Президент України Володимир Зеленський поспілкувався з журналістами у форматі пресмарафону, Київ, 10 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Президент Зеленський вирішив говорити з журналістами нестандартно — пресмарафон на київському фудмаркеті тривав понад 14 годин, групи журналістів по черзі сідали за стіл з главою держави та ставили свої питання, нерідко запитував і сам Зеленський. На 9-ій годині спілкування прессекретарка Зеленського привітала його зі світовим рекордом найдовшої прес-конференції, раніше рекорд належав Лукашенку.

Журналісти питали про Донбас, про США, про канабіс і міст в Дніпрі, в деяких випадках по кілька разів. На певну частину питань Зеленський відповідав «не знаю». Зібрали головне з рекордного пресмаратону. 

Президент України Володимир Зеленський поспілкувався з журналістами у форматі пресмарафону, Київ, 10 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Про «формулу Штайнмаєра» і  акції «проти капітуляції» 

«Формула Штайнмаєра» має бути імплементована в закон про особливий статус. Тобто, набирає чинності формула саме тоді, коли набирає чинності закон про особливий статус. Тому казати, що впровадження формули Штайнмаєра відбулось — некоректно. 

читайте детальніше про те, що таке формула Штайнмаєра

Зеленський визнав, що підтримка Україною «формули» не була достатньо добре прокомунікована в суспільстві:

«Я вчора зустрічався з ветеранами. Там всі були – і Нацкорпус, і Азов, і всі інші. Я їм пояснив. 99% із тих, з ким я вчора зустрівся, говорять: А чого ж Ви з нами не комунікуєте, чого Ви нам не пояснюєте. Я їм кажу: хлопці, як я повинен говорити з Росією? Ви хочете, щоб це була гра в покер, де вони знають мої карти? Як я можу всю інформацію розказати? Я згоден, що комунікація слабка. Я знаю, що «підігрівають» багатьох людей, які справедливо не розуміли і про Штайнмаєра, і про таке інше. Не розуміли, не знали – але їх "підігрівають", і ми знаємо, хто "підігріває"».

Президент України Володимир Зеленський поспілкувався з журналістами у форматі пресмарафону, Київ, 10 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Про Путіна і обмін полонених

«Якщо Нормандський формат буде відкладатись, тоді ми будемо знаходити інші формати, як повернути наших людей. Один з них – це Мінськ, а інший, який спрацював – прямі перемовини мої з президентом РФ. Я щодо повернення людей готовий на прямі перемовини». 

«У нас є поки два списки на обмін (які обговорюються, ред.). Перший список — це люди, які утримуються на території Росії. Сюди входять і мешканці окупованого Криму. Кримчани — вони знаходяться у списку людей, про які ми повинні говорити тільки з Росією, і від «ДНР» і «ЛНР» вони не залежать. Другий список — це список людей, які знаходяться на територіях «ДНР» і «ЛНР». Цей список теж є і обговорюється. І третій список — це люди, які не мають підтвердження зі сторони ОРДЛО, що вони є в них, а в нас є інформація, що ці люди там знаходяться. Це найскладніше питання».

«Перший пріоритет — люди, другий пріоритет — території»

Володимир Зеленський

Про Нормандську четвірку

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель, за словами Зеленського, об’єднує всі сторони і зараз узгоджує дату зустрічі представників Франції, РФ, України для обговорення деталей що врегулювання деталі формули. 

«Ми готові на будь-яку дату (зустрічі)», каже Зеленський. Посилаючись на слова Меркель, він зазначив, що «тільки Нормандський формат є можливість для реалізації головного плану нашої країни — це припинення війни». Президент вважає, що наступного тижня буде відома дата зустрічі лідерів «четвірки» й відбудеться ця зустріч у листопаді.

Про повернення Криму 

«Для мене Нормандський формат — це можливість повернути питання Криму. Зараз не існує будь-якого треку, де обговорюється це питання. Крім наших західних партнерів, яким ми дуже вдячні, але питання Криму там є в санкційному форматі».

Президент України Володимир Зеленський поспілкувався з журналістами у форматі пресмарафону, Київ, 10 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Про Порошенка

«Помилка Порошенко в тому, що він думає, що готовий бути лідером іншого Майдану. Він забуває, що він уже не президент. Він в це не вірить… Але проблема в тому, що він трішечки підштовхує людей. Ось він гуляв-гуляв і раптово прийшов на Майдан». 

Про скандал із Трампом 

«Ми повинні укріплювати відносини з США. Ми чекаємо офіційний візит до США, зі свого боку працюємо, щоб відбувся візит президента США до України за моєї каденції… Я не хочу втручатися у вибори незалежної країни під назвою США і я не буду це робити та не хочу це коментувати. Обирайте свого президента самі».

«Те, що відбувається у внутрішній політиці (США, ред.) — я не хочу коментувати. На міжнародних відносинах я не бачу змін до нас…Якщо будуть зміни, то ми про це дізнаємось із Twitter».

Зазначимо, що за кілька годин Трамп у Twitter відреагував на цю заяву Зеленського.

Президент України Володимир Зеленський поспілкувався з журналістами у форматі пресмарафону, Київ, 10 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Про роботу «Слуги народу» в Раді та так звані «групи впливу»

«Вони перемогли завдяки мені, завдяки підтримці у суспільстві мого прізвища. Я не хочу ламати цю партію, вони знають моє відношення. Якщо вони самі почнуть їсти одне одного — через рік я їх розпущу».

