Бачу новини про «більш смертоносний і небезпечний» штам коронавірусу «Йота». Чи варто мені хвилюватися?

Американські науковці 7 серпня оприлюднили препринт статті про штам коронавірусу «Йота». У ЗМІ після цього повідомили, що він є більш смертоносним і заразним. Але чи справді це так і чи варто українцям хвилюватися?
Про що йдеться в резюме дослідження?
Дослідження здійснили науковці департаменту охорони здоров’я та психічної гігієни Нью-Йорка та Школи охорони громадського здоров’я при Колумбійському університеті. Вони використали дев’ять баз даних про захворюваність на COVID-19 із Нью-Йорка, де вперше і виявили «Йоту».
Після цього автори на основі зібраних даних змоделювали сценарії поширення коронавірусу в районах, де був штам «Йота» і де його не було. Вони з’ясували, що швидкість поширення «Йоти» була на 15-25% більшою, а ймовірність повторного зараження цим штамом — на 0-10% більше.
Крім того, згідно з моделюванням, протягом листопада 2020-го — квітня 2021 року в старших людей збільшувалася істинна летальність після зараження «Йотою»: 45-64 роки — в середньому на 46%; 65-74 роки — на 82%; понад 75 років — на 62%.
Як висновок автори стверджують, що варіант «Йота» ще недостатньо вивчений, а їхнє дослідження попередньо вказує на його більшу заразність і летальність для старшого населення.
А що «заховане» в повному тексті дослідження?
Штам «Йота» — не новий, його фіксували в Нью-Йорку ще у листопаді 2020 року. А в березні 2021 року Всесвітня організація охорони здоров’я (дещо раніше — Центр контролю та профілактики захворювань США) визнала його таким, що викликає інтерес (VoI).
У препринті автори прямо вказують: обрали часовий проміжок до квітня 2021 року, тому що на той час штам «Йота» вже витіснявся іншими — спершу «Альфою» (його називали раніше «британським» штамом), а згодом — «Дельтою» (більше про нього читайте тут).
Ба більше: науковці прямо називають «Альфу» більш заразним за «Йоту» штамом. І не можуть дати остаточного висновку, чому «Йота» згідно з їхнім моделюванням поширення коронавірусу виявилася більш летальною саме серед людей старшого віку.

Якщо коротко: йдеться про препринт дослідження, а отже, його дані ще можуть бути переглянуті після рецензії. А штам «Йота» вже не так активно поширюється у США, як інші — «Альфа» і тепер уже «Дельта».
Що кажуть у ВООЗ?
Епідеміологиня Всесвітньої організації охорони здоров’я Марія Ван Керхове на пресконференції 11 серпня наголосила, що ВООЗ стежить за всіма штамами коронавірусу — зокрема і за «Йотою». Вона додала, що близько 90% секвенованих геномів коронавірусу штаму «Йота» ВООЗ отримала з Нью-Йорка.
«Зараз відбуваються ретельні дослідження цього штаму коронавірусу. Попередні дані з Нью-Йорка свідчать, що "Йота" не призводила до тяжчого перебігу хвороби й не пов’язана з більшим ризиком повторного зараження», — додала Ван Керхове.
Вона так само зазначила, що за темпами поширення штам «Дельта» переважає «Йоту» — як у США, так і в усьому світі: «Понад 90% секвенованих геномів коронавірусу, поданих з усього світу до ВООЗ, належать до штаму "Дельта"».
А що в Україні?
Як нам повідомили в пресслужбі Центру громадського здоров'я при МОЗ, там знають про штам «Йота» та чекають на результати досліджень ВООЗ. Тоді вже в Україні й робитимуть висновки, чи варто відносити штам до таких, що викликають занепокоєння.
«В Україні поки не зафіксовано випадків зараження штамом "Йота"», — додають у ЦГЗ і кажуть, що поки їхня лабораторія не отримувала тест-систем на визначення мутації, що притаманні штаму «Йота».
- Поділитися: