Bellingcat: до вибуху на складі боєприпасів у Чехії причетний спецпідрозділ ГРУ РФ, а керував операцією особисто генерал
До вибуху на складі боєприпасів у Чехії у 2014 році були причетні щонайменше 6 співробітників спеціального підрозділу Головного управління Генштабу ЗС РФ. А саму операцію російських спецслужб міг контролювати особисто генерал—полковник Андрій Авер'янов.
Про це йдеться у спільному розслідуванні Bellingcat із виданнями The Insider, Der Spiegel та Respekt.cz.
Зокрема, за даними журналістів, в операції російських розвідників у Чехії взяли участь щонайменше шість оперативних працівників підрозділу 29155 ГРУ. А наглядав за її виконанням особисто командир підрозділу, генерал-полковник Андрій Авер'янов.
В операції також брали участь щонайменше двоє офіцерів ГРУ, які подорожували до Будапешта під дипломатичним прикриттям.
За допомогою записів розмов та білінгу розслідувачі встановили, що операцію на складах боєприпасів у Врбетіце планували провести раніше, але через невідомі обставини відклали приблизно на тиждень. Зокрема, операція ГРУ передбачала кілька скоординованих поїздок членів підрозділу 29155 до Чехії через сусідні країни, а також підготовчу місію до Швейцарії.
Хто фігурує?
Так, за даними розслідувачів, до вибуху в Чехії були причетні:
- два агенти Головного розвідувального управління Росії, які використовували паспорти з іменами Руслан Баширов та Олександр Петров (справжні імена ㅡ Олександр Мішкін та Анатолій Чепіга), яких назвали причетними і до отруєння колишнього співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля та його дочки Юлії;
- генерал-майор Денис Сергєєв ㅡ за даними Bellingcat, був третьою людиною, причетною до отруєння Скрипалів;
- підполковник Єгор Гордієнко ㅡ за даними розслідувачів, може бути причетним до отруєння «Новічком» болгарського постачальника зброї Омеляна Гебрева;
- генерал Андрій Авер’янов ㅡ керував спецоперацією підрозділу;
- підполковник Микола Єжов.
Окрім того, розслідувачі кажуть, що до операції були причетні ще два росіянина, які мали дипломатичні паспорти: Олексій Капінос і Євген Калінін.
Підготовка до операції
Двоє людей, яких встановили розслідувачі ㅡ Сергєєв та Гордієнко ㅡ могли брати участь у підготовці до операції. У вересні 2014 року вони прибули до Женеви та орендували там машину. За 5 днів вони повернули її з пробігом 545 кілометрів, а білінг телефону Сергєєва показував, що він перебував за 60 кілометрах від Женеви, у районі французького курорту Шамоні.
Там, за даними французьких медіа, підрозділ 29155 ГРУ мав приховану матеріально-технічну базу. Окрім того, під час цієї поїздки до Женеви Сергєєв та Гордієнко активно спілкувалися з генералом Авер'яновим.

Як відбувалась операція?
За даними журналістів, працівники підрозділу 29155 ГРУ добиралися до Чехії різними шляхами, використовуючи підроблені документи. На те, щоб зібратися разом, їм знадобилося 5 днів.
Зокрема, «Петров» і «Боширов» прилетіли у Прагу 11 жовтня. Приблизно тоді ж до Відня прилетів Микола Єжов.
Уже за два дні Єжова у Відні «наздогнав» генерал Авер'янов. Того ж дня «Петров» і «Боширов» вирушили до міста Острава у Чехії, що лише за годину їзди від складу боєприпасів.
Розслідувачі припускають, що «Петров» і «Боширов» добралися до складу з Праги, а Єжов та Авер'янов — з Відня (звідти до Острави трохи більше ніж три години їзди на машині). Окрім того, на місці вони могли зустрітися з Капіносом і Калініним для допомоги в підготовці закладення системи вибухівки з дистанційним управлінням.
Зокрема, раніше чеські видання встановили, що під час свого візиту до Чехії «Петров» і «Боширов» замовили відвідини складу озброєнь Imex Group. Чи потрапили вони на його територію ㅡ невідомо.
Вибух на складі
16 жовтня 2014 року о 09:25 вибухнув склад боєприпасів №16 у Врбетіце, знищивши 58 тонн боєприпасів, кілька будівель та вбивши двох працівників.
Уже за кілька хвилин після вибуху «Петров» і «Боширов» сіли на рейс «Аерофлоту» з Відня до Москви. Двоє інших офіцерів ГРУ, генерал Авер’янов та підполковник Микола Єжов, пізніше того ж дня поїхали назад до Відня, прямо до аеропорту.
Авер'янов напередодні пропустив свій зворотний рейс, тому придбав новий квиток і вилетів назад до Москви о 22:46 того ж вечора. Водночас Микола Єжов залишився в Австрії, чи виїхав він із країни наразі ㅡ невідомо.
Що передувало?
Прага напередодні заявила про висилку 18 російських дипломатів, яких звинуватили в роботі на російські спецслужби. Також влада Чехії оголосила в розшук двох агентів Головного розвідувального управління Росії. Ідеться про чоловіків, які використовували паспорти з іменами Руслан Боширов та Олександр Петров. Вони можуть бути причетні до вибухів на складах боєприпасів у Врбетіце в Чехії у 2014 році.
Нагадаємо, британські прокурори назвали їх причетними до отруєння колишнього співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля та його дочки Юлії. Розслідувачі виявили, що справжні імена чоловіків — Олександр Мішкін та Анатолій Чепіга.
Вибухи у Врбетіце стались у жовтні та грудні 2014 року на складах, які використовувала болгарська приватна компанія Imex Group. У період, коли стався перший вибух, на складі готували зброю для її відвантаження болгарському торговцеві Омеляну Гебреву.
- Поділитися: