Багато українського кіно на Netflix: що подивитися

Багато українського кіно на Netflix: що подивитися
hromadske

Україна в тренді. Звучить цинічно, зважаючи на причини, але факт лишається фактом: цікавість до українського продукту зростає в усьому світі. Netflix не лишився осторонь цієї тенденції. Якщо раніше на платформі зʼявлялося по 1-2 одиниці українського контенту на рік, то восени минулого року платформа купила права на показ одразу 14 фільмів — і продовжує нарощувати кількість українського продукту.

Щоправда, наразі фільми доступні тільки на території України. Але подібні зрушення — це початок інтеграції сучасного українського кіно у світовий культурний простір. Серед причин зацікавленості міжнародного стримінгу українським контентом — велика кількість переселенців.

«Ці люди зароблятимуть гроші та хотітимуть дивитися своє, — розповідає Forbes кінопродюсер Володимир Яценко. — Тому це нормальна практика для компанії — потестити український контент в Україні, а потім запропонувати його найпопулярнішу частину європейському ринку».

Ми знайшли всі українські фільми, які можна подивитися на Netflix. Не забудьте перемкнути інтерфейс на українську, щоб отримати доступ до контенту. І приємного перегляду!

«Сторожова застава»(2017, реж. Юрій Ковальов)

Перший українській фільм у жанрі фентезі за мотивами однойменного роману Володимира Рутківського. За сюжетом підліток Вітя через загадковий портал часу потрапляє в епоху Київської Русі. Надворі 1120 рік, у розпалі боротьба русичів із половцями. Вітя знайомиться з богатирями Іллею Муромцем, Добринею Микитичем та Олешком Поповичем і допомагає воїнам захистити заставу, яку прагнуть здолати вороги.

«Фокстер і Макс» (2019, реж. Анатолій Матешко)

Дванадцятилітній Макс тікає з дому і ховається під мостом. Знаходить балончик із фарбами і малює ними графіті собаки. Несподівано пес оживає і стає нанороботом з надможливостями. Його ім’я — Фокстер. Про нього дізнається небезпечний злочинець, який починає полювати на собаку. А Макс тим часом перетворюється з соромʼязливого хлопця на стильного супергероя. Роль Фокстера у пригодницькому сімейному фільмі виконав учасник шоу «Україна має талант. Діти» пес Амадей породи фокстерʼєр.

«Я працюю на цвинтарі»(2021, реж. Олексій Тараненко)

Під похмурою назвою — життєствердна трагікомедія про прийняття втрати. Екранізація однойменної книги Павла «Паштета» Белянського, який насправді довгий час працював на цвинтарі. Історії довкола головного героя трапляються здебільшого зворушливі, хоча й не без «чорнухи». А ще тут є прекрасний Київ і неймовірне Байкове кладовище в яскравій осінній палітрі.

«Снайпер. Білий ворон» (2022, реж. Марʼян Бушан)

Воєнний екшн про пацифіста з Горлівки, який після загибелі дружини від рук російських бойовиків вступає до лав ЗСУ. Заснований на реальній історії «кіборга» Миколи Воронова. Перша частина фільму про особисту драму героя вийшла доволі кострубатою, далі в авторів справи йдуть набагато краще: шлях снайпера в українській армії зразка 2014 року показаний без зайвого пафосу та з хорошою динамікою.

«Захар Беркут» (2019, реж. Ахтем Сеїтаблаєв, Джон Вінн)

Історичний блокбастер за мотивами повісті Івана Франка. Екранізували українську класику Ахтем Сеїтаблаєв і голлівудський режисер Джон Вінн. Поки що це найдорожча стрічка часів незалежності України. Фільм створювався за голлівудськими канонами, більшість ролей зіграли американські актори. «Захар Беркут» міг би стати класним інструментом просування українського наративу на захід, але із завданням, на жаль, не впорався, адже без знання синопсиса взагалі важко зрозуміти етнічну привʼязку фільму. Прокатний успіх стрічки обмежився Україною.

«Поводир» (2013, реж. Олесь Санін)

Драма про мандри хлопчика та сліпого кобзаря Україною під час Голодомору. Стрічку знято на основі реальних подій, а одну з ролей виконала Джамала.

1930-ті роки в радянській Україні. Американський інженер Майкл Шемрок із сином приїздить до Харкова будувати тракторний завод. Чоловік закохується в актрису Ольгу Левицьку, але нею захоплений також спецслужбовець Володимир. Майкла вбивають, сина рятує від переслідувачів сліпий кобзар — хлопець стає поводирем співця.

«Мої думки тихі» (2019, реж. Антоніо Лукіч)

Якщо якимось дивом ви ще не подивилися кінохіт про пошуки рахівського крижня — вважайте, це знак і заклик. Трагікомедія розповідає про 25-річного звукорежисера Вадима, який отримує замовлення записати для відеогри звуки різних тварин. За спів птаха, який гніздиться на рідному для хлопця Закарпатті, герою пообіцяли додаткову тисячу доларів. У подорож Вадим рушає з мамою, стосунки між ними напружені та дуже комічні.

«Носоріг» (2021, реж. Олег Сенцов)

Кримінальна драма про буремні 90-ті. Головний герой на прізвисько Носоріг швидко стає частиною злочинного світу, який зрештою повністю його поглинає. Головну роль у фільмі Олега Сенцова виконав азовець та лідер руху «Гонор» Сергій Філімонов — й актор, і режисер зараз боронять Україну в лавах ЗСУ.

«Дике поле» (2018, реж. Ярослав Лодигін)

Ще одна кримінальна драма — тепер за романом Сергія Жадана «Ворошиловград» («Книга року» 2010 за версією BBC). У головного персонажа Германа зникає старший брат, тому він змушений повернутися в рідне містечко на Луганщині. Там герою доводиться захищати сімейний бізнес — стару бензоколонку. Протекторату Германа від місцевої мафії потребують також давні друзі й колишня дівчина.

«Віддана» (2020, реж. Христина Сиволап)

Естетична екранізація роману Софії Андрухович «Фелікс Австрія» про тісний звʼязок панянки та її служниці. Події відбуваються на початку XX ст. на Галичині. І хоча після перегляду хочеться занудно протягнути «Книжка краще», дивитися мелодраму все одно приємно. Акторам пошили 150 костюмів і зібрали понад 300 образів часу на межі XIX-XX століть. А для зйомок стрічки під Києвом на чотирьох гектарах землі відтворили справжнє місто зразка початку XX сторіччя.

«Максим Оса та золото Песиголовця» (2022, реж. Мирослав Латик)

Історичний детектив за мотивами графічного роману про пригоди козака Максима Оси та перший український фільм, знятий за коміксом. Цей жанровий коктейль (нуар, детектив, вестерн, містика — і все це в естетиці української готики) особливо смакує завдяки головному інгредієнту: образу козака Максима Оси. В міру маскулінний, трошки агресивний, без тіні шароварщини — герой приречений на народну симпатію. Виконавець ролі Василь Кухарський захищає Україну на фронті. А ми з нетерпінням чекаємо на нові частини козацького детективу після перемоги.

«Скажене весілля» (2018, реж. Влад Дикий)

Попри космічні рівні нетолерантності в усіх її можливих виявах, а також засилля шароварщини та продакт-плейсменту, комедія — абсолютний лідер касових зборів серед українських стрічок.

Директор краєзнавчого музею Василь Середюк сподівається, що донька повернеться з навчання в Сорбонні з гідним (за його уявленнями) нареченим-європейцем. Але вона, на його подив, обирає темношкірого француза. Тепер Сердюк має зробити все можливе, щоб весілля не відбулося. З однозначних переваг стрічки — Назар Задніпровський, що неймовірно органічно виглядає в головний ролі, а також самоіронія багатьох українських музичних зірок, що зʼявляються у стрічці. А якщо кіно вам сподобається, або ж ви захочете дослідити цей кінематографічний феномен ще глибше, на платформі є «Скажене весілля 2» і «Скажене весілля 3».

«Бурштинові копи» (2021, реж. Аліна Бухтіярова)

Патрульний Максим змалечку мріяв робити світ безпечним. Але бути чесним поліцейським важко (бо нікому з його начальства й колег це не вигідно), а по-іншому в Максима не виходить. За надмірну моральність героя переводять із Києва до невеликого села на Житомирщині, де діє бурштинова мафія. Максим із головним напарником беруться їх зупинити. Головні ролі в комедії виконали актори студії «Мамахохотала» Євген Янович і Олег Маслюк, у стрічці також зіграла співачка Аліна Паш.

«Зустріч однокласників» (2019, реж. Валентин Шпаков)

За 25 років після випускного троє шкільних друзів вирушають на зустріч однокласників. Але на шляху музиканта, підприємця та архітектора з’являються неочікувані проблеми. А у глядачів виникають неочікувані проблеми, як-от сортирний гумор та захмарний рівень непристойнощів в адаптації однойменної данської комедії. Проте фільм варто глянути, щонайменше аби вшанувати памʼять Паші Лі. Актор, який виконав одну з ролей, загинув навесні 2022 року від російського обстрілу під Ірпенем.

«Зірки за обміном» (2022, реж. Олексій Даруга)

Сімейна комедія з Олею Поляковою та DZIDZIO в головних ролях. Двоє непримиренних суперників — зірки Оля Малякова та Фома Михайловський (ох уже цей неймінг!) міняються тілами. Щоби повернути свій вигляд та життя, героям доведеться знайти спільну мову. Автори зазначали, що хотіли створити яскравий новорічний фільм. Що ж, до святкової класики на кшталт «Сам удома» чи «Міцний горішок» стрічці відверто далеко, але «Зірки за обміном» точно пасуватимуть нашим новорічним екранам краще радянського фільму_який_не_можна_називати.

Більшість українських фільмів на Netflix — виробництва групи компаній Film.ua Group, також представлені стрічки холдингу «Медіа Група Україна». Зʼявилися й раніше доступні для перегляду три сезони та повний метр «Слуги народу» студії «Квартал 95», а також документальна стрічка про події Майдану «Зима у вогні», створення якої фінансував Netflix.