ПриватБанк до націоналізації наприкінці 2016 року був об'єктом масштабних і скоординованих шахрайських дій, що призвело до збитків у розмірі щонайменше 5.5 мільярдів доларів .

ПриватБанк до націоналізації наприкінці 2016 року був об'єктом масштабних і скоординованих шахрайських дій, що призвело до збитків у розмірі щонайменше 5.5 мільярдів доларів.

Про це повідомляє Національний банк України з посиланням на найняту їм для аудиту компанію Kroll.

«Результати незалежного розслідування компанії Kroll підтвердили, що ПАТ Приватбанк було об'єктом масштабних та скоординованих шахрайських дій як мінімум протягом десяти років до націоналізації, що призвело до завдання банку збитків в розмірі щонайменше 5.5 мільярдів доларів США. Про це йдеться в результатах розслідування, представлених Національному банку України», — ідеться у повідомленні.

В Нацбанку повідомили, що кредити, які видавав ПриватБанк юридичним особам, використовувались для придбання активів та фінансування бізнесу екс-акціонерів та груп пов’язаних з ними осіб в Україні та за кордоном.

До націоналізації у грудні 2016 року 75% корпоративного кредитного портфелю було видано 36 позичальникам, пов'язаним з колишніми акціонерами та групами афілійованих з ними осіб. Більшість із них не погашаються та є простроченими, що призвело до збитків банку щонайменше в $5,5 млрд.

Детективи дійшли висновку, що протягом декількох хвилин після отримання кредиту, кошти відразу перераховувалися на користь декількох осіб.

«Обсяг операцій та швидкість їх проведення (упродовж кількох хвилин між операціями), відсутність обґрунтованого економічного зв'язку між особою, що погашає кредит, та початковим позичальником, а також широке використання офшорних компаній спеціального призначення (SPV), свідчать про спроби приховати справжнє призначення коштів від регуляторів та інших стейкхолдерів(зацікавлених осіб - ред.)», — говориться в повідомленні Нацбанку.

Всі ці схеми генерувала і реалізовувала окрема структура всередині самого ПриватБанку.

«Ця секретна структура забезпечувала проведення платежів та сприяла руху коштів за сотнями кредитних договорів на мільярди доларів США в інтересах осіб, пов'язаних з колишніми акціонерами та групами афілійованих з ними осіб», — до такого висновку дійшли детективи. В цій структурі працювали «сотні працівників ПриватБанку».

Нацбанк передав у ГПУ отримані результати аудиту. 

Компанія Kroll за результатами аудиту 16 січня 2017-го повідомила, що колишні менеджери ПриватБанку вивели понад $5,5 млрд. Кредити, які видавав ПриватБанк юридичним особам, використовувались для придбання активів та фінансування бізнесу екс-акціонерів та груп пов’язаних з ними осіб в Україні та за кордоном. Схема діяла близько 10 років.

До націоналізації ПриватБанку його бенефіціарними власниками були олігархи Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, які прямо чи опосередковано володіли понад 91,5% акцій. Інші належали міноритарним акціонерам, зокрема менеджменту на чолі з головою правління Олександром Дубілетом. 

У грудні 2016 року Приватбанк був націоналізований рішенням українського уряду.

За словами Коломойського, він був вимушений сам запропонувати націоналізацію Приватбанку через «способи штучного зниження капіталізації банку» з боку НБУ.

Тодішня голова НБУ Валерія Гонтарева повідомила, що екс-власники Приватбанку вивели 16 млрд гривень в ніч перед націоналізацією.

Також повідомлялося, що Приватбанк перед націоналізацією вивів 110 млрд гривень через фіктивні компанії. 

20 грудня 2017-го Високий суд Лондона вирішив арештувати активи Коломойського і Боголюбова у всьому світі. А18 грудня стало відомо, що генпрокурор Луценко зустрічався з Коломойським в Амстердамі. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Таксист, працівник заправки та 28 підприємств: як Коломойський вивів гроші з Приватбанку — розслідування

Поділитись: