Сантьяго, Чилі, 15 лютого 2021 рокуAP/Esteban Felix

25 березня в Україну доставили першу партію китайської вакцини CoronaVac. У МОЗ України кажуть, що в ній 200 тисяч доз. Як і попередні вакцини, AstraZeneca i Pfizer, її вже зареєстрували в Україні для екстреного використання.

Китайська вакцина, як і індійська CoviShield, також викликала чимало критики та сумнівів у надійності. Розповідаємо, що про неї відомо.

Що це за вакцина? 

CoronaVac — вакцина, яку виготовляє китайська компанія Sinovac Biotech. Її головний компонент — нежиттєздатні вірусні частинки. Вони не можуть спричиняти хворобу, але викликають імунну реакцію. Таку технологію використовують для виробництва багатьох інших вакцин, наприклад, проти поліомієліту та дифтерії.

Зберігати китайську вакцину можна за температури 2-8°C. Для повноцінної імунізації людина має отримати дві дози з інтервалом у два тижні.

Що відомо про виробника?

Sinovac Biotech — найбільша китайська компанія з виробництва вакцин. Вона заснована у 2001 році. Потужність її виробництва — від 300 до 500 мільйонів доз на рік.

Sinovac виробляє 6 типів вакцин для 34 країн світу. Зокрема, вона розробила вакцини проти гепатиту А і В, вірусів грипу та паротиту.

Жінка отримує дозу китайської вакцини Sinovac CoronaVac в межах пріоритетної програми вакцинації людей похилого віку COVID-19 у центрі вакцинації в Ріо-де-Жанейро, Бразилія, 1 лютого 2021 рокуAP/Silvia Izquierdo

Де вже вакцинуються препаратом CoronaVac?

Ще влітку 2020-го Китай дозволив використовувати цю вакцину для людей із груп ризику. Її вже використовують у Бразилії, Мексиці, Чилі, Туреччині, Індонезії, Таїланді та Малайзії.

Попередні дані третьої фази клінічних досліджень у різних країнах відрізняються. Так, її ефективність у Туреччині становила 91%, а в Індонезії — 65%. У Бразилії вона виявилася лише трохи вищою за 50%. На сайті МОЗ України щодо вакцинації зазначено, що ефективність вакцини Sinovac Biotech — 50%.

Дані щодо дієвості відрізняються, оскільки країни робили дослідження за різними підходами та кількістю людей. Так, у Туреччині участь у дослідженнях взяли 3,4 тисячі людей, а зразки вакцини тестувалися в лабораторіях країни протягом 14 днів.

Тоді як у Бразилії в дослідженні вакцини взяли участь 13 тисяч людей. Там пояснили, що розподілили випадки коронавірусної хвороби на шість категорій: безсимптомні, дуже легкі, легкі, два рівні середньої тяжкості та важкі. Ефективність у 78% випадків вакцина показала за легкої та середньої форм хвороби. Коли ж до групи вивчення додали дуже легкі випадки, ефективність знизилася до 50,38%.

Джон Коен, автор матеріалів для журналу Science, який упродовж уже кількох десятиліть пише про віруси та епідемії, в інтерв'ю «Українській правді» зазначає, що рівні ефективності вакцини стосуються лише легких форм захворювання. Тобто вакцина з показником 95% краще запобігає легким формам захворювання, ніж та, чия дієвість становить 75%. За його словами, коли йдеться про запобігання важким формам захворювання, між цими вакцинами немає жодної різниці. Кожна здатна запобігти смерті пацієнта.

Які побічні ефекти?

Дослідження в Індонезії не виявили серйозних побічних ефектів. Найгірше, що спостерігалося, — лихоманка, яка минала за кілька днів.

Також зазначається, що серед поширених побічних ефектів був локалізований біль на місці уколу, головний біль і втома.

Скільки доз китайської вакцини отримає Україна?

Загалом українська група фармацевтичних компаній «Лекхім», яка є офіційним постачальником вакцини CoronaVac в Україну, уклала договір на постачання 5 мільйонів доз. З них 1,9 мільйона замовило Міністерство охорони здоров'я за ціною 504 гривні за одну дозу.

За даними Prozorro, компанія «Лекхім» отримала державне замовлення на суму 964,3 мільйона гривень. Решту вакцин, як зазначають у «Лекхім», нададуть для продажу приватним компаніям та підприємствам, серед яких і приватні медичні заклади.