В Угорщині відкриють першу школу, в якій діти вчитимуться українською мовою
У Будапешті з 1 вересня відкриють першу державну двомовну середню школу та гімназію. Діти там вчитимуться угорською та українською мовами.
Про це повідомив голова Закарпатської обласної військової адміністрації Віктор Микита.
За його словами, вже з 1 вересня українські учні, які проживають в Угорщині, підуть до школи, у якій вчитимуться рідною мовою з 1 по 12 класи. Угорську діти вивчатимуть як іноземну мову.
«Історична подія для українців в Угорщині, значення якої важко переоцінити. У Будапешті зареєстрували першу державну україно-угорську двомовну середню школу та гімназію… Для забезпечення навчального процесу вже підготовано окрему будівлю, яка відповідає всім вимогам, згідно з чинним законодавством країни», — написав Микита
Оскільки школа є державною, фінансується вона з державного бюджету Угорщини.
Про намір відкрити в Угорщині першу українську школу стало відомо під час візиту прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Києва.
Орбан тоді відзначив, що в Угорщині проживають багато українців та діє самоврядування національної меншини. Через те, що до країни приїхали багато біженців, виникла ціла низка питань щодо можливості українців в Угорщині жити, працювати, забезпечити відповідну школу для своїх дітей зі своїми викладачами.
Питання нацменшин
Угорщина неодноразово апелювала до питання угорської нацменшини в Україні, закликаючи Київ піти на поступки та запобігати нібито порушенням прав угорців. Це питання Будапешт неодноразово порушував, пробиваючи собі поступки у ЄС. Зокрема погрожував блокуванням євроінтеграції України.
ЗМІ дізналися, що Угорщина висунула список з 11 вимог для Києва про посилення захисту прав національних меншин в Україні.
Серед них начебто були пункти про:
- визнання шкіл навіть з одним угорським класом як угорських шкіл;
- скасування норми про те, який відсоток угорців повинен жити на певній території для визнання її угорською;
- внесення змін до виборчого законодавства для забезпечення представництва угорців у Верховній Раді;
- зняття вимоги до державних діячів щодо знання державної мови та дозвіл використовувати угорську.
Однак віцепрем'єрка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина заявила, що жодних зазіхань на територіальну цілісність України від угорського уряду не було. За її словами, уряд прем‘єр-міністра Угорщини Віктора Орбана — «це дуже специфічна група людей, які мають специфічні підходи до перемовин». А втім, вона запевнила, що між державами є діалог, хоч і назвала його «непростим».