Пресмарафон прзидента України Володимира Зеленського в Києві, 10 жовтня 2019
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

У Києві 10 жовтня журналісти зібралися на зустріч з президентом України Володимиром Зеленським, яка відбулася у форматі прес-марафону. hromadske вело пряму відеотрансляцію і текстовий онлайн з місця події.
00:22

Лише після опівночі президент Зеленський завершив спілкування з журналістами, таким чином його прес-марафон тривав понад 14 годин. Ще на восьмій годині він встановив світовий рекорд.

На цьому ми завершуємо наш онлайн.

00:15

Про чергове затримання українця в Криму: Я знаю, там є хлопці та дівчата, які з українськими позиціями, й ледь не щодня там затримують людей. Але якщо вони знають, що за ними можуть прийти, хай приїжджають в Київ, в Україну. По-іншому, крім обміну, у нас немає жодних можливостей їх звільнити.

Військової деокупації Криму не може бути. 

00:09

Про призначення посла до США: Людина обрана, людина з досвідом, яка дуже гарно знає Сполучені Штати, думаю буде призначена найбільшим часом.

Імені нового посла президент не назвав.

00:08

Про легалізацію зброї: Я думаю, що в країні, на території якої дуже багато зброї, неофіційної, ми не можемо давати можливість, щоби люди носили зброю. Думаю колись ми зможемо це обговорювати в якомусь форматі, але точно не зараз, бо буде хаос.

23:59

Про трансляцію українських ЗМІ в Білорусі: Хочу, щоби люди в Білорусі не мали інформаційного вакууму щодо подій в Україні. Я розумію, трансляція яких російських каналів іде в Білорусі. Я дуже хочу, щоби там з’явилися українські канали.

Лукашенко був не проти, щоби українські телеканали транслювали в Білорусі не тільки розважальний продукт, а й політику.

Які канали конкретно це будуть, Зеленський поки не знає.

23:47

Про Окружний адмінсуд Києва і його очільника Павла Вовка: Мені ручний (суд — ред.) ніхто не потрібен.

Щодо ліквідації суду, що мав зробити ще Петро Порошенко, Зеленський поки нічого сказати не може, бо не вивчав це питання. «Якщо треба буде підписати указ, який допоможе справедливості, немає питань».

23:43

Про децентралізацію і місцеві вибори: Провести децентралізацію без місцевих виборів неможливо, якщо людям подобається, хто там зараз у владі, то вони підтримають їх, якщо ні — вони голосуватимуть за ті партії, в які повірять. Після місцевих виборів відбудеться повне перезавантаження влади.

23:39

Про Одеський припортовий завод: Багато інвесторів цікавляться, вони в принципі готові купити його, зберегти робочі місця, оновити техніку, але вони кажуть: «а що з боргами? Вибачте, але це справа вашої країни».

23:30

Що важкого у роботі президента: Ну зараз нелегко (йшла 14-а година прес-марафону). Щодня важко, але нормально, тримаємося.

23:28

Про авіасполучення з РФ: Я вважаю дивним, що поїзди ходять, а літаки не літають, у нас до речі від цього банкрутують наші компанії. Ми можемо націоналізувати нашу велику авіакомпанію, я знаю, що будуть щасливі власники, аби не сплачувати борги, але ми поки щастя таке їм не надамо.

Звісно нам це невигідно (заборона авіасполучення з РФ — ред.), але наші люди повинні цього (відновлення авіасполучення — ред.) хотіти, це важливо.

23:24

Про переговори з Росією: Ми маємо усі хотіти завершити війну, але РФ має змінити свою риторику і визнати участь у конфлікті, не говорити «нас там нет», бо в такому разі вирішити конфлікт буде важко.

23:15

Про видобуток бурштину: Тут вирішення може бути одне — ліцензії, продавати ліцензії, надавати ліцензії на законний видобуток бурштину, коли місцеві громади отримуватимуть від цього гроші.

Все повинно бути відкрито, а якщо забороняти, то буде «контрабас».

23:09

Про «Мотор Січ»: Знаю дуже багато деталей щодо цієї справи, ця історія починається з того, що 51% акцій були на більшості західних компаній. Їх придбали інші люди, з громадянством Китаю. В українському уряді (минулому — ред.) лобіювали це також.

Проблема є в цілому з цим кейсом. Наскільки я знаю, РНБО (минуле — ред.) вивело це підприємство з переліку стратегічних. Як держава дозволила це купити? Питань дуже багато.

Я знаю, що Антимонопольний комітет, Укроборонпром та правоохоронці вивчають це питання.

Пріоритет — не яка з країн може бути партнером України в «Мотор Січі», а щоби залишилось підприємство, вивчити, хто його хотів (я зараз не про китайців, вони заплатили гроші) розпилити. Це стратегічне підприємство, ми повинні вивчити, а потім вирішувати питання з китайськими партнерами.

Також з цією справою могли перейти документи іншого нашого конструкторського бюро. Є ще і безпекове питання, якій країні може це перейти.

22:58

Про акцію «Ні капітуляцію» та реакцію на неї Богдана: Мене ще ніколи не ображали так, як кричали про мене деякі люди. Я упевнений, що більша частина людей не були проплаченими і не кричали цього й вийшли зокрема через нашу недостатню комунікацію.

Богдан не придумав цей пост (про підкуп людей — ред.), він його передрукував. Я хотів би звільняти людей в залежності від їх фахових здібностей.

22:37

Про кнопкодавство: «Слуга народу» і зокрема віце-спікер Руслан Стефанчук готують законопроєкт про відповідальність за неперсональне голосування. Щодо депутатів «Слуги народу» Сергія Литвиненка та Олени Копанчук, яких піймали на кнопкодавстві, Зеленський сказав, що «вони дуже сильно вибачались, плакали і сказали: це наша велика помилка, такого не буде».

«Ну я думаю, що людей можна один раз пробачити, тут нічого страшного немає».

22:30

Про справу Гандзюк: Новий генпрокурор працює не 5 місяців, дайте хоч місяць попрацювати, він ці 10 чи скільки днів він вичищає ГПУ.

22:25

Про Трампа та Росію: Я хотів би вірити, що між США та Росією можуть бути якісь угоди, але вони не стосуватимуться України. Тому що врешті решт ми з вами про це дізнаємося. Під час зустрічі пан Трамп говорив, що підтримує Україну з приводу санкцій, війни на Донбасі, що він 100-відсотково на нашому боці.

Але це життя, все може бути не так, як ми уявляємо. Якщо будуть якісь угоди між США та РФ, про які не знатиме Україна, це буде поганим сигналом. 

22:21

Про арешт у США партнерів адвоката Трампа: Я ніколи не зустрічався та не отримував дзвінків від цих людей. Для нас це не дуже важливо, бо це не кейс для України.

22:12

Про телеканали ZIK, «112 Україна» та NewsOne: Я не впливаю на Нацраду, її склад ще з минулої влади. З приводу каналу «112 Україна», там питання ліцензії, до чого тут політика. Щодо каналу NewsOne Зеленський пообіцяв розглянути судовий позов Нацради, яка просить суд відібрати ліцензію у каналу. 

22:00

Про «турборежим»: Ми такі люди, ми хочемо швидше, бо через 5 років буде інша команда, і я не впевнений, що вона не буде затягувати все знову. Світ змінився, зараз все працює в «турборежимі», ми пишемо не листи, а СМС, я не розумію, навіщо так довго все обговорювати, ми не відправляємо листи на конях, як колись.

21:58

Навіщо розділяти владу в Києві: Треба мати противаги, розділення влади, щоби був контроль. Коли є жорстка вертикаль — управляти простіше, але з абсолютною владою може заносити. 

21:52

Про українців, які їдуть у Росію: Я думаю, що, по-перше, винні ми, бо вони не мають альтернативи і їдуть працювати. По-друге, у багатьох є родичі. Ті хто можуть поїхати в іншу країну, але їдуть в Росію — це моральне питання, але це їх вибір.

Вони мають розуміти, що можуть потрапити за ґрати в Росії, і Україні потрібно буде їх діставати, бо це її громадяни.

Все, що ми можемо — проводити комунікацію і говорити про це у ЗМІ.

21:48

Про вплив Пінчука або Коломойського: Я зовсім не відчуваю цього впливу. Може я поки не розумію, що це є, може це не якісь дзвінки.

Ніхто на мене не буде впливати, відносини будуть вибудовуватися тільки на тому, щоби були рівні правила, щоби вони жили за законом і їхні гроші вкладалися в Україну.

21:45

Про «справу Майдану»: Я не побачив нормальної прозорої відповіді від попередніх працівників Генпрокуратури, деякі з них залишилась на посадах. Це дуже складна справа і я не знаю, коли вона вирішиться. 

21:31

Про справу Гонгадзе: Для мене достатньо, що пан Пінчук там не фігурує, щоби спілкуватися з ним. Я згоден, що треба поставити крапку у цій справі. Я готовий допомагати. Я не можу сказати: так, ми це зробимо, як всі казали. Я просто не знаю, на якій стадії ця справа. Я не займаюся всіма кримінальними справами, я з повагою відношуся до пам'яті пана Гонгадзе. Для мене пріоритетніше питання війни, я буду чесним. Я думаю спочатку про живих.

21:21

Про новий закон «Про столицю»: Не може одна людина мати стільки повноважень (мер Києва та голова КМДА — ред.), це не закон проти Віталія Кличка. Мені здається, що закон, який регулює столицю, такий закон має бути. 

Конфлікт Кличка та голови Офісу президента Андрія Богдана ніяк не впливав на цей закон.

21:14

Про вибір між президентом та хорошим сім’янином: Я свій вибір вже зробив, я хороший президент.

Але діти це не вибір, діти — це головна функція людства, саме заради них ми все робимо в житті. Тому я не хотів би обирати між сім’янином і хорошим президентом. Я не припиню бути батьком, це мої головні повноваження. 

21:13

Про дату зустрічі «нормандської четвірки»: Думаю, ми будемо знати дату наступного тижня, а зустріч, я так думаю, буде в листопаді. 

21:10

Про боротьбу з тіньовими секторами економіки: Поки ми можемо говорити тільки, що ми хочемо боротися з цим, наша фракція «Слуга народу». Ми чекаємо пропозиції від уряду. Потрібні професійні люди, які нам скажуть.

21:05

Про Туреччину: У нас потужні зв’язки в оборонній сфері, нас дуже цікавить співпраця в сільському господарстві, ми говорили про питання енергетики.

У нас є одна пропозиція, пан Ердоган бачить це по іншому, бо бачить складнощі у сфері екології в цьому питання. Я думаю пройде час і він побачить, що ми безпечні в цьому.