Про звільнення Данилюка 

«Я йому сказав чесно: "Дивись, є всередині команди непорозуміння. Є твоє бачення, воно твоє особисте. Але мене дістало, що ви пишете заяви (на звільнення, ред.), а я потім їх не підписую, бо я хочу, щоб ви працювали разом. Я не згоден з його позицією, що він пішов через ПриватБанк. Це було некоректно. Коли він підписував заяву зі мною, історії про те, що це пов'язано з ПриватБанком не було. До речі, Саша хотів бути прем'єр-міністром. Я йому сказав чесно: "Сань, ти справді професійна людина, але я обрав іншу кандидатуру. Складні відносини з Богданом (глава Офісу президента Андрій Богдан) — це теж вплинуло». 

Про дострокову зміну складу Центрвиборчкому

«Я не знаю цих людей. Ми сказали, що ми перезавантажуємо всі органи. Я не хочу, що людина (експрезидент, ред.) пішов, а все залишилось».  

Про Коломойського і ПриватБанк

«Коломойський знає мою позицію по Привату — вона державна, я буду захищати Україну». 

Про ФОПів

Зеленський вважає, що за допомогою ФОПів компанії уникають законних податків. «Усе що вони (уряд, ред.) хотіли — побороти корумповані схеми, я думаю вони на правильному шляху і це забезпечить нам вихід економіки з тіні».

Президент України Володимир Зеленський поспілкувався з журналістами у форматі пресмарафону, Київ, 10 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Про справу Павла Шеремета

«Якщо я вам відповім — зірву операцію»: Зеленський не може розказати деталей про розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета. Водночас, зазначив, що якщо не буде результатів, керівництво Міністерства внутрішніх справ буде змінене.

Про Кличка і закон про столицю

«Чому я його не звільнив? Просто ще не звільнив. Думаю. Ці функції (мера і глави КМДА, ред.) мають бути розділені. Ми спілкувались (з Кличком, ред.), він проти розділення... Я обов’язково буду спілкуватись з паном Кличко перед тим, як вирішу його звільнити»

Про поведінку Мендель 

«Я вважаю, що він (журналіст Сергій Андрушко, ред.) поводився неетично. У момент, коли він не вперше, я говорю як людина, поводився некоректно, Юля як прессекретар, не мала так реагувати, але емоційно... виснаженість, вже була емоційна виснаженість, вона теж людина... Дівчинку, в цьому випадку, буду захищати». 

Про корупцію

«Коли я прийшов, я думав, ми будемо всіх корупціонерів саджати. При цьому, коли перші наручники наділи, всі сказали: "ай-яй-яй", президент не має права впливати на правоохоронні органи. Я: "Ок, а я можу збирати наради і говорити з правоохоронцями, які їхні дії?” — “Ага, так можна”. — “А якщо ходить бандит по вулиці, мені дзвонять всі і кажуть, що ця людина вбиває, бреше, була депутатом, я можу спитати, де посадки таких людей?” — “Ну, ви можете, але дуже обережно”. То я повинен підбирати слова. Не дай Боже, це буде вплив». 

Про деолігархізацію медіа 

«Треба зустрітися з усіма олігархами, сісти й сказати: дивіться, впливати на політику в Україні більше не можна». Коли саме це може статися — Зеленський не уточнив. «Я впевнений, що зможу з ними домовитись (про невтручання власників ЗМІ в редакційну політику, ред.), якщо мене не будуть штовхати з усіх сторін».

 Про легалізацію медичного канабісу в Україні  

«Гадаю, що це зараз не на часі, це не пріоритет, ми не знаємо, чи готове до цього наше суспільство. Ми зараз навпаки боремося з наркотиками, ви ж знаєте, яка у нас із цим ситуація».

Про судову реформу

«Всі детальні відповіді є в законопроєкті про судову реформу. Це робиться, бо немає довірі до суддів. В цілому нам просто потрібно поміняти суддів, не всіх, будуть конкурси, хтось пройде, хтось ні, але повинна зайти молода кров, молоді судді, інакше у нас з вами вироків не буде».

Про кнопкодавство у Раді

Зеленський розповів, що фракція «Слуга народу» та віце-спікер Руслан Стефанчук зокрема готують закон, який передбачатиме відповідальність за неперсональне голосування.

Щодо депутатів «Слуги народу» Сергія Литвиненка та Олени Копанчук, яких піймали на кнопкодавстві, Зеленський сказав, що «вони дуже сильно вибачались, плакали і сказали: це наша велика помилка, такого не буде».

«Ну я думаю, що людей можна один раз пробачити, тут нічого страшного немає».

Про видобуток бурштину 

«Тут вирішення може бути одне — ліцензії, продавати ліцензії, надавати ліцензії на законний видобуток бурштину, коли місцеві громади отримуватимуть від цього гроші. Все повинно бути відкрито, а якщо забороняти, то буде контрабас».

Про призначення посла до США 

«Людина обрана, людина з досвідом, яка дуже гарно знає Сполучені Штати, думаю буде призначена найбільшим часом». Імені майбутнього посла президент не назвав.

Про легалізацію зброї 

«Я думаю, що в країні, на території якої дуже багато зброї, неофіційної, ми не можемо давати можливість, щоби люди носили зброю. Думаю колись ми зможемо це обговорювати в якомусь форматі, але точно не зараз, бо буде хаос».

Поділитись: