«Незворотний шлях» до членства та початок передачі F-16: які підсумки саміту НАТО для України?
9-11 липня у Вашингтоні відбувся 75-й ювілейний саміт Північноатлантичного альянсу. На ньому лідери країн-союзників ухвалили низку рішень, які стосуються України.
Що зі вступом?
Передусім у спільній декларації за результатами саміту визначили, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства в Альянсі. Раніше у США обіцяли надати на саміті «конкретні кроки», які прискорять членство України в НАТО.
У спільному документі заявили що, «майбутнє України — в НАТО» та визнали, що Україна дедалі більше інтегрується з Альянсом. Також у НАТО привітали «конкретний прогрес» у реформах, якого Україна досягла після тогорічного Вільнюського саміту.
Фінансова допомога
Крім того, країни-союзники зобовʼязалися надавати довгострокову безпекову допомогу Україні. Для цього вони мають зробити пропорційні внески для фінансування України на 2025 рік на загальну суму 40 мільярдів євро.
Поза тим також домовилися виділити 7 мільйонів доларів на підтримку жінок, що служать у Збройних силах України — ці кошти витратять на понад 10 тисяч уніформ, взуття та іншого необхідного спорядження для жінок-військових.
Тісніша співпраця
За результатами саміту заснували окрему структуру щодо підтримки безпеки та підготовки для України. Вона підтримуватиме трансформацію Сил оборони та безпеки та надалі забезпечуватиме інтеграцію з НАТО.
Серед іншого — генеральний секретар Єнс Столтенберг також ухвалив призначити старшого представника Альянсу в Україні.
F-16 та інша зброя
Нові рішення саміту також стосувалися західних винищувачів F-16, які вже багато місяців обіцяють надати Україні, та іншого озброєння.
Так, на заході стало відомо, що Данія та Нідерланди вже почали процес передання Україні західних винищувачів F-16. Вони літатимуть в українському небі вже цього літа. Додаткові подробиці передачі літаків наразі не розголошують з міркувань безпеки.
А Норвегія оголосила, що передасть Україні шість винищувачів F-16. Наразі українські пілоти й технічний персонал проходять підготовку.
Крім літаків, партнери нададуть Україні додаткові системи протиповітряної оборони, зокрема NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM та IRIS T-SLS, а також зенітні установки Gepard.