УКРАЇНА

Чому антикорупціонери вимагають відставки Холодницького

24 липня, 2018 16:01
УКРАЇНА/Чому антикорупціонери вимагають відставки Холодницького
Зберегти
Вигляд
lead
Антикорупційні організації вранці 17 липня влаштували акцію протесту під стінами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Вони вимагали, щоб керівник САП Назар Холодницький написав заяву і пішов у відставку. Приводом для цього стало кілька резонансних подій останніх місяців, в яких фігурував як безпосередньо Холодницький, так і його підлеглі.

Разом з антикорупціонерами до стін прокуратури прийшли близько 150 пенсіонерів і молодиків у камуфляжі. Вони тримали прапори «Соцпартії»  та плакати проти Холодницького. Багато мітингувальників не змогли пояснити журналісту Громадського, проти чого саме вони протестують під стінами САП. Організовували мітинг Ілля Ківа та блогер Всеволод Філімоненко, відомий своїми провокаційними виступами.

За кілька хвилин до початку акції мітингувальники, очолювані Філімоненком, напали на голову «Центру протидії корупції» Віталія Шабуніна, облили його зеленкою й закидали тортами Rochen. Поліцейські спецпризначенці, які стояли поряд, не запобігли конфлікту. Пізніше Шабуніна забрала швидка, у нього діагностували опіки очей.

Голова «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін під час акції біля будівлі САП у Києві, 17 липня 2018 року. Невідомі облили зеленкою Шабуніна та закидали його тортами Фото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН

Акція під Антикорупційною прокуратурою тривала близько години. Антикорупційні активісти намагалися пройти всередину й поспілкуватися з Назаром Холодницьким, однак поліція їх не пропустила.

«Ми принесли цей рюкзак Назару Холодницькому, щоб він поклав у нього свої речі й пішов геть зі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Таким людям не місце в органі, що має боротися з корупцією», – сказала представниця ЦПК Дар’я Каленюк.

26 липня кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів вирішить, чи звільняти Холодницького з посади, адже добровільно він іти у відставку не збирається.

Громадське розповідає, чому в антикорупційних активістів виникли претензії до Холодницького.

Закрита справа «рюкзаків Авакова»

11 липня Спеціалізована антикорупційна прокуратура закрила справу щодо сина міністра внутрішніх справ Олександра Авакова та екс-заступника голови МВС Сергія Чеботаря. Це сталося за дев'ять місяців після затримання Авакова-молодшого та інших підозрюваних.

Як установили слідчі, в лютому 2015 року МВС вирішило закупити 6 тисяч рюкзаків для бійців АТО на суму близько 16,6 мільйонів гривень. Під час розслідування НАБУ встановило, що постачальники не мали необхідного обладнання та кваліфікованих працівників. Також рюкзаки закуповували за значно завищеною ціною. Загалом їх так і не поставили в повному обсязі.

Акція протесту біля будівлі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з вимогою відставки керівника САП Назара Холодницького, Київ, 17 липня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

5 квітня НАБУ завершило розслідування. Відтак матеріали справи передали адвокатам для ознайомлення, щоб потім почати слухання в суді. Але 11 липня прокурор Антикорупційної прокуратури Василь Кричун раптом вирішив закрити справу і одразу після цього вирушив у відпустку за кордон.

У НАБУ здивувалися несподіваному рішенню прокурора. Тепер Бюро оскаржує закриття справи щодо Авакова.

Попри те, що рішення закрити справу ухвалював не Холодницький, голова Антикорупційної прокуратури має всі повноваження не погодитися з Кричуном і  скасувати закриття справи. Наразі він цього не зробив, пояснивши це тим, що «ознайомлюється з матеріалами справи і поясненнями Кричуна».

Разом з антикорупціонерами до стін Спеціалізованої антикорупційної прокуратури прийшли близько 150 пенсіонерів і молодиків у камуфляжі. На фото праворуч з гучномовцем — голова «Соціалістичної партії України», колишній радник міністра внутрішніх справ Ілля Ківа. Акція протесту біля будівлі САП з вимогою відставки її керівника Назара Холодницького, Київ, 17 липня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеАкція протесту біля будівлі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з вимогою відставки керівника САП Назара Холодницького, Київ, 17 липня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

«Жучки» в акваріумі Холодницького

30 березня голова НАБУ Артем Ситник публічно виступив проти Назара Холодницького, звинувативши його в розголошенні таємниці слідства та перешкоджанні роботі НАБУ. Детективи Бюро майже місяць записували розмови в кабінеті керівника САП. Для цього «завербували» прибиральника, що час від часу мив акваріум у кабінеті Холодницького і встановив там «жучок».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Жучки в акваріумі»: 5 розмов у кабінеті Холодницького, які записали детективи НАБУ

Під час прослуховування детективи почули, як голова САП запрошував до свого кабінету фігурантів кримінальних проваджень і радив їм, як краще поводитися  на допитах у НАБУ, попереджав про майбутні обшуки й слідчі дії.

Результати прослушки Артем Ситник виклав у скаргу до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, вимагаючи звільнити Холодницького. Ідентичну скаргу подав і Генеральний прокурор Юрій Луценко.

Холодницькому інкримінують такі порушення:

  • невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків;
  • розголошення таємниці слідства;
  • вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об'єктивності, неупередженості та незалежності, в чесності та непідкупності органів прокуратури;
  • грубе порушення правил прокурорської етики;
  • втручання в службову діяльність іншого прокурора, службових, посадових осіб чи суддів.

Комісія вивчала скарги на керівника САП майже три місяці й 26 липня вирішить долю Холодницького.

Сам Антикорупційний прокурор вважає звинувачення проти нього «безпідставними». Він подав позов до Верховного суду, оскільки вважає, що НАБУ не мало права оприлюднювати прослушку і передавати її в КДКП.

Керівник САП Назар Холодницький під час засідання Ради, Київ, 4 квітня 2018 року Фото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН

Пов`язані новини