2,7 млрд грн на рахунки поліції: чому гроші з фонду боротьби з коронавірусом передають МВС?

У квітні 2020 року Верховна Рада переписала бюджет на поточний рік, створивши у ньому фонд боротьби з коронавірусом. Очікувалося, що гроші з фонду мають спрямувати на медичні закупівлі та доплати медпрацівникам. Сьогодні, 19 червня, бюджетний комітет Верховної Ради підтримав виділення 2,7 млрд гривень з цього фонду на Міністерство внутрішніх справ.
Не перша надбавка МВС
Додаткове фінансування потреб МВС, пов’язане з коронавірусом, виділяється вже не вперше. У квітні 2020 року, коли Рада створювала фонд боротьби з коронавірусом, МВС стало єдиним правоохоронним відомством, фінансування якого вирішили збільшити. Зростання видатків на МВС загалом склало близько 195,2 мільйона гривень або 0,2% від загального обсягу видатків на відомство. Водночас, видатки на решту правоохоронних органів скоротили на сотні мільйонів гривень: НАБУ — на 114 млн гривень, Офіс генпрокурора — на майже 105 млн гривень, ДБР — на 486,2 млн гривень. Загалом на утримання Міністерства внутрішніх справ у 2020 році передбачено 93,16 млрд гривень — це близько 7,3% державних видатків.
Навесні збільшення видатків на МВС пояснювали тим, що працівники відомства, як і лікарі, постійно взаємодіють з людьми, тому потребують додаткових засобів захисту. Зараз так само. «Ці кошти підуть, відповідно до постанови Кабінету міністрів України, на доплати тим працівникам системи МВС, які щодня залучені до боротьби з коронавірусом: це поліція, прикордонники, національна гвардія, лікарі системи МВС та рятувальники», — повідомив hromadske прессекретар МВС Артем Шевченко. За його словами, працівники органів МВС посідають друге місце в Україні за кількістю заражених коронавірусом. Ці зараження відбуваються через те, що вони безпосередньо контактують з хворими. «Щодня близько 15,5 тисяч працівників МВС виходять на службу. Ця цифра не включає медиків, які працюють у лікарнях системи МВС», — додав він.
Відповідно до тексту постанови, розмір доплат поліцейським, нацгвардійцям та лікарям може становити до 50% від заробітної плати. Здійснювати такі виплати мають протягом терміну дії карантину та 30 днів з дати його завершення.
Підтримують не всі
Комітет Верховної Ради з питань бюджету рішення виділити додаткові 2,7 мільярда гривень органам МВС підтримав. «Це постанова уряду, комітет її не ініціював. Наша роль у тому, аби здійснювати парламентський контроль за витрачанням цих коштів. Ми діємо виключно у правовій площині», — зазначила голова підкомітету з питань видатків державного бюджету Леся Забуранна. Вона додала, що загалом надбавки планують виплатити 87 тисячам працівників МВС — як поліцейським, так і працівникам апарату відомства. Не підтримав з бюджетного комітету лише представник фракції «Голос». Там зазначають, що витрати коштів з бюджету на підтримку МВС призведуть до «поглиблення економічної кризи в Україні». «Українська криза буде глибша і триватиме довше, ніж світова саме через те, що в Україні є такі люди, як Арсен Аваков (міністр внутрішніх справ— ред.), які в найскрутніші часи готові забирати останні гроші з бюджету на свої примхи», — повідомила голова партії «Голос» Кіра Рудик. За її словами, «Голос» вимагатиме проведення аудиту того, куди і як витратять кошти, виділені МВС, аби їх не використали як «премію за успішно проведену роботу з розбудови поліцейської держави».
У МВС наполягають, що схвалені Радою та урядом 2,7 млрд гривень спрямують лише на підтримку тих працівників відомства, які щоденно контактують з людьми та мають високі шанси заразитися коронавірусом. «Гроші виділяють виключно тим, хто безпосередньо залучений до боротьби з коронавірусом, та медикам. Деякі медичні заклади системи МВС урядом визначені як опорні для боротьби з COVID-19, зокрема такі заклади є і в Чернівцях», — додав Артем Шевченко.

Невитрачені кошти
Від початку карантину у березні 2020 року з фонду боротьби з коронавірусом, загальний розмір якого становить 64,7 мільярда гривень, витратили трохи більш ніж половину грошей (56%), тоді як 28,5 мільярда гривень залишаються нерозподіленими. Наразі уряд планує використовувати ці кошти не лише безпосередньо на боротьбу з коронавірусом, але й на стимулювання економіки та соціальний захист населення, зокрема на виплати безробітним. «Станом на 9 червня 428,4 тисячі осіб отримують допомогу по безробіттю. Це майже удвічі більше, аніж торік. Наразі прийнято рішення надати допомогу з часткового безробіття майже 11 тисячам роботодавців. Її загалом отримають понад 110 тисяч працівників», — повідомив міністр фінансів Сергій Марченко.
Частину грошей з COVID-фонду планують витратити на будівництво та ремонт доріг, що потенційно має створити нові робочі місця та стимулювати розвиток економіки.
Проведення аудиту використання грошей з цього фонду є однією з вимог МВФ в межах нової кредитної програми співпраці. Тому перевіряти, наскільки ефективно було витрачено майже 65 мільярдів гривень та чи потрібно було частину з цих коштів направляти на доплати працівникам МВС, будуть особливо ретельно і не лише українські аудитори, але й міжнародні партнери.
- Поділитися: