УКРАЇНА

Чому в Києві немає гарячої води, або що не можуть поділити київська влада і Нафтогаз

26 червня, 2018 15:59
УКРАЇНА/Чому в Києві немає гарячої води, або що не можуть поділити київська влада і Нафтогаз
Зберегти
Вигляд
Третина будинків Києва від травня — без гарячої води. Кияни збільшують виторг продавцям електричних бойлерів або ж гріють воду на плиті. Причина — конфлікт між столичною владою та Нафтогазом України.

Державна компанія попереджає: якщо місто не погодиться погасити кількамільярдний борг за спожите паливо, від 1 серпня газ не отримають ТЕЦ-5, ТЕЦ-6 і завод «Енергія». А це означатиме, що без гарячої води залишиться весь Київ. А з початком опалювального сезону — і без тепла в оселях.

Громадське розповідає про конфлікт між Нафтогазом і КМДА, чому місту загрожує техногенна катастрофа, як міська влада вирішуватиме проблему і до чого тут Рінат Ахметов.

Чому немає гарячої води?

Місто вирішило не продовжувати договір з компанією «Київенерго» — компанією Ахметова, — створивши натомість комунальне підприємство Київтеплоенерго. За кілька місяців комунальники прийняли на баланс майно, яким раніше розпоряджалася «Київенерго» — магістральні мережі, котельні, бойлерні. А з 1 серпня і ТЕЦ-5, ТЕЦ-6 і завод «Енергія».

Водночас, разом з майном, комунальне підприємство отримало й борги компанії, зокрема перед Нафтогазом. Повернути їх — пряма вимога закону про теплопостачання: договір можна укладати «виключно за умови погодження порядку погашення заборгованості». А позаяк київська влада відмовляється визнавати борг, Нафтогаз не постачає газ на об'єкти Київтеплоенерго. І мешканці 3 тисяч будинків, — а це третина Києва — змушені митися в холодній воді.

Столична влада відмовляється визнавати борг міста перед Нафтогазом, який зі свого боку не постачає газ на об'єкти Київтеплоенерго. Без гарячої води наразі залишаються 3 тисячі будинків (на фото — міський голова Києва Віталій Кличко під час візиту на ТЕЦ-6, Київ, 15 вересня 2017 року) Фото: Андрій Скакодуб/POOL/УНІАН

Історія питання:

  • 2001 р. — тоді ще державна компанія «Київенерго» отримала в управління всю теплоенергетичну мережу столиці.
  • 2010 р. — ДТЕК Ріната Ахметова викупила блокуючий пакет акцій компанії, а згодом приватизувала 93%.
  • 2017 р. —  Київміськрада вирішила не продовжувати договір з «Київенерго» і повернути теплоенергетичну мережу у власність міста.

Навіщо було повертати місту теплоенергетичну мережу?

Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв каже, що це було необхідно, щоб зберегти інфраструктуру:

«Ми розуміємо, в якому стані сьогодні теплоенергетика країни в цілому, і Київ тут не виключення. І місто як власник теплоенергетичного блоку, який є одним із найбільших у світі, не може не брати на себе відповідальності щодо збереження унікального майна, адже подальше невтручання могло завершитися плачевно».

У випадку, якщо столична влада не погасить кількамільярдний борг за спожите паливо, від 1 серпня газ не отримають ТЕЦ-5, ТЕЦ-6 і завод «Енергія» (на фото — київська ТЕЦ-6, 15 вересня 2017 року) Фото: Андрій Скакодуб/POOL/УНІАН

Чому Нафтогаз не спише борг столиці?

Бо інші міста теж так захочуть. А загалом муніципалітети заборгували Нафтогазу за паливо близько 20 мільярдів гривень.

«Це буде використано як прецедент для розмивання цих 20 мільярдів і перетворення їх на безнадійну заборгованість. І ці гроші спишуть з інших акціонерів компанії, якими є люди, адже ми сплачуємо дивіденди в державний бюджет», — пояснює заступник голови департаменту з енергозбереження НАК Нафтогаз України Олексій Хабатюк і додає: якщо договір підписати без визнання боргів, це буде порушенням закону.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ігри з ціною на газ: чому нервує Гройсман?

Що буде, якщо Київ не заплатить, а Нафтогаз не спише?

Мешканці Києва можуть залишитися не тільки без гарячої води, тепла, а й без світла. Про технологічну катастрофу попереджає Петро Пантелєєв. Це станеться, якщо не вдасться домовитися з Нафтогазом до 1 серпня, коли Київтеплоенерго прийме на баланс 5-ту та 6-ту ТЕЦ і сміттєспалювальний завод «Енергія»:

«ТЕЦ-5, ТЕЦ-6 виробляють електроенергію і зупиняти такі об'єкти просто неприпустимо. Це питання повинно бути вирішено, і я думаю, що ми це зробимо спільно з «Нафтогазом».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ 5 способів утратити субсидію: як змінюється система надання державної допомоги

Які є важелі впливу на Нафтогаз?

Щоб прискорити процес, КП Київтеплоенерго подало до Господарського суду позов на Нафтогаз з вимогою укласти договори на постачання палива:

«Так, є законодавчі норми, які НАК трактує як однозначні. Ми кажемо, що вони не однозначні і в нас є певні сумніви. Але навіщо тримати заручниками десятки тисяч киян? Можна укласти договір, постачати газ, котельні працюватимуть, а паралельно розбиратися з боргом. Один із цивілізованих способів — суд», — каже Пантелеєв.

Через зупинку ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6, які виробляють електроенергію, мешканці Києва можуть залишитися не тільки без гарячої води, тепла, а й без світла (на фото — київська ТЕЦ-6, 15 вересня 2017 року) Фото: Андрій Скакодуб/POOL/УНІАН

Коли з'явиться гаряча вода?

Це добре знає міський голова Львова Андрій Садовий — коли хтось «осідлає білого коня». Тобто, коли якоїсь миті з'явитися президент або прем'єр-міністр, погрозить пальцем обом сторонам і накаже знайти законний спосіб вирішити проблему. Як трапилося тоді, коли у Львові виникла критична ситуація з вивозом сміття.

Унаслідок програє місто: і мешканці, які гартувалися кілька місяців холодною водою, і міська влада, яка не змогла швидко вирішити проблему. Водночас керівництво Нафтогазу закон не порушить, та ще й гроші для бюджету може зберегти. А якщо не збереже, то відповідатимуть за це точно не менеджери НАКу. І нарешті про переможців: ним стане той з керівництва держави, хто першим осідлає білого коня і продавці електричних бойлерів.

Дивіться також усю дискусію про те, чому кияни залишилися без гарячої води в ефірі програми Реформа

 

Пов`язані новини