Наталія Корчак 28 березня залишає посаду голови Національного агентства з питань запобігання корупції. Не з власної ініціативи — це законодавча вимога, оскільки голова НАЗК обирається раз на два роки з-поміж членів агентства. Сьогодні колегія НАЗК обрала новим головою Олександра Мангула. Корчак продовжить працювати в Нацагентстві як один із членів правління.

За два роки її головування відомство неодноразово критикували правозахисники й політики. Закидали і неефективність, і некомпетентність, і політичну залежність. Громадське зібрало п'ять найгучніших подій, в яких фігурувало НАЗК за час головування Наталії Корчак.

Провалений запуск е-декларування

Одна з головних функцій НАЗК — перевірка електронних декларацій, які щороку подають держслужбовці. Запуск реєстру е-декларацій повинен був відбутися 12 серпня 2016 року, але через відсутність необхідної сертифікації з боку Держспецзв'язку, технічні збої та поломки він повноцінно запрацював лише 1 вересня 2016-го.

За наступні півтора року Нацагентству не вдалося остаточно полагодити реєстр е-декларацій, адже під час активної фази внесення чиновниками декларацій сайт регулярно перестає працювати. На час написання цієї публікації доступу до реєстру також не було через технічну помилку.

Голова НАЗК Наталія Корчак (ліворуч) під час засідання парламентського комітету з питань запобігання і протидії корупції, Київ, 22 листопада 2017 року. Комітет розглядав на засіданні ситуацію навколо конфлікту антикорупційних органів Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

164 перевірених декларацій з півтора мільйона

За 2016-2018 роки до реєстру е-декларацій НАЗК подали майже два мільйони декларацій. Однак, через відсутність автоматизованої системи перевірки, працівники Нацагентства змушені «вручну» перевіряти статки держслужбовців. Зі слів колишнього члена НАЗК Руслана Рябошапки, проти введення автомтизованої системи виступала, зокрема, й Наталія Корчак.

«Хто був проти? Можна просто підняти стенограму всіх засідань НАЗК, починаючи з минулого року. Жовтень, листопад, грудень, коли я наполягав, що є вже програма, розроблені програмні модулі. Давайте заберемо їх собі на баланс, доопрацюємо, якщо треба, і запустимо в роботу. Але Корчак, керівник апарату Ткаченко — колишній кращий друг куратора, з яким вони пересварилися, — це ключові особи, які були проти», — в ефірі Громадського заявив Рябошапка

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Людина президента не може опікуватися НАЗК без відома глави держави», — колишній член агентства Руслан Рябошапка

Упродовж 2016-2018 років у НАЗК перевірили 164 електронні декларації.

«За результатами проведених перевірок ухвалили 164 відповідних рішення. Фактів, які мають ознаки незаконного збагачення, за результатами проведених перевірок, не виявлено», — відповіли Громадському в НАЗК.

Станом на лютий 2018 року Нацагентство продовжує перевірки 660 декларацій чиновників.

Премії, премії, премії

Торік восени між Наталією Корчак і народними депутатами стався конфлікт через високі премії, які нараховувало собі керівництво НАЗК. Відповідно до звіту Рахункової палати, премії почали виплачувати від червня 2016 року, їхній розмір залежав від посади і становив від 25 — 200% окладу в червні 2016-го до 450% у грудні того ж року. Премія Наталії Корчак склала 165,5 тисяч гривень.

Під час виступу у Верховній Раді Корчак заявила, що виплати премій відбувалися в межах закону:

«Ці премії отримували за роботу. Запущений процес електронного декларування, запущений механізм перевірки фінансування партій, здійснюється постійна робота, пов'язана із запобіганням корупції».

Виступ голови НАЗК Наталії Корчак у Раді, Київ, 5 квітня 2017 року. На фото ліворуч — лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко Фото: Олександр Косарєв/УНІАН

Свекруха і паркомісце

Навесні минулого року журналісти «Bihus.info» знайшли на паркомісці Наталії Корчак у столичній новобудові нову машину Skoda Octavia A7, не зазначену в її декларації. У сюжеті йшлося, що автівку придбала Надія Тімер-Булатова — свекруха Корчак, яка навіть не мала документів на керування автомобілем. Після виходу сюжету НАБУ почало розслідування. За інформацією детективів, насправді користується автом саме Наталія Корчак, хоч офіційно й не задекларувала його.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Перша антикорупційна: що відбувається між старими та новими правоохоронними органами

Увечері 10 листопада 2017 року Надія Тімер-Булатова заблокувала у власній квартирі детектива НАБУ. Він хотів вручити їй повістку на допит. Однак, за версією Корчак, свекруха прийняла детектива за шахрая.

Фактор Соломатіної

14 листопада екс-керівник Департаменту фінансового контролю і моніторингу способу життя НАЗК Ганна Соломатіна заявила на брифінгу, що перевірки е-декларування фальсифікуються:

«НАЗК не є самостійним органом, а повністю контрольований владою. Мене особисто з двома колегами викликав до Адміністрації президента так званий куратор за НАЗК у вересні цього року й пропонував, щоб усі проекти рішень НАЗК спершу розглядалися в АП, а потім уже на засіданнях НАЗК. Я відмовилася від таких пропозицій».

Вона попросила антикорупційні органи розслідувати факти неправомірних дій, а голову НАЗК Наталію Корчак відсторонити від виконання обов’язків на час розслідування. Національне антикорупційне бюро почало розслідування, але за деякий час справу передали до СБУ.

Голова НАЗК Наталія Корчак після засідання парламентського комітету з питань запобігання і протидії корупції, Київ, 22 листопада 2017 року Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Я голосно пішла, аби не звинуватили в махінаціях, які відбуваються в НАЗК», — Ганна Соломатіна

У НАЗК назвали слова Соломатіної «поширенням недостовірної інформації негативного змісту з метою дискредитації роботи агентства», і заявили, що подали на неї в суд.

За два дні до припинення повноважень голови НАЗК, Наталія Корчак пояснила, що не збирається переобиратися на посаду вдруге.

«Не сумнівайтеся, за посаду не тримаюсь і з великим задоволенням «брємя слави» перекладу на чужі плечі. Сподіваюсь, що на позачерговому засідання оберуть нового голову Національного агентства», — написала Корчак у Facebook.

Поділитись: