Одним з авторів альтернативного законопроекту стала віце-спікерка Ради Оксана Сироїд та депутати від фракції «Самопоміч».

У Верховній Раді зареєстровано альтернативний президентському законопроект про деокупацію Донбасу, одним з авторів якого стала віце-спікерка Ради Оксана Сироїд та депутати від фракції «Самопоміч».

Серед основних положень, альтернативних президентському проекту, у документі вказуються наступні:

 • Проживання громадян України на тимчасово окупованої території не є підставою для втрати ними громадянства України та автоматичного набуття громадянства Російської Федерації. Громадяни України, які залишаються на тимчасово окупованій території, зберігають громадянство України.
 • Органам державної влади України, органам місцевого самоврядування, Центральній виборчій комісії забороняється призначати, організовувати та проводити будь-які вибори і голосування, всеукраїнські та місцеві референдуми на тимчасово окупованій території.
 • У законопроекті тимчасово окупованою територією також вказується сухопутна і морська територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
 • Визначаються часові рамки початку окупації: для Криму – днем початку тимчасової окупації є 26 лютого 2014 року, для територій Донецької області – 07 квітня 2014 року; для територій Луганської області – 27 квітня 2014 року.
 • Днем закінчення тимчасової окупації території України буде дата відновлення контролю над усією лінією українсько-російського державного кордону Збройними Силами України, іншими військовими формуваннями України та Державною прикордонною службою України.
 • Перелік окупованих адміністративно-територіальних одиниць, а також порядок про в’їзд на тимчасово окуповану територію визначає Кабінет Міністрів України.
 • Окремо визначаються обов’язки Російської Федерації в межах тимчасово окупованої території як держави-окупанта, серед яких: забезпечення захисту прав цивільного населення відповідно до міжнародних конвенцій, забезпечення населення тимчасово окупованої території продуктами харчування, медикаментами і притулком, створення умов для безперешкодного доправлення гуманітарної допомоги, заборонити силовикам вбивства, катування тощо
 • Українці, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право голосу на загальнодержавних виборах чи всеукраїнському референдумі «шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси». Однак зауважується, що порядок доступу до записів про виборців з окупованої території, внесення таких записів до Державного реєстру виборців, а також їх актуалізації встановлюється Центральною виборчою комісією.
 • До закінчення тимчасової окупації Україна не здійснює соціальне та пенсійне забезпечення осіб, які проживають на тимчасово окупованій території.
 • Забороняється нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними зобов’язаннями для переселенців.
 • На Росію покладається відповідальність за шкоду, спричинену на тимчасово окупованій території, і вказується про необхідність відшкодування РФ збитків, спричинених державі Україна.
 • Проведення люстрації осіб, причетних до збройної агресії Росії проти України, до діяльності органів окупаційної адміністрації та сприяння тимчасовій окупації території України.
 • Як один з етапів деокупації пропонується запровадження воєнного стану на звільненій від окупації території на строк, не менше ніж один рік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Президентський законопроект про деокупацію Донбасу: основні положення.

Раніше стало відомо, що Рада розгляне два законопроекти про деокупацію Донбасу. Крім того, окремим законопроектом Порошенко запропонував продовжити ще на один рік дію закону «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», що закінчується 18 жовтня.

10 липня Рада національної безпеки і оборони України відклала розгляд законопроекту про деокупацію Донбасу. Секретар РНБО Олександр Турчинов зазначив, що Міністерству закордонних справ і Адміністрації Президента доручили провести консультації із міжнародними партнерами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Закон про деокупацію Донбасу: декларація про наміри. 

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile