Єврокомісарка звела ідентичність Північної Македонії до фаршированих перців та іншої їжі. Країна обурилася

Європейська комісарка Марта Кос
Європейська комісарка Марта КосЄС / Robert Atanasovski

Європейська комісарка Марта Кос порівняла македонську національну ідентичність із традиційними стравами. Скопʼє відкинуло це, зазначивши, що їхня ідентичність не обмежуються лише кухнею.

Про це пишуть місцеві газети Republika та «Слободен печат».

Комісарка з питань розширення виступала на саміті ЄС — Західні Балкани, що стартував 1 липня в Скоп'є.

Як зауважила посадовиця, вона усвідомлює, що вимогу до Північної Македонії в процесі європейської інтеграції, нелегко виконати. Зокрема, вона мала на увазі конституційні зміни, які б включили туди згадку про болгарську етнічну меншину.

«Ми визнаємо, що це нелегко, але вікно для розширення відкрите, і його слід використати», — сказав Кос.

Комісарка також намагалася запевнити македонців, що їхня національна ідентичність не буде підірвана болгарськими вимогами під час процесу інтеграції з ЄС. 

«Ідентичність — це те, як ми відчуваємо, як ми ставимося до нашої батьківщини. Ідентичність — це те, як ми піклуємося про наші традиції, наприклад, монастирі в Північній Македонії, погача, тавче-гравче, пінджур або фаршировані перці. Наприклад, як ми підтримуємо традиційні костюми, які стосунки ми будуємо зі старшими в країні, які стосунки ми маємо з погляду збереження нашої мови, і ніхто не може відібрати це у вас, македонців», — заявила Кос.

Однак ця заява викликала неоднозначні коментарі, а прем'єр-міністр Християн Міцкоський зазначив, що македонська ідентичність виходить за межі кухні.

«Македонська ідентичність — це не лише македонська кухня, а й Гоце Делчев, Павло Шатев та Ілінденське повстання. Наша країна йде з відкритим серцем і розумом, але ми проти шантажу, який не є частиною європейських цінностей. Європа — це дім права, справедливості, гідності. Це цінності, які ми приймаємо, все інше чуже ЄС і чуже нам», — сказав він.

Обурилися й інші політики. Зокрема, партія лівих назвала такі порівняння образливими. «Наша ідентичність — це не гастрономічна карта, а політична реальність, що виросла з історичної боротьби за свободу, рівність та соціальну справедливість», — кажуть ліві.

Як пише Deutsche Welle, соціальні мережі македонців так само сповнені критики — всі вони розчаровані тим, що їжу навмисно помістили в контекст ідентичності, водночас користувачі задоволені реакцією свого прем'єра.

Колишній міністр закордонних справ країни Нікола Димитров на тлі заяви Кос сказав виданню, що під час обговорення подібних тем потрібна «велика делікатність, навіть коли наміри найкращі».

Шлях Північної Македонії до ЄС

Північна Македонія стала офіційним кандидатом на вступ до ЄС іще у 2005 році.

Однак під час переговорів про вступ, які тривали 2008 до 2019 року, країна зіткнулась із вето Греції. На той момент Північна Македонія називалася просто Македонією, і Греція наполягала на зміні назви, яка збігалась із її провінцією.

У червні 2018 року уряди Греції та Македонії дійшли консенсусу щодо найменування країни, і в березні 2020 року ЄС дав офіційний дозвіл на початок переговорів про вступ до блоку.

Однак у листопаді 2020 року Болгарія фактично заблокувала переговори через суперечку щодо мови та культури. Софія пропонувала Північній Македонії компроміс, погодившись визнати македонську мову та національну ідентичність македонців, якщо Скоп’є визнає, що обидві нації та мови мають спільне історичне коріння. Проте Скоп’є розцінило це як загрозу та відхилило пропозицію.

У червні 2022 року Софія усе ж зняла вето, але за умови, що Скоп’є включить до преамбули конституції згадку про болгарську меншину.