Bellingcat: до вибуху на складі боєприпасів у Чехії причетний спецпідрозділ ГРУ РФ, а керував операцією особисто генерал

До вибуху на складі боєприпасів у Чехії у 2014 році були причетні щонайменше 6 співробітників спеціального підрозділу Головного управління Генштабу ЗС РФ. А саму операцію російських спецслужб міг контролювати особисто генерал—полковник Андрій Авер'янов.

Про це йдеться у спільному розслідуванні Bellingcat із виданнями The Insider, Der Spiegel та Respekt.cz.

Зокрема, за даними журналістів, в операції російських розвідників у Чехії взяли участь щонайменше шість оперативних працівників підрозділу 29155 ГРУ. А наглядав за її виконанням особисто командир підрозділу, генерал-полковник Андрій Авер'янов.

В операції також брали участь щонайменше двоє офіцерів ГРУ, які подорожували до Будапешта під дипломатичним прикриттям.

За допомогою записів розмов та білінгу розслідувачі встановили, що операцію на складах боєприпасів у Врбетіце планували провести раніше, але через невідомі обставини відклали приблизно на тиждень. Зокрема, операція ГРУ передбачала кілька скоординованих поїздок членів підрозділу 29155 до Чехії через сусідні країни, а також підготовчу місію до Швейцарії.

Хто фігурує?

Так, за даними розслідувачів, до вибуху в Чехії були причетні:

  • два агенти Головного розвідувального управління Росії, які використовували паспорти з іменами Руслан Баширов та Олександр Петров (справжні імена ㅡ Олександр Мішкін та Анатолій Чепіга), яких назвали причетними і до отруєння колишнього співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля та його дочки Юлії;
  • генерал-майор Денис Сергєєв ㅡ за даними Bellingcat, був третьою людиною, причетною до отруєння Скрипалів;
  • підполковник Єгор Гордієнко ㅡ за даними розслідувачів, може бути причетним до отруєння «Новічком» болгарського постачальника зброї Омеляна Гебрева;
  • генерал Андрій Авер’янов ㅡ керував спецоперацією підрозділу;
  • підполковник Микола Єжов.

Окрім того, розслідувачі кажуть, що до операції були причетні ще два росіянина, які мали дипломатичні паспорти: Олексій Капінос і Євген Калінін.

Підготовка до операції

Двоє людей, яких встановили розслідувачі ㅡ Сергєєв та Гордієнко ㅡ могли брати участь у підготовці до операції. У вересні 2014 року вони прибули до Женеви та орендували там машину. За 5 днів вони повернули її з пробігом 545 кілометрів, а білінг телефону Сергєєва показував, що він перебував за 60 кілометрах від Женеви, у районі французького курорту Шамоні.

Там, за даними французьких медіа, підрозділ 29155 ГРУ мав приховану матеріально-технічну базу. Окрім того, під час цієї поїздки до Женеви Сергєєв та Гордієнко активно спілкувалися з генералом Авер'яновим.

План переміщення російських спецпризначенців, який встановили журналістиBellingcat 

Як відбувалась операція?

За даними журналістів, працівники підрозділу 29155 ГРУ добиралися до Чехії різними шляхами, використовуючи підроблені документи. На те, щоб зібратися разом, їм знадобилося 5 днів.

Зокрема, «Петров» і «Боширов» прилетіли у Прагу 11 жовтня. Приблизно тоді ж до Відня прилетів Микола Єжов.

Уже за два дні Єжова у Відні «наздогнав» генерал Авер'янов. Того ж дня «Петров» і «Боширов» вирушили до міста Острава у Чехії, що лише за годину їзди від складу боєприпасів.

Розслідувачі припускають, що «Петров» і «Боширов» добралися до складу з Праги, а Єжов та Авер'янов — з Відня (звідти до Острави трохи більше ніж три години їзди на машині). Окрім того, на місці вони могли зустрітися з Капіносом і Калініним для допомоги в підготовці закладення системи вибухівки з дистанційним управлінням.

Зокрема, раніше чеські видання встановили, що під час свого візиту до Чехії «Петров» і «Боширов» замовили відвідини складу озброєнь Imex Group. Чи потрапили вони на його територію ㅡ невідомо.

Вибух на складі

16 жовтня 2014 року о 09:25 вибухнув склад боєприпасів №16 у Врбетіце, знищивши 58 тонн боєприпасів, кілька будівель та вбивши двох працівників.

Уже за кілька хвилин після вибуху «Петров» і «Боширов» сіли на рейс «Аерофлоту» з Відня до Москви. Двоє інших офіцерів ГРУ, генерал Авер’янов та підполковник Микола Єжов, пізніше того ж дня поїхали назад до Відня, прямо до аеропорту.

Авер'янов напередодні пропустив свій зворотний рейс, тому придбав новий квиток і вилетів назад до Москви о 22:46 того ж вечора. Водночас Микола Єжов залишився в Австрії, чи виїхав він із країни наразі ㅡ невідомо.

Що передувало?

Прага напередодні заявила про висилку 18 російських дипломатів, яких звинуватили в роботі на російські спецслужби. Також влада Чехії оголосила в розшук двох агентів Головного розвідувального управління Росії. Ідеться про чоловіків, які використовували паспорти з іменами Руслан Боширов та Олександр Петров. Вони можуть бути причетні до вибухів на складах боєприпасів у Врбетіце в Чехії у 2014 році.

Нагадаємо, британські прокурори назвали їх причетними до отруєння колишнього співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля та його дочки Юлії. Розслідувачі виявили, що справжні імена чоловіків — Олександр Мішкін та Анатолій Чепіга.

Вибухи у Врбетіце стались у жовтні та грудні 2014 року на складах, які використовувала болгарська приватна компанія Imex Group. У період, коли стався перший вибух, на складі готували зброю для її відвантаження болгарському торговцеві Омеляну Гебреву.