Депутати схвалили законопроєкт про державну кліматичну політику
Верховна Рада в першому читанні проголосувала за урядовий законопроєкт про основні засади державної кліматичної політики.
Про це повідомили народні депутати Ірина Геращенко та Ярослав Железняк.
За відповідний законопроєкт №11310 проголосували 273 депутати.
Цей законопроєкт — євроінтеграційний та важливий для отримання фінансування від ЄС за програмою Ukraine Facility. Зокрема, він передбачає механізми:
- запровадження «вуглецевого податку» для українських виробників;
- системи торгівлі квотами на викиди парникових газів (СТВ);
- сприяння зеленому розвитку;
- державної допомоги бізнесу;
- стимулювання населення до участі в запобіганні змінам клімату.
Як пише депутатка, серед довгострокових цілей законопроєкту зазначені:
- досягнення кліматичної нейтральності;
- скорочення чистих викидів парникових газів щонайменше на 65% (якщо порівнювати з рівнями 1990 року) до 2030 року;
- утримання зростання глобальної середньої температури значно нижче за 2°C і зусилля щодо обмеження підвищення температури до 1,5°C вище від доіндустріального рівня;
- підвищення стійкості та зменшення ризиків, пов’язаних зі зміною клімату, включно з громадським здоров'ям.
Що таке Ukraine Facility?
Ukraine Facility — програма багаторічної фінансової допомоги Україні від ЄС. Вона передбачає надання 50 мільярдів євро впродовж 2024–2027 років. З цієї суми 39 мільярдів євро спрямують до держбюджету для посилення макрофінансової стабільності. Решта — спеціальний інвестиційний інструмент для покриття ризиків у пріоритетних секторах, покриття відсотків за кредитами тощо.
На початку лютого всі 27 лідерів Євросоюзу погодили цю програму, хоча, за даними ЗМІ, ЄС довелося піти на компроміси, щоб схилити до цього Угорщину.
Уряд України своєю чергою ухвалив план виконання умов для отримання цієї допомоги. Йдеться про європейські підходи до реформи державного управління, до боротьби з корупцією, до економічних та секторальних реформ у різних галузях: від енергетики до аграрної галузі. Крім того, у документі прописані «наскрізні напрями», як-от «зелений» перехід, цифровізація та євроінтеграція.
- Поділитися: