За дідівщину зауваження, а за принциповість — відрахування? Що відбувається в академії Сагайдачного
«Тотальне приховування проблем не підвищує обороноздатності, а робить гострі моменти ще гострішими».
Військовослужбовиця на позивний Мауглі
«Одного разу він ударив курсанта, бо той не мав берців статутного зразка». «У курсанток вимагав розклад менструації, бо думав, що вони косять від служби». «Була історія, що він перед усім строєм змусив курсанта зʼїсти цигарки».
Це частина з того, що розповіли нам четверо майбутніх офіцерів, які навчаються у львівській Національній академії сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного. Вони побажали залишатися анонімними. Ми поговорили з ними після того, як з академії відрахували одного з курсантів — Олександра Поповича, який незадовго до цього звернувся до міністра оборони зі скаргою на порядки в навчальному закладі.
Народні депутати згодом також робили заяви про порушення в навчальному закладі — зокрема про цькування, погане харчування, непрозоре чи нецільове розпорядження гуманітарною допомогою тощо. Саме ж керівництво академії всі закиди заперечує і нарікає на «дискредитаційну кампанію».
Що ж відбувається у військовому навчальному закладі — у матеріалі hromadske.
«Скільки мені терпіти ці знущання?»
Одна з проблем, на яку скаржився 21-річний Олександр Попович, — порядок надання звільнень курсантів. Цивільною мовою — дозвіл військовослужбовцям залишити академію у вихідні та святкові дні. Як стверджує хлопець, такі «привілеї» мали лише курсанти, які були одружені, мали опікунство чи батьків, що приходили по них. А ще — так звані мазані, які мали дозвіл на проживання за межами академії.
«Два роки я порушував це питання й просив його розв’язати. Кожен курсант унікальний по-своєму. До когось батьки не можуть приїхати, а у когось їх узагалі немає», — нарікав уже колишній курсант у зверненні до очільника Міноборони Рустема Умєрова.
Як каже сам Попович, він перебував під тиском і систематичним приниженням від старших начальників. Звернення до керівництва закладу не мали результату, тож курсанти в січні надіслали колективне звернення до Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради.
Що було далі — розповідала у Facebook народна депутатка Юлія Яцик, яка входить до цієї парламентської ТСК із захисту прав військовослужбовців. Вона заявила, що начальник курсу — майор Артур Антонів — розпочав цькування Поповича за його активну позицію. Так, у січні під час ранкового шикування начальник курсу заявив, що проти курсанта буде проведено службове розслідування.
«Не розуміючи підстав для цього, курсант попросив дозволу поставити питання, на що начкурсу А. сказав: “Ви за*бали своїми питаннями!” А курсант П. відповів: “Ви нас теж”. На що начкурсу А. вивів курсанта П. зі строю й оголосив йому догану “за розмови в строю”, та перейшов на нецензурні висловлювання, публічні приниження курсанта та погрози тим, хто буде його підтримувати. Через це курсант П. залишив стрій», — переповіла цю ситуацію Яцик.
Як підставу цю перепалку на шикуванні майор Антонів використав, щоб ініціювати службове розслідування. За результатами хлопцю оголосили ще й сувору догану, а матеріали розслідування передали до Держбюро розслідувань — для порушення кримінальної справи щодо непокори. Хоч слідчі ДБР і встановили, що непокори не було, нині академія оскаржує це рішення в суді.
Зрештою вчена рада факультету вирішила відрахувати курсанта Олександра Поповича. Це сталося 27 квітня. Хлопець заявив, що під одним із його дописів був коментар, який написав заступник начальника факультету, де йшлося про звинувачення у грубих порушеннях. Але про це пізніше.
Попович зауважив, що його як мобілізованого перевели до навчального центру, «підконтрольного академії», і додав, що його збираються відправити на «нуль».
«Я не говорю, що проти воювати, але ось ці всі переміщення неспроста! Це однозначно розправа. І все це почалося зі звернення до ТСК. Я не думаю, що це все просто збіг обставин. Що буде зі мною далі? Куди відправлять? Скільки ще потрібно терпіти ці знущання?» — написав військовий.
Історія не про одну людину
Фактично тема зі звільненнями курсантів лише запалила гніт, бо згодом ТСК заявила й про низку інших порушень. Так, комісія опитала анонімно близько 200 курсантів, також відібрала зразки їжі з їдальні. А ще — провела виїзне засідання, на якому виявила випадки цькування та побиття курсантів, проблеми з їхнім харчуванням.
У березні депутатська комісія заслухала фігурантів. Так, начальник факультету полковник Олександр Тимощук пояснив, що порядок звільнень за умови передавання курсанта «з рук у руки» встановлений усним наказом начальника академії генерал-лейтенанта Павла Ткачука. На це сам ректор Ткачук зробив «здивований вигляд і сказав, що такого наказу він не видавав».
А от допитаний начальник курсу Артур Антонів визнав, що:
- використовував ненормативну лексику у спілкуванні з курсантами;
- змусив курсанта зʼїсти цигарки перед усією ротою — як спосіб виховання (це було зафіксовано й на відео).
Проте заперечив застосування сили щодо одного з курсантів та вибиття зуба ще одному. Всі звинувачення учнів вважає брехнею та наклепом.
Зрештою майору Антоніву оголосили зауваження. Однак, за словами депутатки Юлії Яцик, до відповідальності так і не притягнули ані начальника факультету, ані заступника з Морально-психологічного забезпечення та доцента, що провів службове розслідування, на підставі якого на курсанта намагалися «повісити» вчинення злочину.
Що кажуть в академії?
Перший заступник керівника академії полковник Ярослав Марченко у відповіді на запит hromadske сказав, що старшого солдата Поповича відрахували з навчального закладу буцімто через систематичну дисциплінарність.
Він також зауважив, що колективна скарга курсантів до ТСК Верховної Ради в сам навчальний заклад не надходила. Окрім того, в академії стверджують, що не мають інформації про офіційне оприлюднення матеріалів та результатів роботи комісії.
«А втім, отримана під час роботи ТСК у Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у Львові.НАСВ інформація, оприлюднена окремими членами ТСК й дотичними до її роботи особами на власних сторінках у соціальних мережах, стала з їхнього боку предметом маніпуляцій та спекуляцій. Це своєю чергою провокує розбрат у військовому середовищі, негативно впливає на морально-психологічний стан військовослужбовців ЗС України», — йдеться у відповіді адміністрації академії Сагайдачного.
Крім того, працівники та військовослужбовці написали звернення до голови парламенту Руслана Стефанчука. Вони знову нарікали на дискредитаційну кампанію та повторили звинувачення в бік колишнього курсанта Поповича. А ще нагадали, що у грудні 2020 року очільниця тимчасової слідчої комісії Анна Скороход в етері проросійського телеканалу «Наш» виступала на захист забороненої в Україні георгіївської стрічки й розкритикувала боротьбу з комунізмом, називаючи це маразмом.
«І людина з такою життєвою позицією отримала практично необмежені повноваження на перевірку Збройних сил України під час війни», — докоряє адміністрація закладу у зверненні. Засудили в Сагайдачного і критику від Юлії Яцик законопроєкту про мобілізацію.
Сама ж депутатка Анна Скороход у коментарі hromadske відповіла: «У них проблеми з головою. Горить, бо це всі повʼязані [з виявленими ТСК порушеннями — ред.]. Це ми ще до кримінальних справ не встигли дійти [на засіданні ТСК — ред.]».
А що кажуть інші курсанти?
Аби розібратися в ситуації, hromadske поспілкувалося із чотирма курсантами академії. Зокрема, деякі з них стали свідками того, як майор Антонів змусив майбутнього офіцера зʼїсти цигарки перед строєм. Як розповів один зі співрозмовників, причиною для такого покарання стало запізнення курсанта, поки він курив, а потім пішов до туалету. Сам начальник курсу під час перевірок стверджував, що за це просив вибачення, але наш співрозмовник це заперечив.
Крім цього, наші джерела розповідали про випадок, коли Артур Антонів зв’язав на полігоні двох курсантів скотчем, бо вирішив, що між ними був конфлікт, — хоча насправді вони просто гучно розмовляли. А ще намагався нацькувати курсантів на Олександра Поповича та навіть просив одного з його побратимів побити хлопця після відбою. Це, власне, декілька разів ставалося.
Щодо дівчат-курсанток, то майор вимагав у них розклад місячних, «аргументуючи це тим, що він знає, що вони просто хочуть косити від служби». А коли йому казали, що в них є проблеми зі здоровʼям, він відповідав щось на кшталт: «Я вас сюди силою не пхав».
Також наш співрозмовник пригадав історію, як курсанта попросили полагодити зламані дверцята шафи, але той відмовився, пояснюючи, що це не його шафа. Це почув начкурсу Антонів і «влетів у груди курсанта з ноги» — а вже потім почав розбиратися, чому той не захотів ремонтувати.
Джерела hromadske також згадували про випадки, коли Антонів бив командирів груп за те, що вони нібито не виконували вказівок.
Перипетії тривають
Чергове засідання парламентської ТСК було 10 травня. Начальник академії Ткачук не прийшов на нього через стан здоровʼя. Замість нього був його перший заступник, полковник Ярослав Марченко. Чи то випадковість, чи то дивний збіг, але у шпиталь керівник академії ліг 8 травня — саме того дня його викликала комісія.
Полковник розповів, що в академії після березневих засідань ТСК розпочали низку службових розслідувань. Паралельно в академії працювали комісії Військової служби правопорядку, командування Сухопутних військ, командування Медичних сил ЗСУ. Так, комісія Військової служби правопорядку підтвердила факти неналежної поведінки майора Антоніва.
Але водночас у ВСП заявили й про виявлені порушення з боку курсанта Поповича. Йдеться, мовляв, про удари співслужбовців електрошокером, збір грошей собі на подарунок, образи до курсантів.
Щоправда, ці закиди вже на адресу курсанта-вигнанця ставлять під сумнів депутатки Скороход і Яцик. Так, очільниця парламентської ТСК Анна Скороход звертає увагу, що опитані ВСП курсанти, які вказали правоохоронцям як постраждалі на порушення з боку Поповича, навіть не перебували у нього в підпорядкуванні. А депутатка Юлія Яцик додала, що це опитування не було анонімним, а курсанти скаржилися про тиск на них. Крім того, 49 курсантів записали звернення про підтримку Поповича.
«Жоден з опитаних під час анонімного анкетування, яке теж проводила ВСП, не зазначав про цькування з боку Поповича, ніхто не нього не скаржився», — зауважила Юлія Яцик.
Зрештою майора Антоніва понизили з посади начальника курсу й «заховали» в навчальному центрі. Заступник керівника академії полковник Марченко каже, що сам виступає за те, щоб Антоніва звільнити, та це неможливо під час воєнного стану. Тому офіцера перевели на посаду, де він не контактуватиме з особовим складом.
Депутатка Яцик у коментарі hromadske зазначила, що проти Антоніва порушена кримінальна справа в Держбюро розслідувань — нині вона «призупинена», хоч уже готували оголошення підозри.
Перший заступник керівника академії також заявив, що нині в межах службового розслідування досліджують факти встановлення додаткових обмежень та умов надання звільнення з боку начальника факультету полковника Тимощука.
Що кажуть у командуванні?
Командування Сухопутних військ у квітні заявляло, що перевірить випадки, які оприлюднювала ТСК. Тоді у Сухопутних військах запевняли, що докладуть зусиль, аби притягнути винних до відповідальності, якщо все підтвердиться.
Депутатка Яцик у коментарі hromadske розповіла, що парламентська ТСК отримала доповідь помічника командувача Сухопутних військ Олександра Павлюка про результати перевірки.
«Доповідь доволі обʼєктивна. Дуже багато фактів, які виявила ТСК, вони підтвердили. Але вони звели це із загальної ситуації в академії до конфлікту між Поповичем та Антонівим. Це не так», — дорікає депутатка.
І додала, що ректор академії генерал-лейтенант Ткачук поскаржився на депутатську перевірку головнокомандувачеві ЗСУ Олександру Сирському, а той — президентові Зеленському. Після цього на голову комісії почали тиснути.
«Хочуть ввести до складу ТСК провладних депутатів, щоб вони голосували проти рішень про направлення запитів», — заявила Яцик.
Нині історія з академією ще не завершена. На наступному засіданні ТСК розглядатимуть питання нарахування зарплат, грошової допомоги та винагород викладацькому складу. Планують залучити до справи й правоохоронців та Міноборони.
«Ми маємо зрозуміти, що якщо курсанти говорять про проблеми — їх треба розв’язувати, а не цькувати. Бо інакше ми від “совку” в армії ніяк не звільнимося. Це не історія самого Поповича, це системний підхід в академії за часів керування нею паном Ткачуком», — заявила на засіданні 10 травня Анна Скороход.
Сам же відрахований курсант Попович сказав, що викладацький склад академії досі потужний, але питання в тому, що командири на своїх посадах ганебно ставились до курсантів та їхніх звернень.