Балканські країни провалили реформи, на які взяли в ЄС €700 мільйонів — аудит

Європейський суд аудиторів звітував, що шість балканських країн не виконали реформи щодо забезпечення верховенства права, на які позичили у ЄС близько 700 мільйонів євро (21,8 мільярда гривень).

Про це пише The Associated Press.

У звіті йдеться, що балканські країни — Албанія, Північна Македонія, Чорногорія, Сербія, Боснія і Герцеговина та Косово — продовжують демонструвати низький прогрес у боротьбі з корупцією чи державним втручанням у судові систему. Досягнення у цих сферах допомогли б їм на шляху до членства в Євросоюзі.

Ці країни взяли у ЄС кредити на загальну суму близько 700 мільйонів євро на модернізацію своїх інституцій протягом 2014-2020 років. У звіті відзначили, що кошти, спрямовані на зміни у судовій системі та правоохоронних органах, не привели до жодних покращень, окрім незначних реформ в Албанії та Північній Македонії.

«Підтримка ЄС верховенства права на Західних Балканах точно не була успішною у здійсненні масових змін», — констатував співавтор звіту Юган Партс.

У звіті також йдеться, що основні проблеми в балканських країнах пов’язані з відсутністю незалежності судової влади, втручанням у неї влади та корупцією.

Перспектива членства в ЄС, як пише AP, стала потужною рушійною силою реформ на Балканах після того, як колишня Югославія розпалася на початку 1990-х років. Хорватія та Словенія приєдналися до ЄС, але союз більше не розширювався з 2013 року.

Країни Західних Балкан на шляху до ЄС

Країни Балканського регіону перебувають на різних етапах шляху євроінтеграції. Чорногорія та Сербія відкрили офіційні переговори про вступ багато років тому, Албанія та Північна Македонія — зовсім нещодавно, у 2020 році. Косово та Боснія і Герцеговина — лише потенційні кандидати на вступ до блоку.

У 2018 році представники ЄС заявили, що Сербія і Чорногорія можуть стати повноправними членами блоку до 2025 року.

У жовтні 2021 року лідери ЄС підтвердили підтримку європейської перспективи цих шести балканських країн і заявили, що термін вступу залежатиме від проведення реформ та досягнення відповідності стандартам Євросоюзу.