Суд у США визнав правоту Едварда Сноудена. Сім років тому він заявив про незаконне стеження за людьми з боку спецслужб

Едвард Сноуден. Ілюстративне фото
Едвард Сноуден. Ілюстративне фотоWikimedia Commons

Програма PRISM Агентства національної безпеки США (АНБ), яка займалася збиранням і обробкою даних із телефонів людей, є незаконною. Такого висновку дійшов американський суд, ставши на бік Едварда Сноудена — колишнього працівника АНБ, який публічно розповів про програму в 2013 році й відтоді переховується в Росії від американського правосуддя.

Про це повідомляє Reuters.

Апеляційний суд постановив, що збір і обробка телекомунікаційних даних спецслужбами порушувала положення Закону про негласне стеження з метою зовнішньої розвідки (саме цей закон регулює збір даних у межах США з розвідувальною метою).

Суд також заявив, що проєкт PRISM може мати ознаки неконституційного, але остаточне рішення з цього питання оголошувати він не став.

Сноуден — колишній працівник АНБ, який і викрив схему стеження, — заявив, що рішення суду довело правильність його рішення: «Ніколи не міг уявити, що доживу до дня, коли наші суди засудять діяльність АНБ як незаконну, та ще й згадають мене як викривача цієї діяльності».

Що це за проєкт PRISM?

Це кодова назва програми таємного електронного стеження і збору розвідувальної інформації Агентства національної безпеки — фактичного аналогу нашої Служби зовнішньої розвідки: АНБ відповідає за збір іноземної розвідінформації та кібербезпеку в межах США.

Програма існувала щонайменше з 2007 року, але весь час була таємною. Викрити її допоміг працівник АНБ Едвард Сноуден, який передав матеріали щодо PRISM виданням The Guardian і The New York Times у 2013 році.

Із переданих Сноуденом матеріалів з’ясувалося: PRISM мала доступ до електронної пошти, акаунтів у соцмережах, електронних пристроїв і телефонних дзвінків усіх американців. І якщо спершу передбачалося, що програму використовуватимуть для стеження лише за іноземцями, принаймні із 2010-го такі обмеження вже не діяли.

А що сталося після викриття Сноудена?

У США після викриття PRISM його звинуватили в державній зраді й звільнили з АНБ. Сноуден утік у 2013 році в Росію, де перебуває й досі. Президенти США — як Барак Обама, так і Дональд Трамп — неодноразово вимагали від РФ екстрадувати їхнього громадянина, але безрезультатно.

Керівництво АНБ неодноразово публічно заперечувало існування PRISM, але після заяв колишнього працівника Агентства нацбезпеки стало говорити, що програма допомогла відвернути низку терористичних загроз. Зокрема, начебто за її допомогою спецслужби змогли викрити групу у штаті Каліфорнія, яка надавала фінансування терористам у Сомалі.

Суд, до речі, тоді заявив, що навіть незаконність PRISM не впливає на доказовість свідчень, зібраних за її допомогою у справі.