36-ий день протестів у Білорусі: жорсткі затримання до початку акції, силовики і журналісти розходяться в підрахунках

У Білорусі вже 36—ий день тривають антиурядові протести, учасники яких вимагають відставки поки ще чинного президента Білорусі Олександра Лукашенка. На сьогоднішню акцію, яку назвали «Марш героїв», по всій країні вийшли від кількох тисяч (за оцінками білоруського МВС) до кількох десятків тисяч людей (за оцінками журналістів).
Хоча «Марш героїв» був запланований на 14:00, його учасників почали затримувати ще до того часу. Як видно з відео «Еврорадио» з місця події, силовики поводилися жорстко: били чоловіків ногами і кийками. У двох із них був біло-червоно-білий стяг, який протестувальники використовують як символ.
Пізніше видання TUT.BY і білоруське бюро «Радіо Свобода» оприлюднили відео затримань протестувальників. За ними гналися люди в балаклавах і шоломах з екіпіруванням. Учасників акції вели до мікроавтобусів без розпізнавальних знаків.
Попри затримання, кілька колон людей рушили до центру Мінська. За оцінкою наших білоруських партнерів із «Еврорадіо», там налічувалося не менше кількох десятків тисяч людей. У метро закрили вісім центральних станцій, а один із мобільних операторів «А1 Беларусь» повідомив про перебої зі зв’язком.
Менш масштабні акції тривають і в інших містах Білорусі — Гродному, Гомелі, Бобруйську, Бресті, Вітебську. У них беруть участь від кількох десятків і сотень до кількох тисяч людей.
За оцінкою міністерства внутрішніх справ країни, по всій Білорусі на акції вийшли до трьох тисяч людей. Білоруська влада пізніше повідомила про затримання щонайменше 250 учасників протестів у Мінську. Правозахисний центр «Вясна» вже ідентифікував імена щонайменше 86 затриманих.
Оновлено: станом на 19:00 у МВС Білорусі повідомили, що у Мінську затримали понад 400 учасників протесту.
Напередодні акції 13 вересня опозиційні Telegram-канали закликали протестувальників іти в бік дачного поселення Дрозди під Мінськом, де розташовані резиденції Лукашенка та його найближчого оточення. Утім в'їзд у той бік перекритий, пускають лише громадський транспорт.
Попри це, люди все одно рухаються в бік Дроздів. Як передає Onliner, силовики, які перегородили в'їзд у Дрозди, здійснили кілька попереджувальних пострілів у повітря, коли до них підійшла колона протестувальників і спробувала пройти.
У цей же час, як повідомляє опозиційний Telegram-канал «Nexta», окремі колони намагаються відвести в центр Мінська, куди сходяться силовики.
Що там у Білорусі?
Протести тривають із 9 серпня, коли в країні відбулися президентські вибори. Офіційні органи влади повідомили про перемогу Олександра Лукашенка, який цю посаду обіймає вже 26 років. Утім велика частина білорусів, незгодна з такими результатами (через фальсифікації на дільницях), розпочала протести. Вони вважають переможницею виборів опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську. Та під тиском білоруської влади була змушена виїхати в Литву.
Перші кілька днів силовики жорстоко придушували акції. Людей затримували, били, саджали в автозаки і знову били. У слідчих ізоляторах, куди привозили затриманих, із них жорстоко знущалися. Недільні акції — «Марші єдності» — збирають щонайменше кількадесят тисяч людей у центрі Мінська; протести регулярно відбуваються в різних містах країни; а на білоруських підприємствах страйкують.
- Поділитися: