46-й день повномасштабної війни росії проти України (текстовий онлайн)

Хлопчик шукає свого кота, виходячи зі зруйнованого житлового будинку місті Бородянка, 9 квітня 2022 року
Хлопчик шукає свого кота, виходячи зі зруйнованого житлового будинку місті Бородянка, 9 квітня 2022 рокуAP Photo / Petros Giannakouris

Вночі 24 лютого росія відкрито розпочала повномасштабну війну проти України, атакувавши ракетами Київ та інші міста. За місяць війни українські захисники зупинили просування окупантів, перейшли у контрнаступ, звільнили низку населених пунктів та цілі області. Ми збираємо всі найактуальніші новини в онлайні.

Спочатку новіші

У порядку додавання

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк вважає, що президент Володимир Зеленський буде зустрічатися з президентом рф володимиром путіним після битви на Донбасі.

«Говорити про те, що через тиждень зустрінуться [президенти України та Росії], через два — ні, це буде не так відбуватися. Україна вже готова до великих битв. Україна має в них перемогти, зокрема на Донбасі. І після цього Україна отримає більш суттєву переговорну позицію, з якої може диктувати певні умови. Після цього президенти будуть зустрічатися. Це може зайняти два-три тижні», — сказав Подоляк.

Гравці українського «Шахтаря» вийшли на благодійний матч із грецьким «Олімпіакосом» у футболках із назвами 10 міст-героїв, які чинили та чинять жорсткий опір вторгненню росії в Україну.

А на згадку про 176 дітей, які загинули в Україні через війну, у спеціальному секторі на стадіоні «Георгіос Караїскакіс» розмістили 176 іграшок.

Потрібно ще щонайменше два тижні, перш ніж правоохоронці зможуть назвати першу кількість загиблих у звільнених містах та селах Київщини, розповів міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.

«Сьогодні йде розбір завалів та обстеження будинків у містах та селищах Київської області. З-під руїн дістають тіла загиблих. Щонайменше потрібно ще два тижні, щоб деблокувати руїни й це буде лише перший етап. Тільки тоді ми зможемо назвати й першу кількість загиблих у цих населених пунктах», — сказав Монастирський.

Упродовж 9 квітня протиповітряна оборона ЗСУ вразила щонайменше 13 повітряних цілей росіян, повідомляють Повітряні сили. Зокрема, вдалося вразити три літаки, вертоліт, п'ять безпілотників та чотири крилаті ракети. Точну кількість наразі уточнюють.

Британська розвідка підтверджує, що після відходу росіян з північної України там залишилося чимало доказів їхніх нападів на мирне населення та використання заручників як живого щита. Зокрема, розвідники згадують про масові поховання та заміновану цивільну інфраструктуру.

Також британці зазначають, що окупанти використовують саморобні вибухові пристрої для завдання втрат, зниження морального духу та обмеження свободи пересування українців.

«російські військові також продовжують завдавати ударів по інфраструктурних об'єктах з високим ризиком супутньої шкоди цивільному населенню, зокрема по резервуару з азотною кислотою в Рубіжному», — повідомляє британська розвідка.

До ліквідації завалів у Бородянці на Київщині долучилися 237 рятувальників і 70 добровольців, повідомляє Центр інформаційної безпеки. 9 квітня під завалами там знайшли тіло загиблої людини.

Після початку повномасштабного російського вторгнення вже 363 засуджених пішли воювати за Україну, повідомляє Міністерство юстиції. Проте клопотання про бажання служити все ще продовжують надходити.

Держприкордонслужба розповіла, на яких пунктах пропуску на виїзді з країни є черги станом на початок 10 квітня.

На кордоні з Польщею є черги на таких пунктах:

  • «Рава-Руська» (150 легкових автівок і 15 автобусів);
  • «Грушів» (50 легкових автівок та 7 автобусів);
  • «Краківець» (70 легкових автівок та 10 автобусів);
  • «Шегині» (120 легкових автівок, 18 автобусів і 300 пішоходів).

На інших пунктах пропуску в Польщу черг немає. А ось на кордоні зі Словаччиною черги менші: на пункті пропуску «Малий Березний» 15 легкових автівок, «Ужгород» — 30 легкових автівок та 3 автобуси, «Малі Селменці» — черги немає.

На кордоні з Угорщиною, Румунією та Молдовою черги відсутні.

Деякі країни НАТО готові допомогти українцям навчитися користуватися більш сучасним озброєнням, яке відповідає стандартам Альянсу. Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на власні джерела.

Причиною такого рішення є те, що запаси потрібного радянського озброєння у країн НАТО можуть закінчитися, а російсько-українська війна може затягнутися на довгий час. Відбуватися таке навчання має за межами України.

За словами одного з джерел, ціль полягатиме в тому, щоб допомогти Україні поступово перейти від радянської зброї до сучасної техніки, яка відповідає стандартам НАТО.

Найближчим часом планують відкрити маршрут Київ — Житомир, повідомив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

Каже, що за останні три дні вдалося розчистити 67 кілометрів дороги Київ — Чоп. Також звільнили від сміття, ґрунту, дерев, обвалених парканів і частин будинків майже 37 кілометрів вулиць Ірпеня.

Канада виділяє додаткові 100 мільйонів доларів на гуманітарну допомогу Україні та планує організувати декілька чартерних рейсів, щоб мати змогу прийняти у себе українських біженців, які хочуть покинути Європу. Про це заявив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, цитує «Укрінформ».

За його словами, Канада також забезпечить до двох тижнів проживання у готелі після прильоту для українців, які цього потребують, а ще організує програми короткотермінової фінансової підтримки для біженців з України.

Також Трюдо заявив, що Канада відправляє в Україну 345 тисяч одиниць товарів, які можуть знадобитися під час надзвичайних обставин, зокрема ковдри та матраци.

НАТО працює над планом постійної військової присутності на своєму східному кордоні для захисту від можливої російської агресії, заявив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг, цитує Reuters.

Він каже, що НАТО планують перезавантажити, щоб адаптувати до можливої тривалої російської загрози. Відповідні рішення хочуть ухвалити на саміті у Мадриді, який відбудеться у червні.

Окупанти продовжують мобілізацію на окупованих територіях України, повідомляє омбудсменка Людмила Денісова. Зокрема, вона розповідає про такі дії росіян:

  • у Запорізькій області окупанти заборонили виїзд чоловікам у бік підконтрольної українській владі території;
  • на деяких окупованих територіях почали примусову мобілізацію до лав «народної міліції»;
  • окупанти періодично затримують чоловіків на блокпосту у Василівці;
  • росіяни ведуть перепис чоловіків;
  • на в'їзді у Мелітополь на блокпостах окупанти змушують чоловіків роздягатися, а також вступити до лав російської армії. Таке ж пропонують і в Генічеську;
  • у Мелітополі колаборанти надають російським бойовикам списки квартир, у яких проживають чоловіки.

У Нью-Йорку 9 квітня тисячі людей вийшли підтримати Україну та засудити російські воєнні злочини. Акція відбулася у центрі міста — на Мангеттені. Люди зібралися на Таймз-Сквер, головній площі міста, а потім пішли ходою до генерального консульства України.

Колишній прем'єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі заявив, що глибоко розчарований поведінкою володимира путіна, цитує Reuters.

«Напад на Україну замість того, щоб привести росію до Європи, кинув її в обійми Китаю... який жаль, який жаль», — сказав він.

Раніше Берлусконі мав теплі стосунки з російським президентом, неодноразово з ним зустрічався, а також підтримував анексію Криму.

Естонія передала Україні понад 10 тонн допомоги, яка необхідна для відновлення пошкоджених унаслідок бойових дій електромереж.

Велика Британія передала Україні 177 електрогенераторів, які необхідні для підтримки надійності енергопостачання, повідомляє Міністерство енергетики. Це вже друга партія (у першій був 21 генератор) такої допомоги від Великої Британії. Всього ця країна анонсувала передачу понад 500 портативних генераторів.

Електрогенератори від Великої БританіїМіністерство енергетики

Окупаційні війська залишили міну-розтяжку навіть в одній із пральних машинок, повідомив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський, цитує «Укрінформ».

«Там, де проживали окупанти, залишалися на ніч, вони виставляли розтяжки — як на вході у будинки, так і біля парканів. Також знаходять вибухові предмети у будинках та квартирах українських поліцейських, рятувальників, військових», — сказав Монастирський. І додав, що такі міни окупанти залишали також в автомобілях.

Зведення Генштабу ЗСУ станом на 6:00.

  • На Волинському, Поліському та Сіверському напрямках суттєвих змін в положенні російських військ не зафіксували.
  • На Слобожанському напрямку триває часткове блокування Харкова: окупанти обстрілюють місто з реактивних і ствольних артилерійських систем та мінометів. Додаткові підрозділи ворог переміщує до Ізюма, намагається прорвати оборону.
  • У Донецькому і Таврійському операційних районах тривають артилерійські та мінометні обстріли на більшості напрямків. Окупанти штурмують Маріуполь, завдають авіаційних ударів, намагаються захопити центральну частину міста.
  • На Південнобузькому напрямку російські війська вкотре намагався встановити контроль над Олександрівкою. Без успіху, окупанти втратили до ротної тактичної групи особового складу та техніки.
  • Окупанти продовжують обстрілювати з артилерії Нововоронцовку, Мар’янське, Новогригорівку та Шевченкове.
  • На тимчасово зайнятих територіях Харківської, Запорізької та Херсонської областей росіяни розгорнули військові шпиталі та ремонтні майстерні військової техніки. Через постійне надходження поранених в окупантів не вистачає кваліфікованих медиків та препаратів у шпиталях. У ремонтних майстернях російські війська також змушені працювати цілодобово через відсутність постачання запасних частин та агрегатів.
  • У Генштабі ЗСУ зафіксували прибуття ремонтно-відновлювальних бригад з території рф (Ярославська область) для ремонту залізничних шляхів на тимчасово зайнятих територіях Харківської області.
  • У населених пунктах Мелітопольського району Запорізької області окупанти обшукують помешкань цивільного населення. Перевіряють документи, наявність автомобільного транспорту, запаси продуктів. Цивільних допитують щодо місць роботи близьких родичів та вимагають інформацію про колишніх співробітників правоохоронних органів, військових ЗСУ, учасників АТО/ООС.
  • У Новій Каховці окупанти використовують потужності місцевих типографій для підготовки агітаційних брошур, буклетів, плакатів, бланків для проведення незаконного «референдуму» щодо створення «Херсонської народної республіки».
  • У Луганські області російсько-окупаційні адміністрації посилюють примусову мобілізацію населення на тимчасово окупованих територіях.

На Сумщині почали курсувати потяги. Наразі вони працюють безкоштовно. «Укрзалізниця» та місцева влада працюють над новими напрямками.

Розклад потягівДмитро Живицький / Telegram

«Укрзалізниця» на 10 квітня призначила 9 безкоштовних потягів для евакуації жителів Луганської області:

  • № 5501 Новозолотарівка – Лозова: відправлення із Новозолотарівки о 14:00;
  • № 46/45 Лозова – Ужгород: час відправлення уточнюється;
  • № 274/273 Слов’янськ – Львів: відправлення зі Слов’янська о 14:00;
  • № 138/137 Лозова – Хмельницький: час відправлення уточнюється;
  • № 142/141 Лозова – Львів: час відправлення уточнюється;
  • № 239/240 Покровськ – Тернопіль: відправлення із Покровська о 10:00;
  • № 235/236 Покровськ – Чернівці: відправлення із Покровська о 13:00;
  • № 241/242 Покровськ – Львів: відправлення із Покровська о 14:00;
  • № 233/234 Покровськ – Чоп: відправлення із Покровська о 16:30.

російсько-окупаційні війська зранку 10 квітня обстріляли Сєвєродонецьк на Луганщині: пошкодили дві багатоповерхівки та будівлю середньої школи. З однієї багатоповерхівки врятували двох літніх людей 1938 року народження. В інших будівлях постраждалих немає.

Пошкоджений внаслідок обстрілу бойовиків будинок у Сєвєродонецьку, 10 квітня 2022 рокуСергій Гайдай / Telegram

Приблизно 2,5 тисячі ув'язнених та засуджених евакуювали з установ виконання покарань, які розташовані поблизу районів активних бойових дій, повідомляє Мін'юст.

В Одесі та області ніч проти 10 квітня минула з повітряними тривогами, але без обстрілів, повідомив речник оперативного штабу Одеської ОВА Сергій Братчук.

російські війська розпочали перший етап наступу на Донбасі, очікується прибуття підкріплення для другого етапу, повідомив радник керівника Офісу президента Олексій Арестович. За його словами, підкріплення з Далекого Сходу ще не прибуло, а російські війська, що вивели з півночі України, ще не готові до нового наступу.

На думку радника, наступ російсько-окупаційних військ на Донбасі триватиме 2-3 тижні, які вирішать наступний перебіг війни та матимуть вплив її закінчення.

Злочини, які вчинили за час повномасштабного російського вторгнення станом на ранок 10 квітняОфіс генпрокурора

Внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україні постраждали понад 513 дітей: з них 176 — загинули та понад 336 — дістали поранення.

Крім того, внаслідок бомбардувань та обстрілів пошкоджено 938 закладів освіти, з них 87 — зруйновано повністю.

російські війська тричі за минулу добу, 9 квітня, обстріляли Дніпропетровську область:

  • у Дніпрі знищили інфраструктурний об'єкт, одна людина постраждала. Рятувальники гасили там пожежу декілька годин;
  • у Павлоградському районі ракета влучила у промисловий об'єкт: зруйновано приміщення, сталося займання. Постраждалих немає;
  • у Дніпровському районі згоріла будівля фермерського господарства. Люди не постраждали.

Українські військові у ніч проти 10 квітня збили два ворожі безпілотники над Дніпропетровщиною, повідомив очільник області Валентин Резніченко.

Британський прем'єр-міністр Борис Джонсон прибув до Києва з Польщі на потязі «Укрзалізниці». Він 9 квітня зустрівся з президентом Володимиром Зеленським та пройшовся центральними вулицями столиці

Британський прем'єр Борис Джонсон у потязі «Укрзалізниці»«Укрзалізниця»

російські окупанти, які були у Зоні відчуження, розграбували дві дослідницькі лабораторії та вивезли джерела іонізуючого випромінення та зразки паливних матеріалів, повідомляє Державне агентство України з управління зоною відчуження.

На 10 квітня домовились про 9 гуманітарних коридорів для евакуації людей із трьох областей.

Донецька область

  • Маріуполь – Запоріжжя: на власному транспорті.

Запорізька область

Евакуація відбуватиметься на власному транспорті та автобусами.

  • Бердянськ – Запоріжжя.
  • Токмак – Запоріжжя.

Місце зборів: вул. Шевченка, 5.

  • Енергодар – Запоріжжя.

Місце збору автомобілів оголосить місцева влада.

Луганська область

  • Сєвєродонецьк – Бахмут.

Місце зборів: проспект Хіміків, 28.

  • Лисичанськ – Бахмут.

Місце зборів: РТІ, 40 років Перемоги, вул. Сосюри, 324.

  • Попасна – Бахмут.

Місце зборів: вул. Первомайська, 42.

  • с. Гірське – Бахмут.

Місце зборів: вул. Гагаріна, 13.

  • Рубіжне – Бахмут.

росія намагається вербувати бойовиків з невизнаного «Придністров'я» для війни в Україні. Також у зв'язку зі втратами чисельність російських військ намагаються поповнити за допомогою військових, звільнених зі служби з 2012 року, повідомляє британська розвідка.

У Києві з початку повномасштабного вторгнення одружились 1 439 пар, а також народилося 1 189 дітей: 629 хлопчиків та 560 дівчаток. Серед новонароджених — 29 двієнь, повідомили в КМДА.

Сьогодні, 10 квітня, почалося прокладання водогону з Києва в Ірпінь, завершується будівництво переправи через річку, повідомив мер Ірпеня Олександр Маркушин.

Автомобілі, які стояли біля мосту через річку Ірпінь, переправили у три локації: на парковку біля кладовища, на парковку біля кафе «Корона» та на парковку біля ЖК Нью-Йорк.

Надзвичайники врятували кота, який два тижні просидів у зруйнованому будинку в Індустріальному районі Харкова.

Два тижні тому російські війська обстріляли житловий масив, зокрема пошкодили житлову 5-поверхівку. Під час розбирання завалів рятувальники помітили за диваном у квартирі на 4 поверсі кота.

Тварина була перелякана та брудна. Кота передали одній з мешканок будинку, зараз кіт у безпеці, нагодований та чекає на своїх господарів.

Окупанти намагались вкотре атакувати біля Рубіжного та Попасної, повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай. За його словами, під час чергових спроб росіяни «гинуть десятками», але не полишають спроб прорватися. Орієнтовно на цьому напрямку 60 тисяч російських військових.

«Немає населених пунктів, які б не обстрілювали», — сказав Гайдай. Також додає, що окупанти будуть намагатися прорватись у районі Сєвєродонецька, зі сторони Щастя.

Орієнтовні втрати російських військ у війні з Україною станом на 10 квітняhromadske

Американська компанія Maxar Technologies 8 квітня зробила супутникові знімки, на яких видно пересування російських військ і техніки. Конвой із вантажівками, бронетехнікою, артилерією рухався на південь через селище Великий Бурлук на схід від Харкова.

У Маріуполі триває «зачистка» цивільних жителів: окупанти вбивають людей просто на вулицях та навіть фотографуються зі вбитими. Крім того, тіла загиблих прибирають із вулиць, розгортають пересувні крематорії, щоб приховати злочини російської армії, повідомив радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.

Крім того, чоловіків примусово з залякуваннями «мобілізують» до лав бойовиків невизнаної «ДНР»

Майже 200 людей евакуювали з Лисичанська, Сєвєродонецька та Кремінної. Людей відвозять до найближчої залізничної станції.

Зараз патрульні продовжують перевіряти віддалені бомбосховища, повідомив голова Луганщини Сергій Гайдай.

Українські розвідники виявили склад боєприпасів російських військ. Артилеристи знищили об'єкт, повідомляє оперативне угруповання «Схід».

російські війська за минулу добу, 9 квітня, здійснили 66 артилерійських та мінометних обстрілів Харкова: постраждали 9 людей.

А 10 квітня обстріляли місто Дергачі та район поряд: 2 людини загинули, є постраждалі, повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

У Києві відновлює роботу бізнес: станом на 9 квітня у місті працювали понад 900 продовольчих магазинів, 35 ринків та близько 460 кав’ярень.

«Маріуполь — серце цієї війни на сьогодні. Воно б'ється, ми воюємо, воно міцне. Якщо воно перестане битися, у нас будуть слабші позиції»: президент Володимир Зеленський розповів, що від успіху оборони Маріуполя залежать позиції України у східних областях та переваги у переговорах із росією.

У межах обміну полонених 9 квітня визволили старосту селища Грем'яч на Чернігівщині Ганну Гаврилівну, повідомила міністерка Ірина Верещук.

Ірина Верещук разом з головою селища Грем'яч на Чернігівщині Ганну ГаврилівнуІрина Верещук / Facebook

Офіс генерального прокурора України ідентифікував уже понад 500 російських військових, які вчиняли воєнні злочини в Україні.

Ізраїль запустив повітряний гуманітарний міст. Упродовж найближчих тижнів в Україну доставлять шість вантажних рейсів з їжею та медикаментами, повідомив посол Ізраїлю в Україні Михайло Бродський.

У Латвію заборонили в'їхати 152 російським та білоруським вантажівкам, відповідно до нових санкцій ЄС, пише Delfi.

Україна напрацьовує пропозиції нового пакету санкцій проти рф. Франція раніше заявляла, що готова запровадити заборону на імпорт російської нафти.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав науковців зі всього світу досліджувати, що призвело до вбивств цивільних у Бучі.

«Буча сталася не за один день. Протягом багатьох років російські політичні еліти та пропаганда розпалювали ненависть, дегуманізували українців, плекали російську перевагу та закладали ґрунт для цих звірств», — написав міністр.

На Київщині нацгваргдійці виявили 90 ящиків боєприпасів, які залишили російські військові.

росія посилює «мобілізацію» в самопроголошених «республіках» та призиває співробітників «стратегічних підприємств», яких до цього часу гарантували не чіпати, повідомляє українська розвідка.

За час повномасштабної війни прикордонники затримали 2,2 тисячі військовозобов'язаних чоловіків, які хотіли втекти за кордон з України.

У Херсоні 10 квітня російські військові розігнали мирний мітинг у центрі міста. Було чути постріли. Чи є травмовані та затримані, наразі не відомо.

Окупанти в обід 10 квітня завдали нового ракетного удару по Дніпропетровщині. Влучили в інфраструктурний об'єкт у Звонецькому та аеропорт Дніпра. Останній вже зруйнований, повідомив голова області Валентин Резніченко.

Генпрокурорка Ірина Венедіктова повідомила, що станом на ранок 10 квітня у Київській області внаслідок російського вторгнення загинули 1 222 людини.

У Пензенській області в росії створили табір для примусово депортованих з України маріупольців. За даними омбудсменки Людмили Денісової, зараз там понад 400 українських громадян: здебільшого жінки та 147 дітей різного віку.

Люди живуть у таборі вже кілька тижнів. Вони не мають необхідного одягу, взуття, білизни. Оскільки їх забрали з підвалів, у чому вони були. Не вистачає дитячого харчування та предметів особистої гігієни.

Закривавлену дитячу іграшку з залізничного вокзалу Краматорська, фото якої облетіли увесь світ, передадуть до представництва ООН, яке займається фіксацію військових злочинів і злочинів проти людства. Про це повідомив перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький.

Нагадаємо, російські війська 8 квітня обстріляли залізничний вокзал Краматорська, де 4 тисячі мирних людей (переважно жінки, діти й літні люди) чекали на евакуацію. Щонайменше 52 людини загинули, і ще 109 було поранено.

Сервіси «Приват24» не працюватимуть з 23:00 10 квітня до 8:00 11 квітня. «ПриватБанк» проводитиме планові регламентні роботи і просить вибачення за незручності.

По Дніпропетровщині в обід 10 квітня завдали нового ракетного удару. Ворог влучив у інфраструктурний об'єкт і в аеропорт Дніпра.

Перший за понад століття дефолт росії за зовнішніми зобов'язаннями після ще одного жорстокого тижня у фінансовому секторі країни-агресора є майже неминучим. Такі висновки роблять експерти, пише Bloomberg.

Голова Дніпропетровської обласної ради повідомив, що п‘ятеро співробітників ДСНС постраждали внаслідок ракетних ударів ворога по області, які сталися в обід 10 березня.

Окрім цього у Новопавлівці 10 квітня загинув один цивільний, взявши в руки касетний боєприпас.

«Суспільне» повідомило, що мирний мітинг у Херсоні 10 квітня не дали провести російські військові. Велика їх кількість зосередилася у місці проведення акції, розповіли учасники мітингу.

Постріли, про які повідомляли раніше, були попереджувальні, тому ніхто не постраждав. Частина херсонців розійшлась. Інші хотіли змінити місце проведення мітингу, але через велику кількість дітей у парку, вирішили його скасувати.

У Курській області росії, яка розташована на кордоні з Україною, з 11 квітня запровадять «жовтий» рівень терористичної небезпеки. Бояться «українських націоналістів».

Голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко уточнив, що внаслідок ракетного обстрілу в обід постраждали шестеро співробітників ДСНС. Вони у лікарнях. Одна дівчина у важкому стані, її оперують.

Підрозділ рятувальників потрапив під ворожий ракетний обстріл, коли розбирав завали на місці ранкової атаки.

Вдень 10 квітня російська армія відкрила вогонь по всьому Сєвєродонецьку. Влучили у два будинки та в приватну клініку, інфраструктуру міста знищено вже майже вщент.

Українцям, яких депортували до рф, примусово видають російські паспортиповідомила уповноважена Ради з прав людини Людмила Денісова. За її словами, паспортизацію проводять шляхом залякування найбільш вразливих категорій людей: жінок, людей з інвалідністю та пенсіонерів

У Києві активісти прибрали зі стели міст-героїв на Шулявці білоруські та російські міста, а замість них встановили стенди з українськими.

Там, де раніше зазначалися Москва, Ленінград, Сталінград, Тула, Мурманськ, Смоленськ, Новоросійськ, а також Мінськ і Брест, тепер з‘явилися міста-герої України, яким присвоїли такий статус під час російсько-української війни: Харків, Херсон, Чернігів, Миколаїв, Волноваха, Охтирка, Буча, Ірпінь, Гостомель та Маріуполь. З попередніх назв залишилися тільки українські — Київ, Севастополь, Одеса та Керч.

<div class="iframely-embed" style="max-width: 640px;"><div class="iframely-responsive" style="padding-bottom: 56.25%;"><a href="https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=673663707277687&id=100039021919838" data-iframely-url="https://cdn.iframe.ly/api/iframe?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3D673663707277687%26id%3D100039021919838&key=c06e5a774d4cfbe1376d6ba3e8989855"></a></div></div><script async src="https://cdn.iframe.ly/embed.js" charset="utf-8"></script>

«Радіо Свобода» публікує відео витоку азотної кислоти з цистерни, у яку влучили окупанти, у Рубіжному. Це трапилося 9 квітня. Як повідомляла влада, хмара небезпечної речовини пішла в сторону позицій ворога.

Луганська ОВА повідомила, що 13 квітня Кремінською міською військовою адміністрацією за підтримки благодійних організацій планується велика евакуація. Місце збору біля будівлі «Укрпошти» о 10:30.

Попередній запис 11 квітня в будівлі міської ради (19 каб.) або за телефоном 066 000 22 01.

Прокуратура Харківської області порушила кримінальну справу за фактом викрадення українського письменника Володимира Вакуленка та його сина. Окупанти схопили їх в Ізюмі за доносом місцевих жителів.

Китай секретно доправив до Сербії, яка є союзницею росії, сучасні системи ППО, які країна закупила у 2019 році. AP зазначає, що постачання озброєнь над територією як мінімум двох країн-членів НАТО, Туреччини та Болгарії, експерти розцінили як демонстрацію зростаючого глобального впливу Китаю.

НАЗК підготувало список нових кандидатів на міжнародні санкції. Серед них зокрема й колишня російська гімнастка та депутатка держдуми рф Аліна Кабаєва, а також компанія, яка допомагала армії рф надсилати додому награбоване майно українців.

Міністерство оборони росії вирішило заохотити солдатів, які беруть участь у війні проти України, виплативши їм премії за захоплення або знищення озброєння, військової техніки та живої сили Збройних сил України. Так, за танк обіцяють 100 тисяч рублів.

Водночас Служба безпеки України 10 квітня опублікувала перехоплення розмови російського окупанта за дружиною, де той розповів про фальсифікації військових здобутків рф задля отримання виплат.

Генштаб ЗСУ звітує про ситуацію в Україні станом на 18:00:

  • Окупанти намагаються завершити підготовку до проведення наступальної операції на сході України. Тривають заходи щодо перегрупування, нарощування системи управління та матеріально-технічного забезпечення військ. Окупанти переміщують батальйонні тактичні групи зі складу Східного та Центрального військових округів до прикордонних з Україною районів Бєлгородської, Воронезької та Курської областей.
  • На Слобожанському напрямку окупанти продовжують частково блокувати Харків. Не полишають спроб прорвати оборону українських військ у районі міста Ізюм, проводять розвідку імовірних напрямків подальших дій. Не виключається нарощування зусиль противником у напрямку на Слов’янськ, частиною сил — на Барвінкове. Існує ймовірність активізації бойових дій за місто Харків.
  • Війська рф мають низку проблем у матеріально-технічному забезпеченні угруповання військ Західного військового округу. Це нестача запасних частин, окремих типів артилерійських боєприпасів, а також недосконалість системи зберігання та постачання матеріально-технічних засобів.
  • На Донецькому і Таврійському напрямках окупанти зосереджують основні зусилля на взятті під контроль населених пунктів Попасна, Рубіжне, Нижнє і Новобахмутівка, не полишають спроб взяти під повний контроль місто Маріуполь.
  • Для посилення системи протиповітряної оборони на Донецькому напрямку окупанти перемістили дивізіон зенітних ракетних комплексів середньої дальності С-350 «Вітязь» до району міста Таганрог Ростовської області.
  • Для відновлення втрат на територію України переміщують додаткове озброєння та військову техніку з Південного військового округу.
  • Очікуються спроби прорвати нашу оборону та здійснити просування до районів населених пунктів Сєверодонецьк, Попасна, Авдіївка та Курахове.
  • На Південнобузькому напрямку сили рф намагаються відновити своє положення — зайняти втрачені позиції в районі населеного пункту Осокорівка. Ймовірно, окупанти намагатимуться вийти на адміністративні кордони Херсонської області.

Через «Дію» на українську армію зібрали понад 250 млн гривень, повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. Кошти надходять у фонд «Повернись живим», який закуповує та передає все необхідне нашим бійцям.

«Укрзалізниця»: у Львові завершили висадку 48 поранених українців, які постраждали від бойових дій. Їх евакуювали спеціально облаштованими вагонами зі Слов’янська та Бахмута. Серед них — люди на візках, з мінно-вибуховими та осколковими пораненнями.

Укрзалізниця / Telegram

Японська енергетична компанія Kyushu Electric Power вирішила призупинити імпорт російського вугілля, яке використовується як паливо для теплоелектростанцій.

Десантники з Донеччини знищили три одиниці бронетехніки противника з ПТРК «Стугна-П», повідомляє Генштаб ЗСУ.

Очільник Київської обласної військової адміністрації Олександр Павлюк закликав поки не повертатися до звільнених населених пунктів Київщини. Уже знешкоджено близько 11 тисяч вибухонебезпечних предметів, але розмінування території триває і все ще зберігається велика небезпека для людей.

Офіс Генпрокурора розпочав розслідування щодо викрадення російськими окупантами відомого українського письменника Володимира Вакуленка, який тривалий час займався волонтерською діяльністю. Наразі його місцеперебування невідоме.

Військовослужбовці Нацгвардії України під час патрулювання у місті Ірпінь на Київщині виявили підозрілих людей. Простеживши за ними до будинку, вони знайшли склад імовірно викраденого майна, розташований у підвалі дому. Пояснити походження цього майна чоловіки не змогли, тож їх затримали та передали Нацгвардії.

Нацгвардійці виявили підозрілих чоловіків в ІрпеніНацгвардія / Facebook

Протягом 10 квітня гуманітарними коридорами вдалося евакуювати 2 824 людини, повідомила віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук.

На місці масового захоронення у місті Буча на Київщині знайшли тіло поліцейського. За попередніми даними, він був застрелений російським снайпером під час бойових дій в місті. Серед речей вбитого зайшли поліцейський жетон.

На відбудову територій України, звільнених від російських військ, направили перший мільярд гривень з резервного фонду, повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Ввечері 10 квітня російські війська обстріляли Кремінну. Вже знайдено двох поранених, повідомив голова Луганської ОДА Сергій Гайдай.

З початку війни гуманітарним коридором до Запоріжжя евакуювали 114 125 людей, з них 29 405 дітей, повідомив заступник Керівника Офісу президента Кирило Тимошенко.

Окрім того, за період війни «Укрзалізницею» до Запоріжжя надійшло понад 5 000 тонн гуманітарної допомоги. До обласного гуманітарного штабу з Кіровоградської області направляють тисячі продовольчих наборів, які потім розподіляються між населенням.

«Місто готове прийняти вимушених переселенців. Тільки вчора зустріли 5 558 осіб з урахуванням гуманітарного коридору з Маріуполя та Бердянська», — розповів Тимошенко.

Із підвалу палаючої багатоповерхівки рятувальники Сєвєродонецька евакуювали 84-річну жінку. Після обстрілів окупантів 10 квітня літня жінка перебувала в підвалі одного з будинків та не мала змоги самостійно покинути задимлене приміщення. Їй надали першу необхідну допомогу.

Внаслідок ракетного удару окупантів по залізничному вокзалу Краматорська 8 квітня загинуло 57 людей, ще 109 — отримали поранення. Про це повідомив очільник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

З Лисичанська, Бахмута, Попасної, Слов’янська та інших міст на Львівщину евакуювали ще близько пів сотні людей з мінно-вибуховими травмами, осколковими пораненнями та ампутованими кінцівками. Найстаршому пацієнту — 92 роки. Усім евакуйованим медпрацівники області надають необхідне лікування, розповів голова Львівської ОДА Максим Козицький.

Оперативно-тактичне угруповання «Схід»: протягом 10 квітня українські бійці завдали таких втрат окупантам:

  • особового складу — 26;
  • БМП/БТР — 1;
  • АТ — 2;
  • гелікоптерів — 2;
  • БПЛА — 1

У Синельниківському районі Дніпропетровщини підірвався чоловік, який взяв у руки касетний боєприпас. Це вже четверта смерть в області через такі боєприпаси. Обласна влада закликає не брати у руки підозрілі знахідки, а кликати фахівців.

Над Дніпропетровщиною збили ворожу ракету, повідомив голова обласної військової адміністрації Валентин Резніченко. За добу окупанти випустили по області більше ніж 10 ракет.

Міський голова Києва Віталій Кличко заявив, що відступ окупантів від Києва не означає, що вони відмовилися від прагнення захопити столицю: «Тому не можна виключати наступної спроби орків "взяти Київ за 2 дні". І столиця має й надалі бути готова до оборони».

Штаб ООС: На Донецькому та Луганському напрямках українські військові протягом доби успішно відбили 4 атаки окупантів. Українські бійці знищили 5 танків, 8 одиниць броньованої техніки, 6 військових автомобілів та 8 артилерійських систем російських військ. Підрозділи протиповітряної оборони збили три вертольоти та два безпілотні літальні апарати загарбників.

Загалом, протягом тижня військовослужбовці ООС відбили 51 атак окупантів, знищили 39 танків, 70 одиниць броньованої та 55 одиниць автомобільної техніки, 22 артилерійські системи, 17 безпілотних літальних апаратів, 4 літаки, 6 вертольотів та 5 крилатих ракет противника.

У Дергачах, Ємцях та Безруках, що на Харківщині, виявляють міни з відкладеною детонацією. Також місцеві мешканці повідомляють про факти застосування так званих парашутних бомб, які окупанти скидали над Харковом, повідомляє Дергачівська міська рада.

10 квітня російські війська обстрілювали цивільну інфраструктуру Балаклії, Пісочина. Фіксували сильні обстріли у Золочеві, Дергачах. Наразі відомо про 11 постраждалих, загинули 10 людей, зокрема одна дитина.

Найгарячішою точкою Харківщини залишається Ізюм, по області проводять евакуацію з Лозової та Барвінкового, повідомив голова Харківської обласної державної адміністрації Олег Синєгубов.

У Міністерстві аграрної політики прогнозують, що за песимістичним сценарієм цього року в Україні може бути засіяно 70% посівних площ.

Глава Донецької обласної військової адміністрації опублікував оновленні дані щодо жертв унаслідок удару російських військ по залізничному вокзалу Краматорська: 57 загиблих та 114 поранених. Серед загиблих 5 дітей.

У Миколаєві повідомляють про сильний вибух.

Президент Володимир Зеленський записав відеозвернення за підсумками 46-го дня війни: «Коли людям не вистачає сміливості, щоб визнати свої помилки, вибачитися, адаптуватися до реальності, навчитися, вони перетворюються на монстрів. А коли світ це ігнорує, монстри вирішують, ніби це світ повинен адаптуватися під них. Україна все це зупинить. Російському боягузтву ніщо не допоможе. Настане день, коли їм доведеться все визнати, визнати правду».

Головні тези зі звернення Зеленського:

  • Ще один тиждень, коли Україна живе попри усі зусилля росії знищити нас. Ми захищаємось, відповідаємо на удари, розвиваємо наші зв'язки з партнерами, отримуємо допомогу, забезпечуємо максимальну увагу світу до наших потреб, впливаємо на глобальну дискусію, пропонуємо та просуваємо нові санкції проти рф.
  • Робимо все, щоб притягнути до відповідальності кожного покидька, який прийшов на нашу землю під російським прапором. А що робить росія? Вони тільки виправдовуються, заперечують, намагаються перекласти відповідальність, брешуть. І вже настільки втратили зв'язок із реальністю, що вже звинувачують нас у тому, що очевидно зробили російські війська.
  • Російські військові добрехались до того, що і після більш ніж 6 тижнів війни стверджують, що нібито не влучили по жодному з цивільних об'єктів. Це тотальне боягузство усіх: з низу до верху. Вони бояться визнати, що вся російська політика протягом десятків років була помилковою, робили помилкові ставки і витратили колосальні ресурси на підтримку повних нікчем, про яких думали нібито це майбутні герої «українсько-російської дружби». А ці нікчеми були тільки в одному умільцями: витягувати гроші з рф до своєї кишені.
  • Російські війська витратили на удари по Україні вже під 2 тисячі ракет, незліченну кількість авіабомб, артилерійські снаряди, міни.
  • Коли боягузство наростає, воно перетворюється на катастрофу. Коли людям не вистачає сміливості, щоб визнати свої помилки, вибачитися, адаптуватися до реальності, навчитися, вони перетворюються на монстрів. А коли світ це ігнорує, монстри вирішують, ніби це світ повинен адаптуватися під них. Україна все це зупинить.
  • Оборона, дипломатія, економіка, інформаційне протистояння, юридична відповідальність — на всіх напрямках у нас є алгоритми дії. Кожен держпосадовець знає свої завдання і повинен виконувати їх на 100%.
  • Наступний тиждень буде не менш важливим, як і цей. Він буде такий же напружений і ще більш відповідальний. росія буде ще більш боятися програти, боятися, що правду доведеться визнати. російські війська перейдуть до ще більш масштабних дій на сході нашої держави. Можуть використовувати проти нас ще більше ракет, ще більше авіабомб. Але ми готуємося до цих їхніх дій.
  • Ми будемо відповідати, будемо ще активніше забезпечувати України зброєю. Будемо активніші на міжнародній арені, ще більш активні інформаційно. Будемо залучати ще більше коштів та ресурсів на допомогу Україні. Будемо обґрунтовувати сильніші санкції проти рф, щоб була відповідальність, справедливість. Як би вони не боялися визнати свої трагічні помилки, їм доведеться.
  • Говорив з канцлером Німеччини про те, як притягнути до відповідальності усіх винних у воєнних злочинах, як посилити санкції проти росії та як примусити її шукати мир. Радий відзначити, що останнім часом німецька позиція змінюється на користь України. Цей курс підтримує німецький народ. Очікую, що все, про що ми домовилися, буде реалізовано

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки показав, як виглядає Бородянка, що на Київщині, з висоти пташиного лету. Десятки рятувальників за допомогою спецтехніки уже п‘ятий день розбирають завали у селищі.

<div class="iframely-embed"><div class="iframely-responsive" style="padding-bottom: 56.4%;"><a href="https://www.facebook.com/StratcomCentreUA/videos/717176392653845/" data-iframely-url="https://cdn.iframe.ly/api/iframe?url=https%3A%2F%2Ffb.watch%2Fci-zzwt6Xi%2F&key=c06e5a774d4cfbe1376d6ba3e8989855"></a></div></div><script async src="https://cdn.iframe.ly/embed.js" charset="utf-8"></script>

Активісти української громади Вашингтону організували символічну акцію у пам’ять про жертв російських воєнних злочинів в Україні перед Білим Домом.

Учасники акції закликали продовжувати підтримувати український народ та надавати допомогу, яка б дозволила перемогти окупаційні війська.

Ми завершуємо текстовий онлайн 46-го дня повномасштабної війни рф проти України. За оновленнями 11 квітня можна стежити тут.

Наша редакція працює цілодобово, аби ви були в курсі того, що насправді відбувається в країні. Якщо для вас важливе те, що ми робимо, і ви вже підтримали Збройні Сили України, можете підтримати наше інформаційне військо.