Члени виборчих комісій у Мінську на президентських виборах у Білорусі розповіли, як відбувалися фальсифікації на дільницях і про реальні результати підрахунку голосів, які потім змінили.

Так, кілька людей дали інтерв’ю виданню «Медуза».

Антон, ім’я якого змінили на його прохання, розповідає, що в виборчу комісію йому запропонували увійти, оскільки він є активістом у своєму навчальному закладі.

Чоловік чергував три дні на дострокових виборах. Тоді великого притоку людей не бачив (приходило близько 10 — 15 людей) за перші пів дня.

«Наші цифри за день не збігалися з тими, які були в протоколах. Наприклад, в один день у нас вийшло близько 20 людей, а в протоколі було записано понад 70», — розповів Антон і додав, що не знає, як це було влаштовано, але його друг на іншій виборчій дільниці побачив підпис навпроти імені свого батька, який помер 2 роки тому.

В основний день виборів прийшло у два рази більше людей, ніж за весь час дострокових виборів. 70% людей приходили з білими пов’язками (символ опозиційної кандидатки Тіхановської).

Чоловік розповів, що спочатку комісія рахувала бюлетені з дострокових виборів, і там «було чути, що перемагав Лукашенко». В голосуванні по домах, куди члени виборчкомів ходили до людей, які не могли самі прийти на виборчу дільницю, також переважно свій голос «за» віддавали за Лукашенка.

Водночас у день основних виборів всі були за Тіхановську. Також Антон розповів, що багато людей через недовіру ставили на бланках додаткові знаки — що робити не можна.

«Коли ми підрахували голоси, на обличчях комісії було видно, що всі радіють. Навіть без підсумкових підрахунків було зрозуміло, що понад 60% у Тіхановської», — наголосив Антон.

А далі голова і секретар почали підбивати підсумки і оголосили, що за Лукашенка — 50% голосів, а у Тіхановської — близько 20%.

«Члени комісії почали переглядатися між собою, типу "що зараз відбулося?". Адже явно перемагала Тіхановська», — розповідає чоловік. 

Інша членкиня виборчої комісії у Мінську Маргарита (її ім’я також змінене) розповіла, що чергувала в останні дні дострокового голосування (7 — 8 серпня) і людей приходило небагато. За годину — дві не більше як 4 виборці. В основному це були літні люди.

За два дні в протоколах загалом завищили явку на 80 людей.

Маргарита розповіла, що в основний день голосування люди приходили активно, з білими пов’язками.

Також приходили люди, які були в списках, але не мали білоруського громадянська, лише дозвіл на проживання. Відтак вони не могли голосувати, але у списках були.

На ці дільниці за результатами дострокового голосування переміг Лукашенко. А от під час голосування в основний день перемагала Тіхановська.

«В моїй стопці бюлетенів основного дня у Тіхановської було у шість разів більше голосів, ніж у Лукашенко. Я говорила з багатьма людьми, які рахували інші стопки. Було зрозуміло, що Тіхановська перемагає», — розповіла жінка.

А далі голова виборчкому самостійно підраховував голоси і оголосив, що Тіхановська програла.

«Викладачі, які були зі мною у виборчій комісії, швидко підписали протокол. Коли черга дійшла до студентів, кожен хвилин 5 сидів над ними … Голова виборчкому — декан нашого факультету. Розмова була коротка. Нам пояснили, що якщо ми не підпишемо, то це ніякої ролі не зіграє», — розповіла Маргарита. 

Що відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. За остаточними результатами, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) нібито проголосували 80,1% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — 10,1%.

Незгодні з результатами люди щодня виходять на акції протесту в різних містах Білорусі, а на великій кількості підприємств працівники влаштовують страйки. Силовики перші дні жорстко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світло-шумові гранати та гумові кулі, однак з 13 серпня це припинилося, влада, вочевидь, змінила тактику.

Учасники акцій протесту вимагають проведення чесних виборів, звільнення ув'язнених та відставки Лукашенка.

Сам Лукашенко наполягає на своїй перемозі й не припиняє лякати розвалом Білорусі в разі його відставки. Також він вважає, що протестами керують з-за кордону і це вже «агресія проти Білорусі».

Поділитись: