Малюк назвав ухвалення закону про НАБУ та САП «поверненням до Конституції». Відреагував і генпрокурор

Голова СБУ Василь Малюк та генеральний прокурор Руслан Кравченко вважають, що після ухвалення закону щодо Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, ті не втратять незалежності.
Про це вони сказали журналістам під час брифінгу, передає «Укрінформ».
Відповідаючи на питання, чи втратить НАБУ і САП незалежність, Кравченко зазначив, що НАБУ не підпорядковуватиметься генпрокурору.
«Є підозра, що втратить НАБУ і САП незалежність? Відповідь на всі питання. Вони мені не підпорядковуються. НАБУ точно не підпорядковується. САП — у зв'язку зі змінами. Ми одна система: один орган системи органів прокуратури. САП, відповідно до Закону України "Про прокуратуру" як був, так і залишається у статусі департаменту. І ми будемо однією сім'єю. Вони будуть працювати за своїми кримінальними провадженнями, а ми — за своїми. І разом будемо одне одному допомагати. НАБУ мені не підпорядковується», — заявив генпрокурор.
Водночас Малюк вважає, що голосування народних депутатів за закон, який зменшує повноваження НАБУ, — є поверненням до Конституції.
«Ми живемо в правовій державі? В правовій! Основний закон — Конституція! Ніхто нікого не ліквідував. Я не депутат і не законотворець. Повірте мені, те, що вони голосували, — питання народних депутатів. Краще це запитати у них. Це буде правильно і логічно. Наскільки я розумію, це просто повернення до Конституції», — заявив він.
Водночас очільник СБУ запевнив, що САП і НАБУ не ліквідовані й залишаються незалежними органами.
Трохи контексту
Президент Володимир Зеленський ввечері 22 липня підписав закон, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Перед цим на мирні акції протесту проти підписання закону вийшли люди в низці міст. Зокрема, у Києві, Львові, Одесі, Дніпрі, Луцьку, Полтаві та Тернополі. Учасники акцій закликали ветувати закон. Столичні протестувальники й досі не розійшлися.
Ще вдень Верховна Рада підтримала законопроєкт №12414, що передбачає зміни до КПК щодо особливостей досудового розслідування справ, пов’язаних зі зникненням людини безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану.
За словами депутатки Анастасії Радіної, туди додали правки, які «роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».
Цей законопроєкт, серед іншого, передбачає таке:
- генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і в разі їхнього невиконання змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
- може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
- сам вирішує спори про підслідність;
- самостійно підписує підозри топпосадовцям;
- керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки генпрокурор.
Перед цим, 21 липня, у працівників НАБУ та САП відбувалися обшуки — станом на ранок повідомлялося про щонайменше 70 обшуків.
СБУ та Офіс генпрокурора заявили про викриття російського впливу на НАБУ. Окремим працівникам Бюро інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з рф, корупційні дії в інтересах олігархів тощо. Водночас у НАБУ заявили, що ці слідчі дії проводилися без судових ухвал.
Детальніше про те, що зараз відбувається з найбільшими органами по боротьбі з корупцією в Україні, — читайте в матеріалі hromadske.
- Поділитися: