У Сербії закликали ЄС відреагувати на намір Хорватії прибрати з кладовищ сербські надгробки
Директор Управління громадської та культурної дипломатії Сербії Арно Гійон звернувся до Європейського Союзу із закликом відреагувати на ухвалений у Хорватії закон про знесення сербських надгробків.
Про це пише балканська служба «Радіо Свобода» та сербська служба Euronews.
Ще наприкінці квітня хорватський парламент ухвалив закон про кладовища, який, серед іншого, передбачає знесення пам’ятників, які, на думку законодавців, прославляють сербську агресію проти Хорватії 1990-х років.
Йдеться про нагробки, встановлені на могилах сербських бійців і цивільних, які загинули під час війни 1991-1995 років. Зокрема, під знесення потрапляє пам’ятник, встановлений на честь одного з місцевих лідерів сербських повстанців, який відповідальний за загибель 12 хорватських поліціянтів у громаді Борово в травні 1991 року.
Згідно із законом, власники могил повинні самостійно прибрати надгробки, якщо написи на них ображають релігійні, моральні та національні почуття хорватів.
Гійон назвав закон «чистою сербофобією» та обурився, що «долю пам’ятників вирішує державна комісія, без чітких критеріїв та права на апеляцію». За його словами, якщо родини загиблих не приберуть надгробки впродовж 30 днів, то їх оштрафують на суму до 5 тисяч євро.
Як стверджує сербський посадовець, пам’ятники є «не символами ненависті», а «символами втрат, страждань та опору». Він також заявив про дискримінацію сербів «на очах Європи» та звинуватив хорватів в етнічній чистці чверті мільйона сербів у 1995 році.
Водночас Хорватське державне радіо і телебачення (HRT) раніше пояснювало, що на хорватських кладовищах досі залишаються могили та нагробки «членів агресорських військових та воєнізованих формувань, ще з тих часів, коли частини хорватської території були окуповані сербськими агресорами».
Однак журналісти наголошували, що пам’ятники, написані кирилицею, що не ображають моральних і національних почуттів хорватів, не підлягають знесенню.
Чому воювали серби та хорвати?
Війна між сербами та хорватами виникла під час розпаду Югославії та через територіальні претензії. На початку 1990-х Сербія все ще залишалась відданою ідеї збереження Югославії, тоді як Хорватія прагнула незалежності.
У червні 1991 року Хорватія проголосила незалежність від Югославії. Проте місцеві серби не захотіли бути частиною незалежної хорватської держави та проголосили власну сепаратистську республіку за підтримки Сербії.
Розпочалися бої між хорватськими військами та сербськими ополченцями, яких підтримувала Югославська народна армія під контролем Сербії.
Війна офіційно завершилася в 1995 році підписанням Ердутської угоди та Дейтонських угод. Унаслідок протистояння загинули приблизно 20 тисяч людей, а ще сотні тисяч — стали переселенцями.
- Поділитися: