Вірменія не воюватиме за Нагірний Карабах — Пашинян

Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що його країна не збирається вести війну за Нагірний Карабах — регіон Азербайджану, у якому тривалий час існувала невизнана республіка.

Про це він сказав в інтерв’ю з британськими ЗМІ.

За його словами, у Вірменії «немає жодних амбіцій за межами своїх міжнародно визнаних кордонів». Пашинян також висловив сподівання, що територіальна цілісність Республіки Вірменія буде відновлена в процесі Визначення місця та напрямку державного кордону, узгодженого сусідніми країнамиделімітації.

Він зауважив, що «той факт, що ми приймаємо Декларація від 21 грудня 1991 року — документ, що підтвердив припинення існування СРСР й разом з Угодою про створення Співдружності Незалежних Держав визначив принципи взаємовідносин і співробітництва країн-членів СНДАлма-Атинську декларацію як політичну основу для процесу делімітації, має важливе значення: ми не будемо проводити новий кордон між Вірменією та Азербайджаном». 

Прем’єр-міністр додав, що тепер вони «чітко знають», де проходить кордон між країнами. Він наголосив, що Вірменія готується не до війни, а до миру. 

«Як я вже сказав, Республіка Вірменія не має жодних амбіцій у будь-якому напрямку за межами території 29,743 км2. І ми вважаємо, що це той фундамент, на якому потрібно будувати й розвивати наш суверенітет і незалежність», — підсумував прем’єр-міністр.

А втім, у нього немає впевненості, що Вірменія не зазнає нападу, тому, за його словами, країна повинна нарощувати оборонні можливості. 

Доповнено о 18:29. 23 квітня прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян опублікував фотографію, зроблену на кордоні, зазначивши, що на Тавусько-Газаській ділянці державного кордону Вірменія-Азербайджан встановили перший прикордонний стовп.

Минулого тижня представники країн оголосили про попереднє узгодження делімітації кордонів біля восьми прикордонних сіл, повідомляло агентство Armenpress.

Вірмено-азербайджанські відносини

Основною точкою напруги між Вірменією та Азербайджаном був Нагірний Карабах. Конфлікт у цьому регіоні тривав з початку 90-х років минулого століття.

У вересні 2023 року Міноборони Азербайджану оголосило про проведення «локальних антитерористичних заходів»  у Нагірному Карабаху після заяв про провокації з боку вірменських сил.

Зрештою, невизнана «Нагірно-Карабаська Республіка» 20 вересня 2023 року погодилася на умови Азербайджану: бойові дії мають припинитися, також ідеться про повне роззброєння армії Карабаху та виведення важкої техніки з території невизнаної республіки.

У кінці вересня 2023 року президент невизнаної «Нагірно-Карабаської Республіки (Арцах)» Самвел Шахраманян підписав «указ», згідно з яким «республіка» припинила своє існування з 1 січня 2024 року.

У грудні 2023 року Вірменія та Азербайджан підтвердили свій намір врегулювати відносини  й досягти мирного договору, а також обмінялися полоненими військовими.

Проте вже в лютому 2024 року прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Азербайджан планує повномасштабну війну проти Вірменії. Перед тим країни звинуватили одна одну в обстрілах.

31 березня у Міноборони Азербайджану заявили, що Вірменія здійснює «інтенсивне переміщення військ», а також стягнула до кордону бронетехніку, артилерійські установки та інше важке озброєння. Утім, європейські спостерігачі не помітили переміщень військових на кордоні країн.

А вже минулого тижня, 19 квітня, представники Вірменії та Азербайджану вперше оголосили про попереднє узгодження делімітації кордоні. Після цього Баку і Єреван почали вести мирні переговори. Зокрема остання серія зустрічей відбулася у Берліні за посередництва Німеччини.