У Києві друкарня не віддала плакати для акції проти закону щодо НАБУ і САП. Активісти відкинули пояснення компанії

Кияни на акції проти законопроєкту № 12414
Кияни на акції проти законопроєкту № 12414Денис Булавін / hromadske

Антикорупційний центр «Межа» заявив, що київська друкарня 24Print відмовилася віддавати активістам надруковані плакати для мирної акції протесту проти підписаного закону, який обмежує незалежність НАБУ і САП. Компанія пояснила, чому зробила це.

Про це громадська організація повідомила у своїх соцмережах.

«Межа» назвала це «поверненням до часів Яника». За словами активістів, працівники 24Print відмовилися віддавати плакати з обличчям президента Володимира Зеленського, пояснивши це розпорядженнями керівництва друкарні. 

Листування працівника друкарні з працівником «Межі»Facebook / Мартина Богуславець

«Є регламент від керівництва, який забороняє друк провокаційних матеріалів», — сказав адміністратор Дмитро, коли антикорупційний центр самотужки поїхав забирати вже оплачені й надруковані матеріали.

Водночас сама громадська організація наголошує, що плакати не містили лайки чи закликів до насильства, також на них не було бренду самої друкарні.

«Памʼятаю, так було у 2013-му. А може нам хтось офіційно вже сказати, чи ми вже там?»заявила керівниця «Межі» Мартина Богуславець.

Водночас директор 24Print Михайло Сидорженко наполягав у коментарі «Суспільне Культура», що частина матеріалів, які просили надрукувати, була російською мовою. А згідно із законом України не можна друкувати матеріали російською для використання в публічному просторі, тож, мовляв, саме через це таке рішення й ухвалили.

«Там все дуже просто — частина матеріалів була російською мовою. То менеджер, мабуть, погано дивився, коли приймав те замовлення. Але друкарі в мене дуже відповідальні. Вони, коли це побачили, одразу мені додому подзвонили», — розповів Сидорженко.

Цю заяву «Межа» назвала брехнею і показала замовлені плакати. 

Усі оплачені й надруковані матеріали були українською, без порушень. А от плакат з Іллею Кивою друкарня не встигала надрукувати до зазначеного терміну, тож у рахунок його не включали, кажуть активісти.

«Це історія про те, як приватний бізнес починає грати за правилами несвободи. Про те, як страх потроху повертає нас до 2013-го. І про те, чому суспільна реакція має значення. Бо завтра цензуруватимуть уже не макети, а людей», — заявила «Межа».

Трохи контексту

Верховна Рада 22 липня підтримала законопроєкт № 12414, поправки до якого фактично ліквідували незалежність НАБУ і САП. Зокрема він передбачає таке:

  • генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і в разі їхнього невиконання змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
  • може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
  • сам вирішує спори про підслідність;
  • самостійно підписує підозри топпосадовцям;
  • керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки генпрокурор.

На тлі цього рішення в Києві тисячі людей вийшли на акцію протесту, скандуючи «Вето на закон», «Поверніть Європу», «Ганьба», а також «Єрмака за двері». Протести також відбулися в низці інших міст, зокрема у Львові, Дніпрі, Одесі.

Президент тим часом підписав відповідний закон на тлі обурення громадськості й вже зустрівся з керівниками антикорупційних органів.