Звільнені з СІЗО протестувальники у Мінську, 14 серпня 2020
Фото:

EPA-EFE/STRINGER

У ніч з 13 на 14 серпня з СІЗО у Мінську почали випускати затриманих протестувальників. Вони розповідають про те, як їх били та принижували в ізоляторі, натомість у Міністерстві внутрішніх справ заперечують катування та кажуть, що знущань не було.

Білоруське бюро «Радіо Свобода» розповідає про одного затриманого, ім'я якого не називає.

Він потрапив до СІЗО в ніч на 10 серпня, тобто після першого дня протесту. Чоловік був у камері з 30-40 людьми, спати доводилося на підлозі, бо місця не вистачало. За його словами, вночі постійно будили, щоб скласти списки тих, хто у камері.

«Тих, кого привезли в ніч на 11, жорстоко били. Я перебував на третьому поверсі, але чув удари дубин, крики людей і навіть хрускіт кісток. Людей били на вулиці біля паркану... Деяких хлопців змушували стояти на вулиці обличчям до паркану майже добу», — розповів чоловік, додавши, що його били двічі: коли виходив з автозака та коли заходив до СІЗО.

Також затриманих постійно ображали, називали «тваринами». Водночас було декілька «нормальних правоохоронців», каже чоловік. Вони давали сигарети, дізнавалися про обід.

«Тих, кого привезли в ніч на 12, теж жорстоко били, писали на лобі, на потилиці, на спинах номера, рвали одяг. Був 21-річний хлопець, який приїхав дізнатися, чи сидить тут його шурин, але замість відповіді отримав термін на 15 діб. Він вийшов разом із нами», — сказав звільнений.

Звільнена дівчина розповіла Tut.by, що її в автозаку били двоє, а ще троє стояли.

«Усе в крові було: стіни, підлога, гумові бити, руки. Вони казали ось вам "перемени"», — сказала дівчина. Вона зазначила, що правоохоронці не звертали уваги на тих, кого били.

Розповідь на відео з 9:03.

Звільнений чоловік Микола також розповів, що чув, як на вулиці били людину та змушували кричати: «Я люблю ОМОН».

Людей, які були в Центрі ізоляції порушників, показували сліди від побоїв: у них були сині ноги, спини, сідниці. Після звільнення частину людей відразу забирали в лікарні.

Що каже влада?

До Центру ізоляції вночі приїхав заступник міністра внутрішніх справ Олександр Барсуков. Він не зупинився біля людей, які зібралися біля ізолятора. На питання журналістів, скількох затриманих відпустять, він сказав: «Усіх».

«Знущань не було», — додав він.

А перед цим відповідальність за жорстокі розгони протестувальників частково взяв на себе міністр внутрішніх справ Юрій Караєв.

Що відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі. 13 серпня відбувся найбільш мирний день протестів: люди ставали в ланцюги солідарності, а на підприємствах страйкували співробітники.

Загалом влада затримала приблизно 7 тисяч людей. У ніч із 13 на 14 серпня людей почали масово випускати.

Сама Тіхановська 11 серпня виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.

Поділитись: