«Новий тоталітаризм»: патріарх Сербії заявив про переслідування УПЦ МП в Україні

Сербський патріарх Порфирій надіслав листа підтримки митрополиту УПЦ МП Онуфрію на тлі ухвалення Верховною Радою закону, який передбачає заборону діяльності релігійних організацій, що повʼязані з росією. 

Про це йдеться у заяві Сербської православної церкви.

Там кажуть, що в помісній Храм Сербської православної церкви, головний престол якого освячений в честь першого сербського архієпископа і національного героя Сербії святого Сави Церкві Святого Сави «з глибоким обуренням» сприйняли новину про ухвалення закону. Патріарх пригадав, як сербську Церкву забороняли та переслідували у часи Другої світової війни. 

Порфирій заявив, що УПЦ МП буцімто переслідує влада. Він каже, що його Церква відчуває, як на прикладі Української православної церкви впроваджують «новий тоталітаризм».

Сербський патріарх сказав про нібито оголошення УПЦ МП забороненою організацією та додав: «[Це] повторює Пагорб, на якому розіп'яли Ісуса Христа. У християнстві Голгофа є символом мук, стражданьГолгофу, сценарій також розпинає її (УПЦ МП — ред.) на новому хресті страждань, а українське суспільство повертає до часів римських гонінь на Церкву Христову».

У своєму листі священнослужитель наголосив, що сподівається «на найбільш сприятливий і справедливий вихід із болісної ситуації».

Раніше болгарський патріарх поскаржився послу США на «різноманітні обмеження» УПЦ МП в Україні. Тим часом у парламенті Чехії закликають перевірити наявність російського впливу в православних церквах країни.

Законопроєкт «проти УПЦ МП»

У Верховній Раді ухвалили законопроєкт, який передбачає заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних з росією. Таким документом може бути припинена діяльність УПЦ МП.

Так, відповідальний орган має проводити релігієзнавчу експертизу організацій щодо підлеглості центрам упливу в рф. Якщо є порушення, релігійній організації видають припис, аби та їх усунула. Якщо організація порушить термін, щодо неї мають звернутися до адмінсуду з вимогою її «закрити».

Далі має відбутися суд, який вирішить, забороняти релігійну організацію чи ні. Під релігійною організацією мається на увазі не вся УПЦ МП загалом, а окремі юридичні особи, які її представляють. Тобто кожна окрема парафія, єпархія — і далі за церковно-адміністративною ієрархією. Станом на 2021 рік УПЦ МП мала 12,4 тисячі зареєстрованих організацій в Україні.

В УПЦ наголошували, що діють юридично в межах українського законодавства, а рішення назвали «розмитим». Мовляв, ідеться про московський патріархат, «а УПЦ, відповідно до всіх установчих документів, є самостійною, незалежною і не підпорядковується московському патріархату».

Після ухвалення законопроєкту в УПЦ МП заявили, що «Українська православна церква й надалі буде жити як істинна церква, а будь-які спроби її заборонити можуть призвести до дискредитації тих, хто цього прагне».