«Не схилимось перед Китаєм»: президентка Тайваню відповіла на заяву Сі Цзіньпіня про «возз'єднання» країн

Президентка Тайваню Цай Інвень заявила, що острів не схилиться через тиск з боку Китаю і продовжить зміцнювати свою національну оборону. Ця заява пролунала після слів глави Китаю Сі Цзіньпіня про «мирне возз'єднання» з Тайванем.
Під час урочистостей у Тайбеї 10 жовтня президентка заявила, що «ніхто не зможе змусити Тайвань піти шляхом, який Китай намітив для нас», пише Reuters.
«Це тому, що шлях, який проклав Китай, не пропонує ні вільного та демократичного способу життя Тайваню, ні суверенітету для наших 23 мільйонів людей», ㅡ сказала Цай Інвень.
Що каже Пекін?
Пізніше того ж дня у КНР відреагували на цю заяву, вказавши, що вона «розпалює конфронтацію та спотворює факти».
А очільник Китаю Сі Цзіньпін напередодні і сам зробив заяву щодо острова. Він заявив, що найбільшою перешкодою для возз’єднання «єдиного Китаю» є сили незалежності Тайваню. Цзіньпін додав, що прагне об'єднання мирним шляхом, але попередив, що китайський народ має «славну традицію» протистояти сепаратизму.
Це вже не перша така заява Китаю, але зараз Тайвань звітує про посилення напруженості між країнами та збільшення китайських військових літаків у своїй зоні ідентифікації ППО. До того ж стало відомо, що військові США щонайменше рік перебувають на Тайвані, де таємно навчають місцеві сили.
Що сталося між Тайванем і Китаєм?
Китайська Народна Республіка (Китай) контролює материкову частину країни та два адміністративні райони — Гонконг та Макао. А Китайська Республіка, відома як Тайвань, визнає себе незалежною від Китаю. Свою столицю та адміністрацію на Тайвані заснували в 1949 році, коли Комуністична партія взяла під контроль материкову частину, а опозиційні до них сили відступили на Тайвань та заснували там свою владу.
Континентальний Китай і Тайвань дотримуються принципу «одного Китаю»: кожен вважає себе єдиним справжнім Китаєм, а свого суперника — тимчасово непідконтрольною територією. Щоб встановити дипломатичні відносини з КНР інші країни мають розірвати дипломатичні відносини з Китайською Республікою та навпаки.
Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини з 15 країнами світу, більшість із яких — у Південній Америці. А втім, невизнаний статус Тайваню не заважає регіону займатися торгівлею з іншими країнами. Тайвань, зокрема, експортує банани, лічі та чай. Також у частині країн Тайвань має культурні представництва, які де-факто є посольствами.
США скасували дипломатичне визнання Тайваню на користь КНР у 1979 році. З того часу Сполучені Штати не мають дипломатичних відносин із Тайванем, але зобов’язуються забезпечувати захищеність острова від зовнішніх загроз — зокрема постачають острову зброю і військову техніку.
А втім, раніше президент США Джо Байден заявив, що має намір підтримувати Тайвань. Очікується, що новий американський уряд продовжить чинити тиск на Китай щодо широкого кола питань, зокрема стосовно прав людини, торговельних суперечок, ситуації в Гонконзі й Тайвані.
- Поділитися: