AP: Китай погрожував Україні зупинкою постачання вакцин проти COVID-19 — довелося виконати його вимогу

Китайська влада погрожувала представникам України заблокувати постачання не менш як пів мільйона вакцин проти коронавірусу, якщо Київ підтримає документ про порушення прав людини в Сіньцзяні.

Про це повідомило Associated Press із посиланням на двох дипломатів західних країн, які говорили на умовах анонімності, бо не мали повноважень публічно обговорювати це питання.

Видання вказує, що Україна ненадовго приєдналася до заяви понад 40 країн, представленої Канадою на засіданні Ради з прав людини ООН у Женеві. Держави закликали Китай дозволити негайний доступ незалежних спостерігачів до Сіньцзяну, де, за даними правозахисників, КНР жорстоко поводиться з мусульманами-уйгурами та іншими групами населення.

Однак Україна 24 червня відкликала свій підпис із переліку держав, які підтримують заяву. Сталося це тому, що, як розповіли AP дипломати, китайська влада попередила Київ про плани заблокувати постачання щонайменше 500 тисяч доз вакцин проти COVID-19 в Україну.

Associated Press пише, що раніше Китай не тиснув на інші країни в подібних питаннях. А отже, якщо Пекін справді погрожував Україні щодо постачання вакцин, він ще активніше протистоїть критиці щодо дотримання прав людини.

Ми звернулися до Міністерства закордонних справ України по коментар, відповідь очікуємо.

ОНОВЛЕНО (22:15). Посольство Китаю в Україні заявило, що Пекін не тиснув на Київ із вимогою відкликати підпис під заявою про порушення прав людини в Сіньцзяні, погрожуючи припиненням постачання своєї вакцини проти коронавірусу.

Яку вакцину ми чекаємо?

Фармацевтична група компаній «Лекхім» уклала угоду з Sinovac на постачання 5 мільйонів доз вакцини. З них 1,9 мільйона, які вже прибули, закупили коштом держави. Решту — за гроші компанії.

У МОЗ повідомили, що китайська фармакологічна компанія Sinovac має поставити в Україну ще 5,325 млн доз вакцини CoronaVac у липні 2021 року.

Хто такі уйгури?

Уйгурська меншина мешкає у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі Китаю. Вони становлять 45 відсотків населення району, а 40 відсотків — етнічні ханці. Загалом у Китаї мешкає приблизно 10 мільйонів уйгурів.

Відколи Китай відновив контроль над регіоном у 1949 році, у Сіньцзян мігрувало багато етнічних ханців, через що зараз уйгури занепокоєні можливим витісненням власної культури.

Активісти, які борються за права уйгурів, наголошують на тому, що Пекін їх дискримінує. Одним із прикладів є так зване перевиховання. За свідченнями журналістів та правозахисників, уйгурів ізолюють у «таборах з метою освіти». Декого висилають у рідні міста «під арешт».

За деякими даними, в китайських таборах утримують мільйон уйгурів-мусульман. Китай заперечує це і заявляє, що такі табори лишень забезпечують професійну підготовку людей.

Дослідники розповідають, що активісти перебувають у постійному страху через можливі переслідування. Окрім таких порушень прав, проти уйгурів застосовують і побутову дискримінацію, змушуючи почуватися людьми другого сорту. Наприклад, уйгурам можуть відмовити в замовленні номера в готелі.