Вірменія та Азербайджан домовилися врегулювати відносини й обмінялися військовополоненими
Вірменія та Азербайджан підтвердили свій намір врегулювати відносини і досягти мирного договору, а також обмінялися полоненими військовими.
Про це свідчить спільна заява держав, оприлюднена Апаратом прем’єр-міністра Вірменії.
На переговорах країни домовилися про зміцнення довіри. У заяві йдеться, що обидві держави «погоджуються, що є історична можливість досягти довгоочікуваного миру в регіоні».
Зазначається, що «на знак доброї волі» Азербайджан звільнив 32 вірменських військовополонених. Водночас Вірменія відпустила двох азербайджанських військовослужбовців.
Окрім того, Вірменія висловила підтримку заявки Азербайджану на проведення 29-ї сесії Конференції сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (COP29) і вирішила зняти свою кандидатуру.
Зі свого боку, Азербайджан підтримує кандидатуру Вірменії на членство в Бюро Східноєвропейської групи COP.
Президент Європейської ради Шарль Мішель привітав обидві країни з «безпрецедентним відкриттям політичного діалогу» та закликав завершити укладення мирної угоди якомога швидше.
«Налагодження та поглиблення двостороннього діалогу між сторонами було ключовою метою Брюссельського процесу під керівництвом Європейського Союзу: сьогоднішній прогрес є ключовим кроком», — наголосив він.
Трохи контексту
Вірменія має напружені відносини з сусіднім Азербайджаном. У 1991 році на території Азербайджану етнічні вірмени проголосили «Нагірно-Карабаську Республіку», яка проіснувала близько 30 років.
Восени 2020 року за 44 дні азербайджанська армія провела в Нагірному Карабасі військову операцію, внаслідок якої повернула контроль над регіоном. Однак це не знизило напругу в регіоні. На кордоні траплялися перестрілки.
19 вересня 2023 року конфлікт між Вірменією та Азербайджаном знову загострився, коли Баку оголосило про проведення «локальних антитерористичних заходів» у Нагірному Карабаху, заявивши про провокації з боку вірменських сил.
Зрештою, 20 вересня невизнана «Нагірно-Карабаська Республіка» погодилася на умови Азербайджану, а президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив про завершення «антитерористичних заходів». Він оголосив, що його країна за один день виконала всі поставлені завдання й відновила територіальну цілісність.
Та навіть після цього у Вірменії лунають побоювання, що Азербайджан не зупиниться і спробує вдертися на офіційно визнану територію Єревана, щоб прокласти шлях до своєї Нахічеванської Автономної Республіки, яка відділена від Баку вірменською територією.
- Поділитися: