«Рамштайн» щодо нелетальних засобів? Новий можливий формат співпраці Києва та Парижа

Антикорупційна рада при МОУ не лише відстоює справедливі ціни на куртки, яйця, зброю та сотні тисяч артикулів різноманітних товарів, необхідних ЗСУ, а й адвокатує українські інтереси за кордоном. Так, нещодавно ми з моєю колегою по раді Тетяною Ніколаєнко взяли участь у конференції в Парижі, де розповідали про антикорупційні реформи в оборонній сфері України.
Франція — один із ключових партнерів України. За оцінками Міністерства оборони Франції, з початку повномасштабного вторгнення і до кінця 2023 року країна надала нам військової допомоги (це ПЗРК, ППО, танки та багато іншого) на понад 2,5 мільярда євро. А ще 1,2 мільярда пожертвувала до Європейського фонду миру.
Емманюель Макрон заявив, що ЄС планує найближчими тижнями посилити допомогу Україні, доправити більше техніки. Тобто французи вмотивовані та зацікавлені.
Ми відчували цю зацікавленість впродовж усієї поїздки, коли розповідали про Україну французьким бізнесменам, політикам, громадським діячам. Відчувається, що громадяни підтримують рішення уряду.
А ще вони цінують, що ми чесно говоримо про виклики, пов’язані із корупцією в Україні. І що публічність, можливість привернути увагу громадянського суспільства до проблеми, допомагає нам цю корупцію побороти.
Багатьох дивує наявність колегіального громадського органу у сфері оборони України ще й під час війни — цей прецедент, можливо, єдиний у світі.
У межах цього візиту в нас були зустрічі в Міністерстві оборони Франції, Міністерстві закордонних справ. В обох відомствах розпитували не тільки про боротьбу із корупцією, а й про військові дії. Водночас французи, як і багато хто з нас до 24 лютого, не вірять у те, що війна може прийти й до їхнього порога.
Мене вразило, коли представниця Міністерства закордонних справ послалася на місцевих військових експертів: мовляв, вони заявляють, що ресурсів у росії небагато для ведення довготривалої війни. Я натомість наголошувала, що не всі військові експерти однаково корисні. І точно не всі ці військові експерти перебувають на території бойових дій в Україні, не всі розуміють, які ресурси залучили сторони. Пояснювала, що доки ми будемо й далі заспокоювати себе тим, що росія ось-ось розпадеться чи їй забракне ресурсів — вона просто піде далі.
Після цієї розмови представники Міністерства оборони Франції почали нас розпитувати, яка саме допомога ще потрібна Україні. Ми не говорили про зброю, бо не мали мандата на такі перемовини. Однак закликали допомогти нашим військовим із навчанням, обміном досвідом тощо.
І ще одна важлива деталь: з огляду на спілкування з усіма, з ким ми перетнулися в Парижі, відчули, що їм бракує комунікації з Україною на офіційному рівні. На цьому, зокрема, наголосило Міністерство оборони Франції, відзначивши, що комунікація щодо зброї є, а щодо нелетальних засобів (бронежилетів, шоломів тощо) її бракує. Тобто, умовно, є «Рамштайн» щодо зброї, але щодо нелетальних засобів — немає.
Сподіваюся, нам вдасться донести цю думку до Міністерства оборони України. І позитивних новин із Франції побільшає.
Це авторська колонка. Думка редакції може не збігатися з думкою авторки
- Поділитися: