Дослідження знайшло зв’язок між частим використанням ChatGPT і самотністю

Компанія OpenAI, яка розробила ChatGPT, у партнерстві з Массачусетським технологічним інститутом (MIT) провела дослідження, як чат-боти зі штучним інтелектом впливають на соціальний й емоційний добробут людей.
Про це пише MIT Media Lab.
Автори провели два паралельних дослідження з різними підходами. Перший — це автоматизований аналіз майже 40 мільйонів взаємодій ChatGPT. Друге дослідження провели за участю майже 1000 учасників, які використовували ChatGPT протягом чотирьох тижнів.
Друге контрольоване дослідження було розроблено для виявлення причинно-наслідкових зв’язків щодо того, як конкретні функції платформи та способи використання можуть вплинути на психосоціальний стан користувачів. Дослідники зосередилися на самотності, соціальній взаємодії з реальними людьми, емоційній залежності від чат-бота ШІ та проблематичному використанні ШІ.
Так, дослідження показало, що загалом щоденне використання чат-бота корелювало з більшою самотністю, залежністю, проблемним використанням і нижчою соціалізацією. Люди із сильнішими тенденціями емоційної прив’язаності та більшою довірою до чат-бота ШІ, як правило, відчували більшу самотність та емоційну залежність відповідно.
Дослідники перевіряли, що більше впливає — спілкування текстом, за допомогою нейтрального чи привабливого голосу чат-бота. Також враховувалися типи розмов: відкриті, неособисті та особисті. Результати показали, що хоча голосові чат-боти спочатку здавалися корисними для пом’якшення самотності, порівнюючи з текстовими, за тривалого використання ці переваги зменшувалися. Особливо, якщо чат-бот використовував «нейтральний» голос.
Перше дослідження показало, що навіть серед найактивніших користувачів ChatGPT емоційна взаємодія є рідкісною. Особисті розмови виявилися пов’язані з вищим рівнем самотності, але меншою емоційною залежністю та проблематичним використанням ChatGPT (за помірного використання). І навпаки: неособисті розмови зазвичай збільшували емоційну залежність, особливо за інтенсивного використання.
Дослідники наголосили, ці результати — лише «перший крок». Висновки ще мають бути рецензовані науковою спільнотою, тож їх варто інтерпретувати обережно. Крім того, дослідження проводилися на основі ChatGPT, а користувачі інших платформ можуть мати інший досвід і результати. Також не всі результати демонструють чіткий причинно-наслідковий зв’язок, тому необхідні додаткові дослідження.
- Поділитися: