З колишньої заступниці голови правління «ПриватБанку» стягнули 5 млн грн застави
Колегія суддів Вищого антикорупційного суду стягнула 5 мільйонів гривень застави, яку внесли за колишню заступницю голови правління «ПриватБанку», оскільки вона двічі не з’явилася на засідання суду.
Про це повідомили в пресслужбі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Правоохоронці не називають імені фігурантки, але з матеріалів справи стає зрозуміло, що йдеться про Людмилу Шмальченко.
Так, суд визнав неповажними причини нез’явлення обвинуваченої та збільшив до 51 млн гривень розмір застави, що визначений як запобіжний засіб.
Також Людмилу Шмальченко зобовʼязали прибувати за кожною вимогою суду, не відлучатися з Дніпропетровської області без дозволу, повідомляти суд про зміну свого місця проживання та місця роботи, здати закордонні паспорти та не спілкуватись з іншими обвинуваченими у цій справі.
Наступне засідання у справі призначили на 22 листопада 2024 року.
Справа «Привату»
За даними слідчих, трьом підозрюваним вдалося вивести з «ПриватБанку» до його націоналізації 8,2 мільярда гривень. Водночас боржником визначили пов’язану з «ПриватБанком» фірму Claresholm Marketing LTD.
У НАБУ уточнюють, що ця схема є другим епізодом злочинної діяльності топменеджменту «ПриватБанку», яку викрили детективи. Перший стосується виведення майже 140 млн гривень через підконтрольну колишнім бенефіціарам фінустанови страхову компанію. У цій справі трьом експосадовцям раніше вже повідомили про підозру. Серед підозрюваних — Олександр Дубілет, який був головою правління «ПриватБанку», а також ексзаступник глави правління Володимир Яценко.
Націоналізація банку
У грудні 2016 року «ПриватБанк» націоналізували рішенням українського уряду. Компанія Kroll за результатами аудиту повідомила, що колишні менеджери «ПриватБанку» загалом вивели понад 5,5 мільярда доларів. Кредити, які «ПриватБанк» видавав юридичним особам, використовувалися для придбання активів та фінансування бізнесу колишніх акціонерів і груп пов’язаних із ними осіб в Україні та за кордоном. Схема діяла приблизно 10 років.
Ігор Коломойський та його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов прямо чи опосередковано володіли понад 91,5% акцій «ПриватБанку». Інші належали міноритарним акціонерам, зокрема менеджменту на чолі з головою правління Олександром Дубілетом.
Як кажуть у «ПриватБанку», розгляд справи за позовом BIRGMINTON INVESTING INC відновили після того, як Касаційний господарський суд закрив провадження у справі за позовом акціонера та ексголови правління «ПриватБанку» Олександра Дубілета про придбання акцій неплатоспроможного банку в лютому 2023 року.
В обидвох справах ключовим був закон №590, який також називають «антиколомойським». Він остаточно забороняє скасування рішення про націоналізацію, водночас колишнім власникам банку дозволяють вимагати компенсацію, якщо рішення НБУ визнають незаконним.
Ухвалення закону було основною вимогою, яку Міжнародний валютний фонд поставив Україні для підписання кредитної програми на 5-8 мільярдів доларів.