Також налагоджуються відносити в інноваційній сфері, в IT. Ми говорили про концесію, порти.

З Туреччиною у нас непогані відносини, товарообіг великий, треба лише збільшувати і зближуватись. Хочемо, щоби наші відносини з Туреччиною були міцнішими, ніж відносити Туреччини та Росії.

21:00

Продаж землі іноземцям: На першому етапі земельної реформи продавати землю можна буде лише українцям. Скільки триватиме перший етап реформи, поки не можна сказати.

Якщо не можна продавати землю українцям, то навіщо проводити референдум з питання земельної реформи?

20:49

Про заборону целофанових пакетів і пластику: Я згоден, що це дуже шкодить довкіллю. Одним з перших законів ми хотіли це заборонити. Звернусь до нашої команди, щоби знову підняти питання. 

20:44

Про делегацію України в ПАРЄ: Я думаю, що вони правильно зробили, що покинули ПАРЄ на знак протесту проти повернення Росії. Зараз формується новий склад нашої делегації, але я поки не знаю, чи буде цей новий склад брати участь у засіданнях ПАРЄ. Ми будемо обговорювати.

20:30

Про судову реформу: Всі детальні відповіді є в законопроєкті про судову реформу. Це робиться, бо немає довірі до суддів. В цілому нам просто потрібно поміняти суддів, не всіх, будуть конкурси, хтось пройде, хтось ні, але повинна зайти молода кров, молоді судді, інакше у нас з вами вироків не буде.

20:23

Про вбивство Павла Шеремета: На запитання hromadske Зеленський відповів, що не він займався цим питанням два роки, тому не сприймає це (критику — ред.) на свій бік. «Я хочу результату у цій справі, але давайте почекаємо».

Я не можу розказати вам, у чому секретність справи, бо я зірву операцію. Якщо до того терміну, про який ми (президент разом з силовиками — ред.) говорили, не буде результату, то будемо змінювати керівництво (МВС — ред.). Про який термін ідеться, Зеленський говорити відмовився.

20:18

Про переселенців: Ми маємо забезпечувати їх житлом, хто має бізнес, роботу, тим у лізинг, хто не може сам — повинна допомагати держава. Це дуже складно, але ми повинні це робити, зустрічатися з мерами та губернаторами, будівельними компаніями. Наприклад, на цьому мері 100 тисяч квартир, а у цього місто менше — на ньому 10 тисяч.

20:13

Про дружину: Їй складно, бо вона не хоче бути публічною особою, але розуміє, що вона перша леді. Вона мені допомагає, інколи я раджуся з нею.

20:07

Про новий склад ЦВК: Я не знаю цих людей, у нас є юристи, хтось професор, хтось працював раніше у ЦВК. Ми перезавантажуємо всі органи влади.

20:03

Про легалізацію грального бізнесу: Новий закон передбачає зменшення кількості гральних автоматів у десять разів, бо їх виведуть з тіні. З вулиць ми хочемо прибрати автомати, щоби люди не програвали свої останні гроші.

Дозволом на створення казино у п’ятизіркових готелях ми хочемо стимулювати будівництво готелів в Україні. Податки з цієї сфери підуть на спорт, здоров'я та освіту.

19:58

Про засоби масової інформації: Я знаю майже всі ЗМІ, які ви представляєте, хто як пише про мою команду, я все читаю, я читаю Facebook, читаю блогерів, хто як мене показує, наприклад, коли ми зустрічали наших хлопців, хто показав мене з посмішкою, а хто з перекошеною рожею. На день я витрачаю на це близько 2 годин, я погано сплю.

Журналістів поважаю, але хочу, щоби було трішки особистого життя.

19:55

Про деолігархізацію медіа: Повинен бути закон відповідний, щоби всі власники ЗМІ були бізнесменами, а не політиками, тобто вони можуть володіти 90% акцій, але не можуть впливати на політику медіа.

Після створення законопроєкту треба зустрітися з олігархами і говорити про це, бо вони все-таки власники. 

19:50

Про ПриватБанк: Минула влада мала чимало зустрічей з колишніми власниками банку. Я вважаю, що неправильно, аби чинна влада домовлялася з колишніми власниками. Якщо будуть такі перемовини, але рішення за судом, можна залучити міжнародних експертів, наприклад, з МВФ, і розібратися, що там було у ситуації з ПриватБанком.

Водночас Зеленський пообіцяв захищати інтереси держави, хоча й у нього немає повноважень впливати на Нацбанк та суд.

19:41

Про нового очільника РНБО: Пан Данілов не замінив пана Данилюка, він працював з Данилюком. Він професійна людина, він знається в цьому питанні. Так, знову тимчасовий термін, я хочу побачити результати роботи РНБО.

19:33

Про закон про мову та ідеологію: Моя ідеологія — завершити війну, підняти економіку і повернути сюди людей. Я навіть не думаю про Інститут національної пам’яті. Навіщо піднімати питання мови знову? З цього почався Донбас. Ми повинні реагувати на те, що розколює суспільство.

19:29

Про Трампа і компанію Burisma: Мені здається, я останній місяць тільки про Трампа і «Бурізму» говорю, всі у мене запитують і хочуть знати, це головне стратегічне питання для України у лапках. 

19:26

Про Хорошковського: Я дійсно з ним зустрічався. Наскільки я знаю, упродовж останніх п’яти років він приїжджав в Україну. Я не хочу конкретно про нього говорити, але до нього було дуже серйозне одне запитання, але я поки про нього не можу говорити. Скоро ми дізнаємося, про що була наша зустріч.

Хорошковського не призначатимуть на жодну посаду, і він ніяк не впливає на мою команду. 

19:18

Про тарифи: Треба говорити чесно, МВФ не вимагає конкретно збільшувати тарифи, а вимагає ринкових цін, а для України це — збільшення тарифів. Але наша задача — знижувати тарифи. Ми говорили з МВФ і урядом — відсоток на сплату комунальних платежів від доходів сімей має зменшуватись. Ми ставимо це завдання уряду і прем’єр про це знає.

У 2020 році прожитковий мінімум буде збільшуватися, він має стати реальним, реальний — 4200-4300 гривень приблизно. 

19:10

Про переслідування активістів і журналістів у регіонах: За мого президентства, наскільки я знаю, цього не відбувається. Я одразу дзвонитиму у правоохоронні органи.

«Я не знаю жодного громадського активіста чи журналіста, якого б зараз переслідували чи посадили за мого президентства. Якби це було, я б одразу дзвонив і ми звільняли цих людей».

19:06

Про місцевих «князьків»: Партія «Слуга народу» не буде підтримувати на виборах чинних мерів у містах. Нашим губернаторам на місцях складно. Ми обіцяли перезавантаження влади. 

19:03

Про Коболєва: Зеленський заперечив, що міністр енергетики США Рік Перрі вимагав звільнити голову Нафтогазу Андрія Коболєва.

19:00

Про Богдана і можливість його звільнення: Треба визначитись, за яким принципом звільняємо людей — за досвід і фах, або за те, що він робить у вільний час. Щодо «сумнівних зустрічей» Богдана Зеленський заявив, що той зустрічався у свої вихідні. Водночас президент визнає, що це погано для його іміджу, але насамперед цей погано для іміджу Богдана.

Богдану дуже складно, бо на нього йде вплив, починаючи зі звинувачень у роботі на Коломойського. Але доказів ніяких немає.

Це дуже складний час для нашої команди, у ній немає ідеальних людей, але це моя команда, вони повинні працювати на нашу державу, і поки вони не порушують закон… Вони не заробляють гроші на держслужбі, хоча на попередній роботі вони гарно заробляли. 

Якщо буде доведено, що Богдан порушив закон, то Зеленський звільнить його.

18:56

Про «Свинарчуків»: Цим займаються правоохоронні органи, скоро ви про цю справу почуєте, «Свинурчаки» не перетворились на Гладковських після виборів. 

18:44

Під час розмови з журналістами Зеленський встановив світовий рекорд за тривалістю прес-конференції. Відповідну нагороду президенту вручили одразу на прес-марафоні. Зеленський побив рекорд Олександра Лукашенка, прес-конференція якого тривала понад 7 годин. Зеленський говорить з журналістами вже понад 8 годин.

18:42

Про Порошенка: Він буде відповідати за все, що зробив, перед законом, але я його не буду звинувачувати ні в чому. Порошенко поводить себе так, ніби він досі президент.

Ніхто з партнерів України не говорить, що за попередньої влади було добре. Говориться, що було зовсім погано, ніхто не каже, що було добре. Цей імідж вже зроблено, і ми працюємо, аби змінювати його.

18:36

Про зустріч з Путіним: Поки не знаю, що я скажу Путіну, але я буду говорити не тільки йому, а й пані Меркель і пану Макрону на «нормандській зустрічі».

18:35

Про особливий статус Донбасу: Ми не може говорити про автономію Донбасу, ми можемо говорити про багато гуманітарних питань, ми готові вирішувати їх. Немає сенсу говорити про особливий статус Донбасу, бо такого закону поки немає. Частину питань зніме закон про децентралізацію у всій Україні. 

18:26

Про підтримку бізнесу: Ми взяли в команду молодих людей, бізнесменів, вони можуть помилятися, але вони знають як працювати і мають захищати малий та середній бізнес.

Кредитну ставку знижуємо, вона ще до кінця року знизиться, але інструменти у прем’єр-міністра, Нацбанку, я можу тільки наполягати.

Справжніх ФОПів треба захищати.

18:21

Про люстрацію: Люстрували багатьох людей правильно, попали там люди, які працювали у той час. Там були чесні люди.

«Ну ми ж з вами нормальні люди, там було 400 тисяч людей, ну з них були нормальні люди, чесні, фахівці? Авжеж були. Професійні люди були, я впевнений. Я зараз не про пана Портнова».

18:18

Про Портнова: Він не має відношення до нашого Офісу, до нашої влади, сам ніколи з ним не зустрічався. Сказати, чи зустрічався хтось з Офісу президента, Зеленський не може, бо не має інформації.

Якщо проти Портнова немає ніякої справи, тому він міг повернутися до України. Зеленський також вважає збігом той факт, що він переміг на виборах, а Портнов повернувся в Україну. 

18:14

Про декриміналізацію канабісу: Зараз не йдеться про легалізацію, але багато людей хочуть займатися цим бізнесом. Ми можемо це розглядати тільки після того, як будемо знати, що дійсно говоримо про медичну марихуану.

«Коли будуть відповіді на всі ці питання, а це гострі питання. Я не хочу. Щоби нам завтра сказали, що ми дозволили всім займатися наркотиками, навіщо це нам, у нас дуже багато проблем. Мені здається, що ті хто хочуть — потерплять. Я гадаю, що це не на часі, це не пріоритет, ми не знаємо, чи готове суспільство, ми не готові до цього, ми навпаки боремося з наркотиками».

18:09

Про порівняння з Лукашенком: Я раніше також їздив по містах України і критикував владу, але зараз у мене ще є повноваження звільняти. Думаю справа в мені, а не в популізмі. Порівняння з будь-ким Зеленському не подобається, окрім батьків.

18:03

Про Крим і кримських татар: Зустрічався з Джемілєвим та Чубаровим і говорив про зміни до Конституції щодо кримськотатарської автономії в Криму та статусу корінного народу для кримських татар. Вони пообіцяли внести свої пропозиції щодо цих законопроєктів. 

«Це один зі шляхів підтримки кримських татар, але я не думаю, що це поверне Крим і вирішить питання деокупації».

17:51

Про можливий фільм: Зеленський не хоче, аби в Голлівуді зняли фільм про нього. «Я молодий, живий, як це так знімати кіно про мене». В історію увійти через ситуацію з Трампом Зеленський не хоче, пишається не цим, а звільненням полонених.  

«Що таке увійти в історію — круто, коли твої діти будуть жити в Україні, ходити, а всі будуть казати: «ми пам’ятаємо, класний чоловік був ваш батько». Ось про що увійти в історію. Щоби діти, онуки пишались тобою, що ти на цій посаді зробив щось таке, що всі пам’ятають». 

17:42

Про Матіоса та Луценко і їхню можливу злочинну діяльність: Якщо хтось доведе, що Матіос консультує голову СБУ Івана Баканова, Зеленський обіцяє одразу звільнити Баканова. Якщо будуть факти про злочини Матіоса та Луценка, то президент готовий допомогти у розслідуванні цього.

17:40

Чому ігнорує російських пропагандистів, зокрема Ольгу Скабєєву та її чоловіка: «В мене немає часу відповідати журналістам, які не тепло відносяться до нашої незалежності. Про що з ними говорити?»

17:34

Ще раз про Труханова, який назвав нову владу «хлопчиком»: «Коли приходять хлопчики, то дядьки йдуть». Кандидатури на посаду мера Одеси немає, але треба потужна людина і одесит. Зеленський хотів би висунути продюсера та ведучого програми «Що? Де? Коли?» Олександра Андросова, але той не хоче.

17:27

Про підтримку людей, які побували у полоні: «Необхідно підтримувати людей, які були в полоні, треба обов’язково це зробити. Ми поставили відповідне завдання уряду»

17:24

Вивід військ Росії з Донбасу: Все це прописано в Мінських угодах, зокрема виведення військ до місцевих виборів. Також вибори мають бути виключно за українським законодавством. «Якщо там вирішити безпекові питання, тоді там вже відбудуться вибори».

Одне положення Мінських угод Зеленський вважає проблемним — контроль над кордоном з Росією Україна отримає вже після виборів. Президент вважає це неправильним і має інші пропозиції.

Щодо Донбасу загалом є план «Б», але говорити про нього поки не буду.

17:19

Про обмін з Білоруссю: «За попередньої влади в якийсь час про українського журналіста Шаройка просто забули, але з Білоруссю треба налагоджувати відносини і обмін Шаройка сприяє цьому».

Також Зеленський сказав Лукашенку, що Україна боїться, що на території Білорусі можуть розмістити російські війська, але Лукашенко запевнив, що у Білорусі розміщені тільки білоруські війська. 

17:10

Про Польщу: «я.

Також президент вкотре підтримав євроінтеграційний шлях України, але не став виокремлювати якогось окремого найважливішого стратегічного союзника.

17:07

Про особливий статус Донбасу: «Якщо ми хочемо миру і хочемо врегулювання на Донбасі, то ми маємо ухвалювати такий закон, якщо ні — ми виходимо з Мінського процесу і залишаємося сам на сам з Росією».

17:02

Про тиск Заходу і втомленість від України: Президент згодний, що у Європі є втомленість від України та агресії Росії проти неї, а західний бізнес тисне на владу своїх країн. «Але наша нова команда — поштовх, аби була підтримка України та зберігались санкції проти Росії».

Також західні лідери можуть тиснути на Україну під час зустрічі «нормандської четвірки». «Але яким би не був тиск, рішення з приводу якихось компромісів, які будуть загрожувати в цілому настроям у країні чи незалежності України, я приймати не збираюсь».

16:53

Про залучення політв'язнів до переговорів з РФ: Політв'язень з Криму Володимир Балух передав через журналістку запитання, чи може влада залучити політв'язнів Кремля до переговорів з Росією. Зеленський вважає це можливим у гуманітарній підгрупі на переговорах у Мінську, а не у «нормандському форматі». «Щодо питання повернення наших політв'язнів — чому ні?»

16:43

Про Стерненка: «Не знав, що пан генпрокурор передав цю справу до СБУ. Я з'ясую це питання».

16:40

Про сайт Миротворець: «Там була моя жінка, тому ви розумієте моє ставлення... Я не знаю, хто є власником сайту, але впевнений, що це не Антон Геращенко... Але ми маємо бути демократичною країною, свої помилки сайт Миротворець повинен виправляти, але неправильно казати президенту "закрийте сайт"».

16:29

Про Мінські домовленості: «Я незадоволений цим документом».

16:25

Про зустріч Джуліані з Єрмаком в Мадриді: За словами Зеленського адвокат Трампа і його помічник обговорювали зустріч президентів України та США. На питання чому в Мадриді, Зеленський сказав «Обрали красиве місце».

16:24

Про війну на Донбасі: «Я би дуже не хотів, щоб конфлікт на Донбасі став замороженим, але я не можу гарантувати, що так не станеться».

15:33

Закон про столицю: «Допрацьовується це законопроєкт в комітетах, тому останню редакцію я не бачив. Якщо все нормально — я підпишу цей закон, якщо ні — відправимо на доопрацювання. Там дуже багато пунктів: майбутнє розподілення бюджету, щоб не була вся рада в одних руках, говориться повноваження префекта, майбутнього губернатора, префекта, мера».

Про Олександра Ткаченка: «Розглядається ця кандидатура, є ще дві людини. З однією я ще не зустрічався, а з другою я не готовий, тому що в минулому в нього є недоброчесні дії, тому я не розглядаю цю людину». 

15:23

Про групи впливу в Раді: «Немає груп впливу будь-якого олігарху в партії «Слуга народу», це дезінформація». Представники інших партій, за словами Зеленського, хочуть «розколоти» партію «Слуга народу», зокрема, погрозами і користуючись недосвідченістю деяких депутатів від «Слуги народу».

Президент України Володимир Зеленський під час пресмарафону в Києві, 10 жовтня 2019
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

15:01

Про губернаторів: «Це моя проблема». Зеленський поскаржився на відсутність кандидатів на голів Облдержадміністрацій.

Президент України Володимир Зеленський під час пресмарафону в Києві, 10 жовтня 2019
Фото:

EFE/SERGEY DOLZHENKO

14:25

Про міськголову Одеси Труханова: «Ми з ним не друзі, я знаю з давніх часів, ми робили фестиваль в Одесі (Ліги Сміху, ред.) і дійсно нам мерія дала цю можливість, але у мене немає жодних з ним стосунків, усі кримінальні справи мають розглядатися за законом».

За словами Зеленського, в Одесі ситуація складна і кримінальна: «Ми займаємося перезавантаженням поліції в Одеській області».

14:19

Про Портнова: «Пан Портов, якого я не бачив. Я його бачив може 5 років тому один раз в житті випадково. Я не спілкуюся з ним по телефону. Ми не знайомі, близько з ним не знайомі».

Один з журналістів зазначив, що глава офісу президента Андрій Богдан його заступник Андрій Смирнов та Портнов близькі друзі. Після цього журналіст запитав президента, чи не вважає він, що деякі рішення і переслідування в Україні стали політично вмотивованими. 

Про так зване втручання України у вибори США 2016 року: «Я справді не знаю. Щоб відповісти вам "так" чи "ні", мені потрібні докази втручання України. Зараз дуже багато інформації, яка може були реальністю. Коли я говорив з президентом Дональдом Трампом, я казав, що я чув про це. Я думаю, що українці повинні розслідувати це самі. Підстави для цього, напевне, є. Україна повинна розслідувати це питання».

13:59

Про Офіс президента: Зеленський пообіцяв, що не збільшуватиме фінансування для Офісу президента у 2020 році.

13:49

Про партію «Слуга народу»:«У нас демократія, тому що люди їх (депутатів «Слуги народу» — ред) вибирали, вони перемогли завдяки мені, завдяки підтримці суспільством мого імені, і завдяки тому... Я не хочу ламати цю партію. Вони знають моє ставлення. Якщо вони самі почнуть їсти одне одного, я через рік їх розпущу».

13:34

Про видачу фігуранта справи авіакатастрофи МН17 Цемаха Росії: «Нідерланди розуміють, чому в мене було таке рішення. Вони знали, що у мене буде таке рішення, я їх попередив і дав усі можливості, які ми могли як влада їм надати для будь-яких слідчих дій до цього. Всі розуміють, що я мав рацію».

13:21

Про розмову з Трампом і його можливий тиск: «Я гадаю, що я не порушував закон України. Я хотів би, щоб те, що сказав пан Трамп, коментувало законодавство США, а не я як президент. Тому що, якщо я як президент України буду коментувати згідно з законодавством розмову пана Трампа, то це є втручанням в американську законодавчу систему, в майбутні вибори, у виборчий процес, який стане через мене не незалежним. Я не маю оцінювати дії іншого президента, дії якого регулюються законодавством іншої країни. Я не відчував тиск і вплив».

12:58

Про звільнення секретаря РНБО Данилюка: «У мене є стовідсоткове прозоре розуміння, чому він пішов. Це вже не вперше йшлося про заяву. Пан Данилюк прекрасно знає, що я з повагою до нього ставився. Мені здається, він очікував, що я не підпишу цю заяву. Але я йому сказав чесно: "Дивись, є всередині команди непорозуміння. Є твоє бачення, воно твоє особисте. Але мене дістало, що ви пишете заяви, а я потім їх не підписую, бо я хочу, щоб ви працювали разом. Я не згоден з його позицією, що він пішов через ПриватБанк. Це було некоректно. Коли він підписував заяву зі мною, історії про те, що це пов'язано з ПриватБанком не було. До речі, Саша хотів бути прем'єр-міністром. Я йому сказав чесно: "Сань, ти справді професійна людина, але я обрав іншу кандидатуру. Складні відносини з Богданом — це теж вплинуло"»

12:48

Про фейкову заяву про звільнення глави Офісу президента Богдана: «Було смішно. Але це ж була правда, він написав цю заяву».

12:37

Про поведінку прессекретарки Мендель стосовно журналістів: «Можна я чесно скажу. Я пана Андрушка бачив багато разів. Він журналіст, мені здається, веде він себе не зовсім коректно. По-перше, так чоловік не повинен поводитися стосовно жінки або до дівчини. Я внутрішньо прощав йому його поведінку стосовно мене. Якби я не був президентом, я б йому відповів по-іншому. Він здоровий хлопець, він нападає, стрибає. Він не може мікрофоном бити мене по обличчю. Треба всюди мати хоч якусь етику. Я вважаю, що він поводитися неетично. Ви ж такий же хлопець як і я, ми з однієї сфери. У момент, коли він не вперше поводився некоректно, Юля як прессекретар, не мала так реагувати, але... емоційна виснаженість. Будь-яку людину можна до цього довести. Але вона вже не змогла по-іншому реагувати. Але зараз я її захищаю. Дєвочку в цьому випадку я буду захищати».

12:27

Про Кличка: «Чому я його не звільнив? Просто ще не звільнив. Думаю. Я гадаю, що ці функції (голови КМДА і міського голови — ред.) мають бути розділені. Ми спілкувались, він проти розділення. Ми побачили як це в інших столицях світу працює, але я думаю треба розділити. Я обов’язково буду спілкуватись з паном Кличко перед тим, як вирішу його звільнити».

12:12

Про розведення військ на Донбасі: «У Петрівському немає обстрілів, там можна розводити війська, але ми домовлялися, що розведення має відбутися одночасно у Золотому і Петрівському».

12:03

Про стосунки з Росією: «Я думаю, що всі розуміють, що Україна ніколи не здасть свою територію і ніколи не здасть свою незалежність. Я думаю, що якщо спочатку у когось були такі думки, то зараз всі впевнено це розуміють. Я думаю, це важлива річ, яку усвідомлює РФ та бойовики».

11:58

Про миротворців на Донбасі: «Питання миротворчої місії розглядатимуть у «нормандському форматі». Я за миротворців на кордоні між Україною і РФ».

11:57

Про полонених кримських татар: «Ніхто ніколи не забуде жодної людини, яка перебуває за ґратами в анексованого Криму, Росії чи на окупованих територіях. Є два списки, які обговорюються. Кримчани у списку людей, про яких ми маємо говорити з Росією. Інший список — люди в «ЛНР/ДНР». І найскладніше питання, це люди, про яких немає підтвердження, що вони в «ЛНР/ДНР», а в нас є інформація, що вони там».

Президент України Володимир Зеленський розмовляє з журналістами під час пресмарафону в Києві, 10 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

11:49

Про майбутні президентські вибори США: «Я не хочу втручатися жодним чином у вибори незалежної країни під назвою Сполучені Штати Америки, і тому я не буду цього робити ... Обирайте свого президента самі, а ви не впливаєте і не будете надалі впливати на вибори незалежної України».

11:43

Про прямі перемовини з Путіним: «Якщо «нормандський формат» буде відкладатись, тоді ми будемо знаходити інші формати, як повернути наших людей. Є варіант, який спрацював – прямі перемовини мої з президентом РФ. Щодо повернення людей я готовий на прямі перемовини».

11:39

Про Крим: «Для мене «нормандський формат» — це ще й можливість повернення до питання Криму ... хоча б повернення до його обговорення. Зараз не існує будь-якого треку, де обговорюється це питання. Крім наших західних партнерів, яким ми дуже вдячні, але питання Криму там є в санкційному форматі».

11:36

Про амністію та закон про особливий статус Донбасу: «Щодо амністії: ви ж знаєте, що з цього питання закон ухвалений, в тумбочці десь лежить. Не знаю, чому цей закон ухвалили й не передали колишньому президенту на підпис. Ніхто не відповідає на це питання, тому це питання має обговорюватися в «нормандському форматі», тобто що це буде за закон, що це за амністія. хто потраплятиме під амністію, чи буде це стосуватися цивільних осіб...Тому всі ці питання будуть обговорюватися в «нормандському форматі».

11:24

Про ФОПів: Зеленський запевняє, що нинішні дії уряду, спрямовані на боротьбу зі схемами мінімізації податкових зобов'язань компаній, що включають використання спрощеної системи оподаткування або ФОПів.

«Усе що вони хотіли — побороти корумповані схеми, я думаю вони на правильному шляху і це забезпечить нам вихід економіки з тіні... Всі повинні сплачувати податки», — сказав президент.

Він додав, що зловживання спрощеною системою оподаткування призводить до тінізації економіки та появи корумпованих схем.

11:19

Про ризик повернення ПриватБанку Коломойському: «У питанні ПриватБанку я буду захищати інтереси України».

11:15

Про місцеві вибори: «Як тільки ми це зможемо зробити, ми це зробимо»

11:04

Про розведення військ: «Я готовий спілкуватися з людьми. Наші хлопці поїхали в Золоте, я попросив зустрітися з людьми. З 500 людей, які прийшли 498 були не проти відведення і за припинення війни. 2 людини були проти відведення, одну людину з цих двох повезли в Станицю Луганську (там раніше відбулося розведення — ред), показали їй, як там. Вона сказала: так, я за (розведення — ред)... Я так вам скажу: поки туди будуть приїжджати різні люди з обох сторін, які не хочуть розведення і будуть випадково пострілювати, розведення не буде. Не буде розведення — не буде «нормандського формату». Тому я і сказав: тепер уже це залежить і від нашого боку».

10:53

Про Порошенка: «Помилка Порошенка в тому, що йому здається, що він може бути лідером іншого Майдану. Він забуває, що він уже не президент. Я боюся, що він у це не вірить і це проблема на фізичному рівні. Він проти розведення сил і йому здається, що у зв'язку з цим може бути Майдан ... він підштовхує людей і своїми ЗМІ, і своїми діями».

Водночас Зеленський визнав, що Офіс президента недостатньо добре пояснив населенню позицію України щодо «формули Штайнмаєра» й це було помилкою. Однак саме узгодження формули Зеленський не вважає помилкою.

Президент України Володимир Зеленський розмовляє з журналістами під час пресмарафону в Києві, 10 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Про акції протесту проти «формули Штаймаєра»: «В цілому майдану – я нічого цього не боюся. У будь-який момент, якщо суспільство не захоче, щоб я не був президентом, кровопролиття не буде».

10:46

Про зустріч у «норманському форматі»: Відтермінування і дата залежали від російської сторони. РФ відмовилася проводити зустріч 16 вересня, бо ця дата в них зайнята — так вони мені сказали...Складно було домовитися, щоб саміт відбувся, бо з 2016 року його не було. Загалом було відчуття, що це нікому не потрібно з влади. Ми сказали: нам потрібно дивитися одне одному в очі і зрозуміти, хто чого хоче, і зрозуміти реальні кроки, коли і як закінчити війну».

Зеленський заявив, що він має кілька варіантів дати такої зустрічі та намагається її пришвидшити.

Він додав, що зустріч у «норманському форматі» необхідна для завершення війни.

10:33

Зеленського запитали про його передвиборчі обіцянки «саджати».

У відповідь він каже, що не може впливати на правоохоронні органи, але кожні два тижні збирає наради з правоохоронцями, під час яких ставить питання про необхідність розслідування гучних справ.

За його словами, до 1 листопада правоохоронці мають показати результат за кількома гучними справами.

10:30

Президент запевняє, що телефонна розмова з Трампом, яка відбулася у липні, не мала стосунку до виділення фінансової та військової допомоги Україні. За його словами, головною темою була їхня майбутня зустріч з Трампом.

«Шантажу не було, бо це (військова допомога США Україні — ред) не було предметом розмови», — наголосив Зеленський.

10:29

Про українське мовлення на Донбасі: Президент запевняє, що Україна працює над поверненням мовлення українських каналів на окупованій території Донбасу.

За його словами, це питання також підіймають на переговорах з міжнародними партнерами України. Наразі ж Зеленський вважає найкращим засобом комунікації облаштування пунктів пропусків на лінії розмежування. Мовляв, люди, які їх перетинають і приносять інформацію з підконтрольних частин України, — це «живе телебачення».

Президент України Володимир Зеленський розмовляє з журналістами під час пресмарафону в Києві, 10 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

На зауваження, що він присвятив багато часу для відповіді на одне питання, Зеленський сказав, що готовий піти звідси і вночі.

10:20

Перше запитання поставив журналіст Олексій Мацука від «Новостей Донбасса». Запитав, що б Зеленський сказав жителям Донецька і Луганська, які бояться повернення України.

Зеленський відповів, що кожного разу, коли він звертається до українців, він звертається не тільки до жителів контрольованих українським урядом територій, а до всіх українців, зокрема й до цивільного населення Донбасу.

«Вся та частина людей, яка живе там і відчуває себе українцями — вони повинні знати, що ми їх повернемо разом з територіями. Це наш план А», — каже президент.

Планом Б він назвав варіант, коли повернення територій затягнеться, але, за словами Зеленського, «тоді пріоритетом все одно будуть люди». Він додав, що в такому випадку Україна має забезпечити їх можливістю жити над підконтрольній території.

10:05

Зеленський почав спілкувалися з першою групою. Каже, що не хотів офіційної зустрічі з підготовленими питаннями, тому вирішив зробити усе у такому форматі. Також додав, що хотів прийти на зустріч одразу з пробіжки, але йому сказали, що це можуть сприйняти як неповагу.

10:02

Працівники Kyiv Food Market кажуть, що перший поверх локації працює у звичному режимі, а другий поверх буде закритий для відвідувачів, оскільки саме там Зеленський спілкуватиметься з журналістами. Зазвичай Kyiv Food Market працює з 11:00, але сьогодні їхній робочий день розпочався о 10:00.

09:51

Перша група журналістів має почати спілкувати з Зеленським о 10 год. До неї, зокрема, увійшли журналісти «1+1», НВ, та «Новости Донбасса». Кожна група матиме по пів години на розмову з президентом. Наша журналістка Юля Банкова, яка веде стрім з місця події, буде заходити разом з останньою групою журналістів о 19:20.

09:43

Прессекретарка президента Юлія Мендель розповіла, що на захід акредитували понад 300 журналістів, заявок від журналістів було понад 1000. Зеленський відповідає на питання журналістів у гастрономічній локації Kyiv Food Market: представники різних медіа ставлять запитання главі держави групами по 7-10 осіб. 

Поділитись: