Рада призначила Свириденко прем'єр-міністеркою

Юлія Свириденко виступає у Верховній Раді перед ратифікацією україно-американської угоди про рідкісноземельні корисні копалини, 8 травня 2025 року
Юлія Свириденко виступає у Верховній Раді перед ратифікацією україно-американської угоди про рідкісноземельні корисні копалини, 8 травня 2025 рокуANDRII NESTERENKO / AFP via Getty Images

Верховна Рада погодила призначення Юлії Свириденко на посаду прем'єр-міністерки України. До цього вона очолювала Міністерство економіки.

Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

За це проголосували 262 парламентарів, проти — 22, а 26 — утрималися.

Жодного голосу за цю кандидатуру не дали фракції «Європейська Солідарність» та «Батьківщина». «Слуга народу» віддала 201 голос, «Платформа за життя та мир» та «Довіра» — по 15 голосів, «За майбутнє» — 12, «Відновлення України» — 10 та «Голос» — 1.

Президент України Володимир Зеленський сам запропонував Свириденко очолити уряд. За словами Свириденко, серед пріоритетних задач оновленого уряду:

  • зміцнення економічного потенціалу України;
  • розширення програм підтримки українців;
  • масштабування виробництва власної зброї.

16 липня Верховна Рада проголосувала за відставку Дениса Шмигаля з посади прем’єр-міністра. Разом із ним у відставку пішов увесь його уряд. Зеленський уже підписав документи до Верховної Ради України про призначення Дениса Шмигаля новим міністром оборони.

Що відомо про Свириденко?

Вона почала кар’єру держслужбовиці у 2015 році, ставши радницею голови Чернігівської облдержадміністрації. Через два роки стала першою заступницею ОДА, а вже через рік перейшла до Міністерства економіки: спершу заступницею, а з 2021 року — главою відомства.

Свириденко запам’яталася підняттям податків у 2024 році, аби залучити додаткові 500 млрд доларів для сектору безпеки і оборони. Цей закон, серед іншого, передбачав підвищення ставки військового збору до 5%, збільшення податків для 1, 2, 4 груп ФОП та встановлення 25-відсоткового податку від прибутку для небанківських фінансових установ.

Також Свириденко просувала ідеї економічного бронювання. Так, у вересні 2024-го вона заявляла, що така ініціатива є пріоритетом №2 для Мінекономіки, та наголошувала, що завдяки цьому державна казна може поповнитися на 100 млрд гривень. Останнім головним здобутком Свириденко на посту міністерки економіки стало підписання угоди зі США про рідкісноземельні корисні копалини.

Політологи, з якими поспілкувалося hromadske, вважають, що Офіс президента вирішив призначити главою уряду свою людину, а також переконані, що перестановки в уряді ні на що не вплинуть. Детальніше про те, чому саме Свириденко призначили очільницею Кабміну та як це вплине на подальший стан справ у країн, читайте у матеріалі hromadske «Заступниця Єрмака та хороша виконавиця. Чого чекати від Юлії Свириденко, якій пропонують очолити Кабмін».