Україна погодилася на угоду із США про корисні копалини — FT
Україна та США узгодили угоду про спільний видобуток корисних копалин, включно з газом та нафтою.
Про це пише Financial Times з посиланням на українських посадовців.
Співрозмовники видання розповіли, що угоду схвалили міністри юстиції, економіки та закордонних справ. Очікується, що президент України Володимир Зеленський найближчими тижнями вирушить до Білого дому на церемонію підписання угоди. Однак перед тим угоду має розглянути Верховна Рада.
FT також стверджує, що ознайомилося з остаточною версією угоди, датованою 24 лютого.
Згідно з цим документом, передбачено створення фонду, до якого Україна вноситиме 50% доходів від продажу державних мінеральних ресурсів, включно з нафтою та газом, а також доходами від супутньої логістики. Планується, що фонд інвестуватиме в проєкти в Україні.
Водночас угода виключає кошти від ресурсів, які вже наповнюють державний бюджет, тобто фонд не охоплюватиме поточну діяльність «Нафтогазу» чи «Укрнафти», зазначає FT.
Однак, за інформацією видання, в угоді відсутні будь-які посилання на гарантії безпеки від США, на яких спершу наполягала Україна. Крім того, ключові питання, такі як розмір частки США у фонді та умови угод про «спільне володіння», погоджуватимуться у наступних угодах.
Більше про угоду
Дональд Трамп оголосив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкісноземельні мінерали в обмін на американську допомогу.
Володимир Зеленський запевнив, що Україна відкрита до американських інвестицій. Він також зазначив, що обговорював таку угоду з Трампом ще у вересні 2024 року, а після вніс її у свій План перемоги як один із пунктів.
За даними ЗМІ, США захотіли отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні.
Однак Зеленський не підписав цієї угоди, пояснивши, що документ не відповідав українським інтересам. Зокрема, він не містив гарантій безпеки та був «надто зосереджений на інтересах США». У Білому домі назвали відмову Зеленського «недалекоглядною».
Після цього Трамп заявив, що Україні потрібно провести вибори, оскільки глава української держави Володимир Зеленський буцімто має лише 4% рейтингу підтримки. Він також сказав, що Україні «не слід було починати» війну, і припустив, що за три роки можна було домовитися про мир.
Крім того, за словами президента США, Україна «матиме проблеми», якщо не підпише угоду з Вашингтоном.
Водночас Майк Волц заявляв про те, що США заслуговують на «відшкодування своїх інвестицій», а не на «ескалацію риторики» та «дивний спротив» з боку України.
- Поділитися: