Байден заявив, що захищатиме Тайвань, якщо Китай нападе на країну. Білий дім наполягає: політика США не змінилася

Президент США Джо Байден заявив, що США стануть на захист Тайваню, якщо Китай почне застосовувати силу. Між островом та КНР останнім часом зростає напруженість, а очільник Китаю Сі Цзіньпін вже пообіцяв «возз'єднання» з Тайванем.

Про це пише BBC.

Відповідаючи на запитання журналістів, чи захищатимуть Сполучені Штати острів у разі загострення конфлікту, Байден відповів, що «зобов'язаний це зробити».

Це вже не вперше президент США заявляє, що має намір підтримувати Тайвань. А втім, Білий дім наполягає, що політика країни не змінилася: США надають Тайваню зброю для оборони, але чи будуть американські сили втручатися у конфлікт у разі нападу Китаю, залишається незрозумілим.

У протистоянні Тайваню та Китаю США дотримуються так званої політики навмисної невизначеності. Штати скасували дипломатичне визнання Тайваню на користь КНР у 1979 році. Відтоді країна не має дипломатичних відносин із Тайванем, але зобов’язується забезпечувати захищеність острова від зовнішніх загроз — зокрема постачають острову зброю і військову техніку.

Речник Білого дому після заяви Байдена наголосив, що ця політика не змінюється, але відмовився коментувати, чи помилився президент.

Однак цього вистачило, щоб Китай закликав США «уникати надсилання будь-яких неправильних сигналів прихильникам незалежності Тайваню».

Що відбувається між Тайванем та Китаєм?

Китайська Народна Республіка (Китай) контролює материкову частину країни та два адміністративні райони — Гонконг та Макао. А Китайська Республіка, відома як Тайвань, визнає себе незалежною від Китаю. Свою столицю та адміністрацію на Тайвані заснували в 1949 році, коли Комуністична партія взяла під контроль материкову частину, а опозиційні до них сили відступили на Тайвань та заснували там свою владу.

Континентальний Китай і Тайвань дотримуються принципу «одного Китаю»: кожен вважає себе єдиним справжнім Китаєм, а свого суперника — тимчасово непідконтрольною територією. Щоб встановити дипломатичні відносини з КНР, інші країни мають розірвати дипломатичні відносини з Китайською Республікою, та навпаки.

Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини з 15 країнами світу, більшість із яких — у Південній Америці. А втім, невизнаний статус Тайваню не заважає регіону займатися торгівлею з іншими країнами. Тайвань, зокрема, експортує банани, лічі та чай. Також у частині країн Тайвань має культурні представництва, які де-факто є посольствами.

Новий виток конфлікту

Останнім часом напруженість між Тайванем та Китаєм помітно зростає. У жовтні очільник Китаю Сі Цзіньпін і сам зробив заяву щодо острова. Він заявив, що найбільшою перешкодою для возз’єднання «єдиного Китаю» є сили незалежності Тайваню. Цзіньпін додав, що прагне об'єднання мирним шляхом, але попередив, що китайський народ має «славну традицію» протистояти сепаратизму.

Це вже не перша така заява Китаю, але зараз Тайвань звітує про посилення напруженості між країнами та збільшення китайських військових літаків у своїй зоні ідентифікації ППО. До того ж стало відомо, що військові США щонайменше рік перебувають на Тайвані, де таємно навчають місцеві сили.